Generál Pavel oficiálně ohlásil kandidaturu na Hrad. Jsem připravený dál sloužit, řekl

Chci, aby se politika znovu stala službou lidem. Těmito slovy bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel v úterý oficiálně oznámil svou kandidaturu na prezidenta republiky a zahájil volební kampaň. Zdůraznil, že do boje vstupuje jako nezávislý kandidát.

„Jsem připravený pokračovat ve službě, není nám jedno, jaká Česká republika bude. Jsem připraven a jdu do toho,“ řekl Pavel před novináři.

„Zvykli jsme si hodnotit politiku a politiky podle příliš nízké příčky. Nechci tolerovat, že někteří z politiků nejdou příkladem. Nesmířím se s tím, že politici hledají mezery v zákonech a ohýbají pravidla. Chci, aby se politika znovu stala službou lidem,“ uvedl mimo jiné kandidát.

Poté se vyjádřil ke svému členství v komunistické straně, které bylo v médiích mnohokrát přetřásáno. „Někdy se až příliš věnujeme pitvání minulosti a historie, místo abychom se věnovali budoucnosti. Měli bychom mnohem více energie zaměřit na současné a budoucí problémy,“ reagoval.

Podpořila ho také jeho manželka. „Manžel má zkušenosti nejen s krizemi, ale hlavně praxi v jednání ve složitých situacích. Mohl by vrátit České republice dobré jméno ve světě, jako se mu to již několikrát podařilo,“ pronesla Eva Pavlová.

Pavel již dříve uvedl, že do voleb jde jako nezávislý kandidát. Potřebuje tedy nasbírat 50 tisíc podpisů občanů. Motivaci zapojit se do boje o Pražský hrad zdůvodnil tím, že chce pomáhat Česku v těžké době, kdy čelí několika krizím a také důsledkům války na Ukrajině.

O své kandidatuře komunikoval i s koalicí Spolu. „Kdyby se rozhodli mě podpořit, tak to neodmítnu, ale nechci být jmenován jako jejich kandidát,“ vysvětlil.

Pavel je podle průzkumů veřejného mínění i podle sázkových kanceláří společně s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem hlavním favoritem voleb. Zda se do nich přihlásí i bývalý premiér Babiš, ale zatím není jisté. Své rozhodnutí chce oznámit zřejmě až na konci října.

Mezi další potvrzené účastníky voleb patří mimo jiné předseda odborářů Josef Středula, bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer nebo podnikatel Karel Janeček.

Tagy:
NATO Andrej Babiš Danuše Nerudová volby Karel Janeček Petr Pavel Marek Hilšer Česko Armáda České republiky ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun
Vláda

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Infobox
sledujeme živě
22:56

Prezident Zeman přijme v úterý večer na zámku v Lánech premiéra Fialu

22:35

ODS bude v H.Králové jednat o koalici s čtyřmi stranami,v radě bude chtít 4 lidi

22:16

V Rokycanech bude koalice Rokycanští patrioti, ANO a Pro naše Rokycany

21:52

V obvodu Slezská Ostrava bude pokračovat nynější koalice

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Domácí zpravodajství