reklama

Pavel: Sliby se mají plnit. Když nedáme dvě procenta HDP na obranu, rezignujeme na ni

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) oznámila, že Česko nesplní závazek u Severoatlantické aliance (NATO) dávat od roku 2024 na vlastní obranu dvě procenta HDP. Podle bývalého předsedy vojenského výboru NATO a někdejšího náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generála Petra Pavla to znamená, že naše země rezignuje na obranu. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

„Za prvé to je problém v obecné rovině, protože sliby se mají plnit. Druhá rovina je praktická. Musíme zabezpečit díl kolektivní bezpečnosti, který nám přísluší. Za dobu existence NATO se ukázalo, že tento díl odpovídá dvěma procentům HDP. Když to nebudeme vydávat, tak to znamená, že rezignujeme na naši obranu,“ vysvětlil Pavel.

Podstatné je, co se nakoupí

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) říká, že Česko se dvěma procentům přibližuje, tento rok jde o 1,6 procenta. Když se moderátorka Pavlína Wolfová zeptala, zda by to tato suma nestačila, Pavel reagoval: „Diskuze by neměla být jen o číslech. Podstatné není, že ta dvě procenta utratíme, ale co za ně koupíme.“ V roce 2021 půjde do armády 85,4 miliard korun.

Podle expředsedy vojenského výboru NATO má Armáda České republiky jasně stanovené cíle. „My máme velký úkol –⁠ postavit do roku 2025 velkou modernizovanou mechanizovanou brigádu. Pokud to neuděláme, tak jsme skutečně svůj díl obrany nezachránili,“ dodal osmapadesátiletý bývalý náčelník generálního štábu.

Nejde o začátek kampaně

Během rozhovoru došlo i na téma středeční schůzky s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Na ní chce Pavel představit soubor opatření a návrhů, jak by Česká republika mohla upravit národní systém reakce na krize. „Je to pouze jeden vstup, který nemá ukazovat viníky, ale nefungující věci. Týká se to například komunikace mezi vládou a občany nebo institucemi,“ nastínil Pavel.

Rád by prý na schůzce také představil plán, jak lépe nastavit sktrukturu krizového systému a modernizaci krizového plánu. „Já jsem připraven se zapojit, jakkoliv vláda uzná za vhodné,“ uvedl Pavel s tím, že odmítá, že by se jednalo o začátek jeho prezidentské kampaně.

Tagy:
Na souboji Babiše s Bartošem v Ústeckém kraji vydělá šéf ANO, shodují se novináři
360°

Na souboji Babiše s Bartošem v Ústeckém kraji vydělá šéf ANO, shodují se novináři

Říjnové volby do Poslanecké sněmovny se blíží. Jeden z nejzajímavějších střetů proběhne v Ústeckém kraji, kde se proti sobě postaví šéf Pirátů Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš (ANO). V pořadu 360° se šéfkomentátor Deníku Martin Komárek a šéfredaktor týdeníků Echo Dalibor Balšínek shodli, že výhodu získává Babiš. Kraj je podle nich tvořen hlavně voliči hnutí ANO.

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama