Smutek za Jakubiska. Geniální stařík za kamerou, velikán a klasik, vzpomínají kolegové

Juraj Jakubisko byl tvořivý geniální stařík za kamerou. Tak na zesnulého slovenského filmového režiséra v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vzpomínal herec Jiří Mádl. Smrt Jakubiska zasáhla i další známé tváře z filmové branže. Výjimečný umělec zemřel v pátek, bylo mu 84 let.

„Dělali jsme spolu na filmu Bathory. Tehdy mi bylo 18 let, studoval jsem ještě Biskupské gymnázium v Českých Budějovicích. Bylo to zajímavé období – točit takový velkofilm a do toho dělat maturitu. Juraj Jakubisko byl druhý člověk, který mě obsadil, i když ten film vyšel až v roce 2008. Bylo to pro mě významné,“ vzpomínal Mádl na Jakubiska.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Umíral jako chudý muž. Zesnulý režisér Jakubisko dlužil téměř 77 milionů korun

Snímek Bathory zpracovává legendu o čachtické paní. S rozpočtem asi 350 milionů korun se řadí k nejnákladnějším filmům v ČR i ve střední Evropě. Jakubiskovi vynesl Českého lva za nejlepší výtvarný počin, ale bohužel i desetimilionové dluhy. Snímek se stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 2008.

„Práce s Jakubiskem byla specifická. Byl opravdu výtvarník. Kolikrát jsme točili záběr a on najednou přišel před kameru a posunul třeba vázu, protože mu to přišlo estetičtější, pak se zase vrátil za kameru. Film vnímal skutečně jako obrazy,“ uvedl nyní 36letý Mádl.

Na slovenského režiséra bude vzpomínat jako na člověka, který byl naprosto oddaný tomu, co dělal. „Až se v tom ztrácel – tedy v tom nejlepším slova smyslu. Vždycky z něj šel takový klid. Snad bych ho tím neurazil, ale byl prostě tvořivý geniální stařík za kamerou,“ dodal Mádl.

Na Jakubiska vzpomínají i další lidé z filmové branže. „Filmař, umělec a člověk, kterému nikdo z nás nesahá ani po kotníky. Kéž mu v nebi oplatí jen dobrým,“ sdělil na sociálních sítích režisér Jiří Strach. „Velikán a klasik. Díky za vaše filmy,“ dodal režisér Jan Hřebejk.

Jakubisko patřil k nejznámějším slovenským tvůrcům. Přezdívalo se mu „Fellini východu“. Za 50 let trvající kariéry si vysloužil řadu ocenění – titul nejlepší slovenský režisér 20. století i Českého lva za dlouholetý umělecký přínos kinematografii. Zajímavou stopu také zanechal ve výtvarném umění. Zemřel v pátek ve věku 84 let.

Tagy: