Petr Pavel je na návštěvě Rwandy
Lidstvo hledá poučení z vlastních chyb jen těžko, ze rwandské genocidy si však svět alespoň zčásti lekci vzal. Prohlásil to český prezident Petr Pavel, který se v neděli spolu s dalšími státníky v Kigali zúčastnil vzpomínkového ceremoniálu ke 30. výročí začátku masakru, při kterém zemřelo na 800 000 lidí. Podle rwandského prezidenta Paula Kagameho se ale svět z hrůzných událostí nepoučil. Jeho země ušla dlouhou cestu, ale na krvavé události nesmí nikdy zapomenout, dodal.
Při genocidě, která vypukla přesně před 30 lety a trvala 100 dní, zmasakrovali hutuští extremisté na 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. Asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout z domovů a na 1,6 milionu se uchýlilo do zahraničí. Zabito bylo podle odhadů na 20 procent obyvatel země a asi 70 procent rwandských Tutsiů.
ČTĚTE TAKÉ: Masakr při střetu pastevců a farmářů v Nigérii. Zemřely desítky lidí, někteří přišli o hlavu
„Byla to lekce psaná krví,“ prohlásil během ceremoniálu Kagame, který v době genocidy vedl tutsijskou Rwandskou vlasteneckou frontu (FPR), jež masové vraždění ukončila. Jeho země se podle něj za tři desetiletí výrazně posunula a nyní je stabilní a bezpečná, na tragickou minulost ale nesmí zapomenout. Jedním z poučení pro Rwandu podle něj je, že nesmí spoléhat na cizí pomoc, která tehdy nepřišla. Podobné vraždění může nastat v jakékoli další africké zemi, pokud se tam prosadí extremismus a etnická nenávist, uvedl Kagame.
SPD je strana jednoho muže, řekla Pekarová. Protože vy nejste osobnost, opáčil Okamura
Opoziční hnutí SPD je strana jednoho muže. Jedno chapadlo Kremlu dosáhlo na jeho kandidátku, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v nedělní Partii Terezie Tománkové. Šéf SPD Tomio Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS posléze opáčil, že by zástupkyně vládní pětikoalice nemohla postavit kandidátku na své osobnosti, protože patří mezi nejméně důvěryhodné političky v České republice. „Nevěří vám 73 procent lidí,“ dodal Okamura.
„Zdá se, že lidstvo je velmi rezistentní proti poučení se z vlastních chyb. Zároveň ale vidím jako pokrok rostoucí porozumění mezi množstvím států světa, které jsou přes rozdílné názory jednotné v hlavních principech,“ prohlásil český prezident Pavel.
Pozitivním posunem je podle něj i to, že genocida začala být po rwandském krveprolití vnímána jako jeden z nejhorších zločinů a v návaznosti na první mezinárodní tribunál, který byl věnován právě Rwandě, vznikly i další podobné instituce.
Jugoslávie jako příklad pro Rwandu
„Tahle země si před 30 lety prošla peklem. To, čeho za těch 30 let dosáhla, je naprosto obdivuhodný úspěch,“ řekl českým novinářům po ceremoniálu Pavel. Rwanda podle něj dokázala předejít pokračování etnického konfliktu a udělala maximum pro potrestání viníků. Rwandě by tak podle českého prezidenta mohla být příkladem pro země bývalé Jugoslávie, kde se zatím etnické usmíření úplně nepovedlo.
Řada západních politiků přiznává, že jejich země i OSN v době tragického krveprolití ve Rwandě selhaly, když masakru nedokázaly zabránit. Česko bylo jednou z několika zemí, které v OSN prosazovaly aktivní přístup a označení vraždění za genocidu, což dnes Kagame připomněl. Tehdejší český velvyslanec při OSN Karel Kovanda se dnes dočkal potlesku arény v Kigali, v níž se ceremoniál konal.
Fiala není silný lídr a voliči ho trestají, říká k nedůvěře Schmarcz. Popsal premiérovy chyby
Proč je podle průzkumu premiér Petr Fiala (ODS) nejméně důvěryhodným politikem? Podle komentátora CNN Prima NEWS Martina Schmarcze jsou na vině zklamaní voliči vládní koalice. Příznivci liberálních stran dokonce konzervativce – mezi něž se ODS řadí – nenávidí. „Voliči ho považují za slabého lídra, tak to prostě je,“ podotkl na CNN Prima NEWS. Zmínil také, proč si prezident Petr Pavel drží nejvyšší důvěru mezi občany i to.
„Škála těch zvěrstev byla absolutně mimo chápání,“ popsal Kovanda jeden z důvodů, proč podle něj odmítali západní politici označení genocida a nechtěli do dění v zemi zasahovat. Zároveň podle něj „měli jiné zájmy, než sledovat, co je za tou katastrofou“. Kovandu rwandská vláda před časem ocenila nejvyšším státním vyznamenáním.
Paříž neměla vůli vraždění zastavit
Někteří představitelé měli podle něj přátelské vztahy s tehdejší hutuskou vládou, která byla za masakry odpovědná. Konkrétně jmenoval Kovanda Francii, která měla v zemi významný vliv. Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli přiznal, že Paříž mohla vraždění zastavit, ale neměla k tomu vůli.
Nedělního ceremoniálu se vedle Pavla zúčastnili i další současní či tehdejší státníci včetně izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga, řady lídrů afrických zemí či exprezidentů USA a Francie Billa Clintona a Nicolase Sarkozyho. Český prezident následně podotkl, že byl pro něj ceremoniál vedle připomínky genocidy také příležitostí ke krátkým schůzkám s řadou státníků včetně Herzoga či Clintona.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fiala je nejméně důvěryhodným politikem, nevěří mu 79 procent lidí. Nejlépe si vede Pavel