GLOSA: Babiš dá do boje o Hrad všechno. Miliony ani tuny špíny mu však nepomohou

Andrej Babiš má výhodu, že je veřejnosti známý. Je to ale zároveň jeho velký handicap. Zdroj: Andrej Babiš
Nekonečné mlžení a lavírování je u konce. Andrej Babiš oznámil, že bude kandidovat na nejvyšší funkci v zemi. Přestože už před osmi lety tvrdil, že na prezidenta nikdy kandidovat nebude – prý by ho to nebavilo a ani k tomu nemá předpoklady. Expremiér však (jako téměř vždy) otočil a do boje o Hrad půjde. A půjde do něho naplno. Stačit mu to ale nebude, jak naznačil nedávný pokus na Vysočině o vyšachování předsedy Senátu z horní parlamentní komory.
Jestli se vám zdála kampaň před nedávnými komunálními a senátními volbami příliš vyhrocená, nejspíše to nebude nic proti tomu, co nás čeká. Až dosud totiž kampaň jednotlivých kandidátů na úřad prezidenta České republiky probíhala poměrně korektně. To se však nejspíše změní poté, co do klání o Hrad vstoupí šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Evropské volby
Jisté totiž je, že ani v následujících téměř třech měsících si od lítého politického boje neodpočineme. Babiš totiž fakticky po prezidentské funkci netouží. To jediné mu lze z jeho osm let starého vyjádření věřit. A když k tomu přičteme všechny relevantní průzkumy, jež mu předpovídají porážku v druhém kole prakticky s kterýmkoli protikandidátem, Babišovo rozhodnutí se jeví jako zcela iracionální. Notabene poté, co si na Vysočině vyzkoušel, že na voliče nezabírají ani šišky stejnojmenného salámu a kandidátka jeho hnutí Jana Nagyová neuspěla proti dosavadnímu šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi z ODS.
Tonoucí se stébla imunity chytá
Babiš však vysočinský experiment nebere v potaz a chce ještě jednou otestovat, kde je jeho volební strop. Pravděpodobně dospěl k závěru, že soudní líčení v kauze Čapí hnízdo se pro něho nevyvíjí nebo nebude vyvíjet dobře, a tak mu už nezbývá nic jiného než se zkusit poprat o imunitu, jež by mu nabytím prezidentské funkce vznikla.
O to více je třeba počítat, že Andrej Babiš do své kandidatury dá všechno. Především peníze, kterých má neomezené množství, třebaže zákon říká, že na kampaň nesmí žádný z kandidátů utratit více než 40 milionů korun. Nehledě na to, že Babiš dělá kampaň permanentně, o čemž svědčí minimálně jeho „bydlíková“ tour po České republice.
Kam peníze nemohou, tam přijdou sliby a špína
A kam nebude moci nasadit peníze, tam si pomůže sliby, o jejichž nesplnění je z podstaty rozhodnuto předem. Prezident totiž nemá žádnou reálnou pravomoc, jíž by dokázal zlepšit životní úroveň obyvatelstva. Slibem však nezarmoutíš. Nedělám si ani iluze o tom, že na řadu přijde mnohem silnější kalibr v podobě hledání špíny na protikandidáty a protikandidátky.
Utracené miliony korun, nekonečná řada planých slibů ani tuny vylité špíny však expremiérovi nejspíše nebudou nic platné. Jak se v několikerých volbách po sobě ukázalo, u voličů opakovaně narazil na svůj strop. Přestože má Babiš velkou výhodu, že je známý, je to zároveň i jeho velký handicap. Babiš je totiž už provařený, a proto se českým prezidentem nestane.
Navazuje na téma


REPORTÁŽ: Na hranicích s okupanty. Dnipro čelí raketám, Čechy však průmyslové město láká

KOMENTÁŘ: Nejdřív Babiš, teď Balaštíková. Nahrávka ji svléká do naha, ANO si nakálelo do úst

Detaily summitu na Aljašce: Putin a Trump budou hovořit jen mezi čtyřma očima. Známý je i čas

KOMENTÁŘ: Motoristé uvízli mezi Ukrajinou a Ruskem. Až pozdě vybrali Kyjev a „zradili“ Klause

Trump nečekaně volal Stoltenbergovi: Chtěl Nobelovu cenu za mír a také projednat cla

KOMENTÁŘ: Fenomén letošních voleb. Proč chybí program stran a zbyla jen úderná hesla?

ANALÝZA: Na Aljašce se střetnou dva medvědi. Trump by měl Putinovi ukázat, že on je ten větší

GLOSA: Nechtěla byste za deset korun drobný? aneb STAN svou bitcoinovou šanci nevyužil

Nová VÝSTRAHA: Nebezpečné počasí se rozšířilo i do dalších krajů. Podívejte se, jak bude u vás