reklama

Guru Jára je vinen z dalších šesti znásilnění. Do vězení ho ale soud neposlal

Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek potvrdil, že Jaroslav Dobeš alias Guru Jára je vinen z dalších šesti znásilnění. Vězení mu ale soudce neuložil. Ztotožnil se s původním verdiktem krajského soudu, který mu uložil pětiletý nepodmíněný trest za znásilnění .Gurua Járu i s jeho asistentkou už pět let zadržují na Filipínách. Oba jsou stíháni jako uprchlí.

reklama

Jedná se o spor, který nemá v našem soudnictví obdoby. Vyšetřovatelé tvrdí, že v rámci seminářů esoterické školy Poetrie Guru Jára znásilnil minimálně sedm žen. Obžalovaný muž se ale brání, že se ženami prováděl prastarý tantrický rituál, takzvané odháčkování, jehož součástí je sice pohlavní akt, všechny ženy ale o tomto faktu prý věděly a souhlasily.

K tématu

„Není si vědom toho, že by někoho znásilňoval. Přes tantrické rituály prošly stovky žen a žádná z nich neřekla, že by nevěděla, co znamená odháčkování. Ženy byly vysokoškolsky vzdělané, mohly se to dozvědět na internetu,“ uvedl jeho obhájce Michal Krčma v září roku 2019.

Státní zástupkyně však ženy hájil tím, že byly v důsledku dýchání do takzvané flétny a růže přivedeny do stavu bezbrannosti. „Hlava myslela, ale tělo pociťovalo křeče a nemohly se bránit jednání, se kterým nesouhlasily. Nevěděly o tom, že se jedná o soulož,“ řekla zástupkyně Iveta Eichlerová.

Takzvaným odháčkováním prošly v Česku stovky žen. Osm z nich se ale obrátilo na policii. Podle odborníků některé dodnes trpí posttraumatickou duševní poruchou. „Rozpadají se jim vztahy, mají problémy v partnerském a sexuálním životě, bojí se injekcí, vyšetření, aby je někdo nezneužil,“ popsala soudní znalkyně v oboru psychiatrie Alena Gayová.

Obhájce podá dovolání k Nejvyššímu soudu

Jaroslav Dobeš i jeho spoluobžalovaná asistentka Barbora Plášková jsou už pět let zadržováni v imigračním detenčním zařízení na Filipínách a podle českých úřadů blokují své vydání do Česka. Před dvěma lety už byli pravomocně odsouzeni k pětiletému trestu vězení za znásilnění.

Ve čtvrtek olomoucký vrchní soud pravomocně potvrdil, že jsou vinni ze znásilnění dalších šesti žen. „My jsme souhlasili se soudem prvního stupně, pouze jsme změnili právní větu v tom smyslu, že ke znásilnění došlo užitím násilí, nikoliv využitím bezbrannosti,“ upřesnil mluvčí Vrchního soudu v Olomouc Stanislav Cik.

Obhájce Jaroslava Dobeše CNN Prima NEWS potvrdil, že zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Jeho mandantovi je prý upřeno právo na spravedlivý proces. Mimo jiné tím, že soud zamítl Dobešovu žádost o výslech pomocí videokonference.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama