reklama

Guru Jára je vinen z dalších šesti znásilnění. Do vězení ho ale soud neposlal

Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek potvrdil, že Jaroslav Dobeš alias Guru Jára je vinen z dalších šesti znásilnění. Vězení mu ale soudce neuložil. Ztotožnil se s původním verdiktem krajského soudu, který mu uložil pětiletý nepodmíněný trest za znásilnění .Gurua Járu i s jeho asistentkou už pět let zadržují na Filipínách. Oba jsou stíháni jako uprchlí.

reklama

Jedná se o spor, který nemá v našem soudnictví obdoby. Vyšetřovatelé tvrdí, že v rámci seminářů esoterické školy Poetrie Guru Jára znásilnil minimálně sedm žen. Obžalovaný muž se ale brání, že se ženami prováděl prastarý tantrický rituál, takzvané odháčkování, jehož součástí je sice pohlavní akt, všechny ženy ale o tomto faktu prý věděly a souhlasily.

„Není si vědom toho, že by někoho znásilňoval. Přes tantrické rituály prošly stovky žen a žádná z nich neřekla, že by nevěděla, co znamená odháčkování. Ženy byly vysokoškolsky vzdělané, mohly se to dozvědět na internetu,“ uvedl jeho obhájce Michal Krčma v září roku 2019.

Státní zástupkyně však ženy hájil tím, že byly v důsledku dýchání do takzvané flétny a růže přivedeny do stavu bezbrannosti. „Hlava myslela, ale tělo pociťovalo křeče a nemohly se bránit jednání, se kterým nesouhlasily. Nevěděly o tom, že se jedná o soulož,“ řekla zástupkyně Iveta Eichlerová.

Takzvaným odháčkováním prošly v Česku stovky žen. Osm z nich se ale obrátilo na policii. Podle odborníků některé dodnes trpí posttraumatickou duševní poruchou. „Rozpadají se jim vztahy, mají problémy v partnerském a sexuálním životě, bojí se injekcí, vyšetření, aby je někdo nezneužil,“ popsala soudní znalkyně v oboru psychiatrie Alena Gayová.

Obhájce podá dovolání k Nejvyššímu soudu

Jaroslav Dobeš i jeho spoluobžalovaná asistentka Barbora Plášková jsou už pět let zadržováni v imigračním detenčním zařízení na Filipínách a podle českých úřadů blokují své vydání do Česka. Před dvěma lety už byli pravomocně odsouzeni k pětiletému trestu vězení za znásilnění.

Ve čtvrtek olomoucký vrchní soud pravomocně potvrdil, že jsou vinni ze znásilnění dalších šesti žen. „My jsme souhlasili se soudem prvního stupně, pouze jsme změnili právní větu v tom smyslu, že ke znásilnění došlo užitím násilí, nikoliv využitím bezbrannosti,“ upřesnil mluvčí Vrchního soudu v Olomouc Stanislav Cik.

Obhájce Jaroslava Dobeše CNN Prima NEWS potvrdil, že zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Jeho mandantovi je prý upřeno právo na spravedlivý proces. Mimo jiné tím, že soud zamítl Dobešovu žádost o výslech pomocí videokonference.

Tagy:

Hlavní zprávy

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně
Historie

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Protest proti změnám svlékáním. Bývalé letušky překvapily turisty v centru Říma

V posledních dnech se v italském letectví odehrály velké změny. Po 75 letech skončily národní aerolinie Alitalia a část této společnosti přešla pod nově vzniklého dopravce ITA Airways. To způsobilo, že řada letušek přišla o zaměstnání. A právě bývalé stevardky vyrazily do centra Říma protestovat tak, že se začaly vysvlékat z uniforem, ve kterých léta brázdily nebe.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama