Argentinští lékaři se přou o účinnost přípravku z koňského séra proti nemoci COVID-19. Přípravek schválil tamní lékový regulátor, část odborné veřejnosti má ale o účincích pochybnosti, napsal ve čtvrtek španělský deník El Mundo. Sporný přípravek vyvinula univerzita v Buenos Aires a vyrábí ho jedna tamní farmaceutická společnost.
Přípravek z koňského séra schválil pro používání v nemocnicích v pondělí 11. ledna argentinský lékový regulátor Anmat. Podle úřadu se v rámci klinických testů podařilo prokázat terapeutický účinek přípravku. Po podání látky z koňského séra se podle Anmatu snížila o polovinu smrtnost pacientů a o 36 procent počet hospitalizací na jednotkách intenzivní péče. Podle regulátora jsou vedlejší účinky látky velice mírné.
Deník El Mundo ale varuje, že část argentinských lékařů a vědců o účinnosti preparátu pochybuje. Cituje vyjádření argentinské společnosti intenzivní medicíny (SATI), která důrazně nedoporučuje podávat přípravek pacientům na jednotkách intenzivní péče. Podle společnosti „nebyl v žádném případě prokázán prvotní či druhotný terapeutický účinek“ přípravku.
Látka byla vyvinuta skupinou vědců univerzity UNSAM v Buenos Aires. Podle vědců látka funguje na základě tzv. pasivní imunizace. Imunitní odezva pacienta má být podpořena či podnícena podáním látky z jiného organismu, v tomto případě z koně.
Argentina patří k latinskoamerickým zemím s nejvyšším výskytem koronaviru. Od začátku epidemie země, kde žije zhruba 44 milionů obyvatel, zaznamenala 1,83 milionu případů nákazy koronavirem a 46 216 úmrtí v souvislosti s COVID-19. Země zaregistrovala několik vakcín proti covidu a začala s očkováním zdravotnického personálu za použití ruského přípravku Sputnik V.