Hádka v koalici o migraci: Nahráváte převaděčům, řekl Zdechovský. Pirát Peksa nechápal

360° 9.6.2023

Vít Rakušan (STAN) překročil mandát vlády České republiky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten ostře kritizuje reformu unijních migračních pravidel, na nichž se dohodli ministři vnitra zemí EU. Lidovecký politik zároveň viní koaliční Piráty z toho, že nahrávají převaděčům. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) nad tímto výrokem kroutil hlavou.

Ministři vnitra zemí EU se ve čtvrtek večer dohodli na reformě unijních migračních pravidel. Návrh, který schválil i Vít Rakušan, počítá s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím zejména na jihu Evropské unie v případě potřeby pomoci. Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek. Pokud nějaká země nebude chtít migranty přijímat, měla by zaplatit 20 tisíc eur (něco přes 472 tisíc korun) za každého nepřijatého člověka.

Proti reformě se vyslovily jen Maďarsko a Polsko. Hlasování se zdrželi zástupci Slovenska, Malty, Litvy a Bulharska. Vít Rakušan nyní čelí ostré kritice ze strany členů opozice, spokojení ale nejsou ani někteří členové pětikoalice. Nutno podotknout, že Česko před sedmi lety společně s Polskem a Maďarskem odmítlo zavedení závazných kvót pro přerozdělování migrantů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Je to zbabělé a vlastizrádné, běsnila poslankyně ANO nad přijetím podmínek EU k migraci

„Nikdy jsem neviděl na naší pětikoalici, že bychom takový mandát projednávali. Myslím, že Vít Rakušan překročil mandát vlády České republiky. Ta dohoda není dobrá ani dotažená. Rozhodně nejde o vítězství. Přicházíme s nějakým balíkem opatření, která v praxi nebudou fungovat. Je potřeba to dost zkritizovat. Dohoda navíc nahrává na smeč všem různým populistům,“ kritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS Tomáš Zdechovský.

S lidoveckým europoslancem nesouhlasil Mikuláš Peksa: „Ten výsledek je velkým kompromisem a myslím si, že skutečně všichni zúčastnění velmi ustoupili ze svých pozic. Za takový kompromis bychom se měli postavit. Buďme konstruktivní a nevytvářejme kolem toho další dramata. Na nějakou dohodu jsme čekali dlouho a teď se jí podařilo konečně dosáhnout. Tak ji, prosím, podpořme. Chovejme se pozitivně a nedělejme si naschvály.“

Babiš: Neuvěřitelné selhání vlády

Zdechovský pak Peksu obvinil, že Piráti prý svým hlasováním v Evropském parlamentu nelegální migraci dlouhodobě podporují. „Mikuláši, jako Piráti hodně nahráváte především převaděčům,“ vzkázal mu. Peksa nad jeho výrokem kroutil hlavou.

Čeští poslanci se kvůli reformě unijních migračních pravidel mimořádně sejdou ve středu odpoledne. Schůzi svolala z podnětu opozičního hnutí ANO šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podání žádosti o mimořádné poslanecké jednání před tím oznámil předseda ANO Andrej Babiš, který dohodnutá migrační pravidla označil za nepochopitelnou věc.

„Děje se to v čase, kdy Švédsko přiznalo, že celá migrační vstřícnost rezultovala do no-go zón a do velké kriminality. Jde o neuvěřitelnou zradu a selhání naší vlády, která je servilní Bruselu,“ uvedl expremiér. Celou věc považuje za nepřijatelnou i druhé opoziční hnutí SPD. „Všichni se tváříme, jako by bylo normální a běžné, že přes společnou hranici EU přejdou statisíce migrantů,“ komentoval ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Ivan David.

Sám Rakušan dohodu považuje za úspěch. „Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím,“ doplnil s tím, že Česko bude navíc ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuto, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků z Ukrajiny.

Tagy: