reklama

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Česko se potýká již s pátou vlnou covidu, ve čtvrtek bylo přes 27 tisíc nakažených lidí. Vláda ve stejný den oznámila, že od pátku začíná platit nouzový stav. Češi se vrátili k mnohým přísným opatřením, která již znají z minulosti.

Bude to v boji proti covidu stačit?

„Kdybychom se domnívali, že ne, tak je nepřijímáme,“ mínil Havlíček v pořadu Partie na CNN Prima NEWS. „Jsou to podobná opatření jako v Rakousku nebo Sasku. Máme tady nesmírně agresivní vir z JAR, je proočkováno přes 72 procent dospělé populace. Nad covidem se nedá vyhrát, vir se nedá zastavit. Dá se chránit obyvatelstvo prostřednictvím očkování. Shrnuto: Plošný lockdown nechystáme, ale omezení dalších akcí nelze vyloučit.“

Rakušan: Kde je ministr vnitra?

V pořadu s ním diskutoval předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Pravděpodobný ministr vnitra v příští vládě Petra Fialy několikrát zopakoval, že se chce dívat především dopředu. Zároveň si však neodpustil kritiku kroků kabinetu Andreje Babiše.

„Myslím si, že došlo k zanedbání mnoha věcí,“ prohlásil. „Na leccos jsme se mohli připravovat už v září. Proč se nevymáhala platná opatření? A kde je teď vůbec pan ministr vnitra? Jak je úkolovaná policie?“

Havlíček Rakušanovi oponoval, že jeho námitky jsou příliš obecné. To však zástupce STAN odmítl.

„Běžně zmiňujeme třeba potřebu včasné distribuce pacientů, třetí dávku všech seniorů v domovech. Navrhujeme zpřísnit podmínky v domovech pro seniory, testování očkovaných s rizikovými kontakty, pokuty ze strany hygieny,“ vypočítával Rakušan. „Co je na tom nekonkrétního? Vy sice říkáte mnoho slov, ale znovu a znovu se necháváte překvapit. I pan Andrej Babiš řekl, že nečekal, že nastoupí taková vlna. Ptám se, jak se může nechat překvapit vláda, která má k dispozici veškerá možná data.“

Ani toto se Havlíčkovi nezdálo.

„Vámi zmíněná opatření jsou dobrá na první vlnu… Dobré ráno,“ rýpnul si. „Pojďme se spíš bavit o tom, zda spustit plošné očkování. Taky můžeme mluvit o modelech O-N či O-T-N. To jsou jasné kroky, které mohou situaci řešit. Větší solidarita ale nic nevyřeší.“

Havlíček: Lepší společenská tenze než mrtví

Rakušan ubezpečoval, že nechce vládu kritizovat za snahu o hledání řešení. Spíše mu vadí předstírání Babišova kabinetu, že u moci je nyní již Fiala a spol. Zmínil také nedostatečnou motivaci lidí k očkování.

„Možné nástroje nebyly využity,“ vysvětloval.

Debata se stočila rovněž k otázce povinného očkování. Havlíček poznamenal, že taková věc by posílila společenské tenze.

„Musíme si říci, zda je lepší společenská tenze, nebo vyšší počet mrtvých. Za mě je lepší společenská tenze, se kterou se musíme popasovat,“ dodal Havlíček. „Možná to bude tvrdé. Jinak se z toho ale nedostaneme.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři
Politika

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři

Jan Farský (STAN) svými rozhodnutími vztyčil prostředníček směrem k veřejnosti. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil komentátor webu Info.cz Petr Holec. „Překvapil mě amatérismus STAN,“ řekl novinář. Zároveň ovšem dodal, že tato kauza podle jeho mínění hnutí v následujících volbách neohrozí. Komentátor MF Dnes Petr Kolář označil celou kauzu za „tragikomický příběh“.

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Eriksen blizoučko návratu do fotbalu. Podpis s Brentfordem brzdí jen zdravotní prohlídka

Zprávy ohledně návratu Christiana Eriksena k fotbalu se kumulují. Během několika desítek hodin by měl podepsat smlouvu s Brentfordem, klubem z anglické Premier League. Vlastně se už jen čeká na to, jak dopadne zdravotní prohlídka, která je v případě dánského záložníka skutečně kardinální záležitostí. Eriksena totiž už více než půl roku drží mimo trávník zástava srdce z loňského Eura.

Muž na Mělnicku zemřel násilnou smrtí, potvrdila pitva. Policie případ řeší jako vraždu

Smrt muže ve Vysoké na Mělnicku vyšetřuje policie jako vraždu. Násilnou smrt prokázala pitva. Podezřelou třiačtyřicetiletou ženu, partnerku zemřelého, kriminalisté zadrželi, nyní je ve zdravotnickém zařízení, uvedla v pondělí v tiskové zprávě mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Podle trestního zákoníku může ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozit trest deset až 18 let.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama