Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Vláda zákaz vánočních trhů nemůže přehodnotit. „Jsou dnes zavřené prakticky všude v okolních zemích. Je to striktní doporučení německého renomovaného Institutu Roberta Kocha. Jsme v době, kdy máme jihoafrickou mutaci. Adventní trhy jsou místo, kde se koncentruje velké množství lidí. Lidé tam chodí za zábavou, ne jen nakoupit,“ argumentoval dosluhující vicepremiér.

Zároveň se podivil, že město Most přejmenovalo vánoční trhy na zimní farmářské trhy. „Nechápu to, tohle není řešení. Přece se z toho (pandemie) chceme všichni dostat,“ dodal s tím, že do center se nechodí za zábavou a lidé v nich jsou částečně kontrolováni. V centrech je navíc podle něj málo lidí, zatímco na trzích by bylo narváno. Podle něho ale vláda musí živnostníkům, kteří nemohou své zboží na trzích prodávat, pomoci.

Paní nemůže prodávat svíčky, obří centra jedou

„Chápu zoufalství těch lidí. Nejsem ale v případě obcházení jakýchkoli opatření příznivcem české kreativity. Obcházet opatření mi nedává jakýkoli smysl,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Vít Rakušan, předseda hnutí STAN a kandidát na ministra vnitra.

Podle něho je třeba vládu napomínat a kritizovat. „Paní, která chce prodávat svíčky, nemůže, a vedle jedou obří centra. Adventní trhy nejsou zásadním rizikem,“ dodal s tím, že jejich zákaz vypadá diskriminačně.

„Mně to také nedělá radost, ale někde se musí udělat čára, co je ještě nákup a co už je zábava,“ oponoval Havlíček. Souhlasil však s Rakušanem, že faktické neomezení prodeje ve velkých nákupních centrech může vypadat problematicky. „Tam kde v centrech hrozil problém, tedy ve food courtech, jsme to zavřeli,“ doplnil.

Havlíček také uvedl, že opatření v Česku se podobají těm rakouským nebo saským. „Máme tady nesmírně agresivní vir z JAR, je proočkováno přes 72 procent dospělé populace. Nad covidem se nedá vyhrát, vir se nedá zastavit. Dá se chránit obyvatelstvo prostřednictvím očkování. Shrnuto: Plošný lockdown nechystáme, ale omezení dalších akcí nelze vyloučit,“ dodal vicepremiér

Tagy: