Haleyová porazila Trumpa ve Washingtonu. Královna bažiny, popřál jí sarkasticky exprezident

Republikánská kandidátka na prezidentku Nikki Haleyová

Sledujte volební superúterý na CNN Prima NEWS

Bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová v republikánských primárkách poprvé zvítězila, když exprezidenta Donalda Trumpa v neděli porazila v americkém hlavním městě Washingtonu. Informují o tom zahraniční agentury, podle nichž jde ale hlavně o úspěch symbolický, protože Trump nadále nominačnímu procesu dominuje.

Dvaapadesátiletá politička Trumpa porazila v poměru 62,9 procenta ku 33,2 procenta a získala všech 19 zdejších delegátů.

„Není překvapivé, že republikáni, kteří mají nejblíže k nefunkčnímu Washingtonu, odmítají Donalda Trumpa a všechen jeho chaos,“ uvedla v prohlášení kampaň Haleyové, která se stala první ženou, jež kdy zvítězila v některém z republikánských nominačních hlasování.

Trumpova kampaň v reakci sarkasticky blahopřála Haleyové ke jmenování „královnou bažiny lobbisty a insidery z Washingtonu, kteří chtějí chránit nefunkční status quo“.

Washington je převážně demokratické město, registrovaných republikánů je v něm mezi zhruba 700 tisíci obyvateli jen kolem 23 tisíc a značná část z nich je umírněná. Trump zde v primárkách prohrál i v roce 2016.

I přes nynější úspěch považují agentury šance Haleyové získat republikánskou nominaci na prezidenta za mizivé. Trump ji v předchozích osmi nominačních hlasováních jasně porazil a očekává se, že vyhraje i prakticky ve všech dalších amerických státech.

K nominaci je potřeba získat 1 215 delegátů. Trump jich teď podle serveru NBC News má 247, Haleyová 43. Situaci rozsekne až tzv. superúterý, které můžete sledovat prostřednictvím speciálního vysílání CNN Prima NEWS.

Pokud se předpoklady potvrdí, střetne se sedmasedmdesátiletý politik v listopadových volbách s demokratickým prezidentem Joem Bidenem. Trumpa zatím průzkumy veřejného mínění vidí jako mírného favorita takového klání.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Americký prezident Joe Biden i jeho předchůdce Donald Trump navštívili kontroverzní hranici s Mexikem. Navzájem se vinili z nezvládnutí nelegální migrace.

Tagy: