reklama

Epidemie by se měla začít lámat, myslí si Hamáček. Hongkong už není bezpečnou zemí

Hongkong je kvůli variantě omikron nově vyřazen ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem na tzv. mapě cestovatele. Na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového výboru to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něho by se epidemie mohla pomalu začít lámat k lepšímu.

reklama

„Nacházíme se stále ve vysoce rizikovém stavu. Začíná stagnovat pozitivita testů, což může být nějaký pozitivní signál, ale situace je nadále velmi špatná,“ sdělil Hamáček před novináři. „Predikce je taková, že by se to mělo pomalu lámat,“ doplnil.

Prognóza vychází z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, kterému šéfuje Ladislav Dušek. „Řídíme se podle jeho predikcí. Ty vychází z aktuálních proměnných. Netušíme, co s epidemií udělá varianta omikron,“ konstatoval dosluhující ministr vnitra.

Právě nová mutace může vývojem epidemie pořádně zamávat. Do Evropy se šíří především z Afriky a Asie. „Hygienické stanice mají pokyn sekvenovat všechny, kteří byli v Africe, v Izraeli nebo v Hong Kongu. Můžeme všem nařídit samoizolaci díky nouzovému stavu,“ vysvětlil Hamáček.

Hongkong je právě kvůli omikronu nově vyřazen ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem na takzvané mapě cestovatele. Dále připomněl, že vzhledem k situaci se bude vláda zabývat povinným očkováním pro některé skupiny obyvatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama