Příznaky varianty covidu omikron jsou zatím mírné a pacienty lze léčit doma. V neděli to uvedla lékařka a předsedkyně lékařské asociace v Jihoafrické republice Angelique Coetzeeová, která jako jedna z prvních vyslovila podezření na jiný kmen koronaviru.
Varianta, kterou Světová zdravotnická organizace označila jako omikron, byla zjištěna a oznámena Národním institutem pro přenosné nemoci 25. listopadu ze vzorků odebraných v laboratoři od 14. do 16. listopadu.
Coetzeeová uvedla, že 18. listopadu se na její klinice ohlásil pacient, který byl po dva dny „extrémně unavený“, měl bolesti těla a hlavy. „Příznaky v této fázi velmi souvisely s běžnou virovou infekcí. A protože jsme se s COVID-19 za posledních osm až deset týdnů nesetkali, rozhodli jsme se provést test," řekla agentuře Reuters s tím, že pacient a jeho rodina se nakonec ukázali jako pozitivní.
Varianta omikron může být dar z nebes, myslí si Flegr. Zakázal by akce nad 15 lidí
Mutace koronaviru omikron by nám mohla pomoct ukončit epidemii této nákazy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ten by si také přál, aby se zakázaly hromadné akce nad 15 lidí.
Ve stejný den přišli další pacienti s podobnými příznaky, a tehdy si uvědomila, že se „děje něco jiného“. Od té doby se setkávala se dvěma až třemi pacienty denně. „Během třetí vlny jsme zaznamenali mnoho pacientů s deltou. A to do klinického obrazu nezapadá,“ uvedla Coetzeeová. „Většina z nich pozoruje velmi, velmi mírné příznaky. Byli jsme schopni tyto pacienty léčit konzervativně doma,“ popsala lékařka.
Mírné příznaky a léčba doma
Coetzeeová, která je rovněž členkou ministerského poradního výboru pro vakcíny, sdělila, že pacienti nezaznamenali ztrátu čichu nebo chuti a u nové varianty nedošlo k žádnému většímu poklesu hladiny kyslíku. Podle jejích dosavadních zkušeností tato varianta postihuje lidi ve věku 40 let a mladší. Téměř polovina pacientů s příznaky omikronu, které léčila, nebyla očkována. „Nejvíce převládající klinickou stížností je silná únava po dobu jednoho až dvou dnů. Spolu s nimi se přidávají bolesti hlavy a těla,“ dodala Coetzeeová.
Zpráva o nové variantě, která se objevila v Jihoafrické republice, vyvolala rychlou reakci několika zemí. Zákaz cestovat do africké země uvalily například USA či Velká Británie. Mutace se už také objevila v České republice.