Příznaky varianty covidu omikron jsou zatím mírné a pacienty lze léčit doma. V neděli to uvedla lékařka a předsedkyně lékařské asociace v Jihoafrické republice Angelique Coetzeeová, která jako jedna z prvních vyslovila podezření na jiný kmen koronaviru.
Varianta, kterou Světová zdravotnická organizace označila jako omikron, byla zjištěna a oznámena Národním institutem pro přenosné nemoci 25. listopadu ze vzorků odebraných v laboratoři od 14. do 16. listopadu.
Coetzeeová uvedla, že 18. listopadu se na její klinice ohlásil pacient, který byl po dva dny „extrémně unavený“, měl bolesti těla a hlavy. „Příznaky v této fázi velmi souvisely s běžnou virovou infekcí. A protože jsme se s COVID-19 za posledních osm až deset týdnů nesetkali, rozhodli jsme se provést test," řekla agentuře Reuters s tím, že pacient a jeho rodina se nakonec ukázali jako pozitivní.
Ve stejný den přišli další pacienti s podobnými příznaky, a tehdy si uvědomila, že se „děje něco jiného“. Od té doby se setkávala se dvěma až třemi pacienty denně. „Během třetí vlny jsme zaznamenali mnoho pacientů s deltou. A to do klinického obrazu nezapadá,“ uvedla Coetzeeová. „Většina z nich pozoruje velmi, velmi mírné příznaky. Byli jsme schopni tyto pacienty léčit konzervativně doma,“ popsala lékařka.
Mírné příznaky a léčba doma
Coetzeeová, která je rovněž členkou ministerského poradního výboru pro vakcíny, sdělila, že pacienti nezaznamenali ztrátu čichu nebo chuti a u nové varianty nedošlo k žádnému většímu poklesu hladiny kyslíku. Podle jejích dosavadních zkušeností tato varianta postihuje lidi ve věku 40 let a mladší. Téměř polovina pacientů s příznaky omikronu, které léčila, nebyla očkována. „Nejvíce převládající klinickou stížností je silná únava po dobu jednoho až dvou dnů. Spolu s nimi se přidávají bolesti hlavy a těla,“ dodala Coetzeeová.
Zpráva o nové variantě, která se objevila v Jihoafrické republice, vyvolala rychlou reakci několika zemí. Zákaz cestovat do africké země uvalily například USA či Velká Británie. Mutace se už také objevila v České republice.