Po svatbě jsem šťastný, říká Hamáček a kritizuje Babiše, že mění názory každý den

Jan Hamáček

Jsem šťastný, říká po svatbě ministr vnitra, vicepremiér a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Ostře se pustil do premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho návrhu na snížení daně z příjmu na 15 procent. Babiš podle Hamáčka zkouší, co se chytne, a předvádí svůj klasický politický trik.

Jste šťastný?
Jsem.

Jaká byla svatba?
Všichni jsme si to užili, v ten moment člověk nemyslí na práci. Bylo to super a fajn.

Nedávno se mluvilo o tom, že vás politika přestala bavit. S koronavirovou krizí se to změnilo. Co se stalo?
Člověk asi vždycky na cestě životem potřebuje nějaký impuls. Ten koronavirus mě nakopnul, o tom žádná. Rozhodně to není tak, že bych to před krizí vzdával. Ale dostalo se to do jistého stereotypu. Tohle byla nová zkušenost, která mě sice stála spoustu energie, ale současně mě nabila. Jsem rád, že to vnitro zvládlo.

Kolik máte doma červených svetrů?
Dost. Hodně svetrů mi přišlo jako dárky, plus mám svoje červené mikiny.

Před časem se spekulovalo, že byste měl být velvyslancem v Kanadě. Je to pravda?
Je to nesmysl. Vyvracím to kudy chodím. Pokud ta fáma jednou vznikne, tak už žije vlastním životem a nedá se vyvrátit, navíc když ji přiživuje kolega Okamura. Upřímně vám řeknu, jak to bylo. Asi před rokem a půl jsme seděli v jednom klubu ve Sněmovně a bavili se o životě. Já jsem řekl, že pokud bych někdy šel do diplomacie, tak by mě bavila Kanada, protože to je nádherná země, a že se mi tam líbí. To bylo všechno. Někdo z toho udělal, že mám slíbenou Ottawu. To jsem vyvrátil. Pak někdo přišel s tím, že mám slíbený Washington, což je také nesmysl.

Do diplomacie se tedy nechystáte?
Nechystám. Nikdy neříkej nikdy, ale rozhodně to není něco, co bych plánoval v příštích pěti, šesti letech. Popravdě řečeno, po pěti, šesti letech už asi ani nebudu v politice.

Mám pocit, že jsem dosáhl, kam se dosáhnout dalo

Nebudete?
Nechci umřít v politice. Jak už jsem říkal, časem to vyřeší voliči. Každý obličej se okouká. Každá další funkce, kterou jsem dostal, bylo něco nového. Popravdě řečeno, mám pocit, že jsem dosáhl, kam se dosáhnout dalo. Mým cílem je zvládnout krajské volby. Když dopadnou dobře, tak zvládnout parlamentní, pokud mi dá sociální demokracie další důvěru.

Po parlamentních volbách byste chtěl stranu předat?
Nemám to takhle naplánované. Ale člověk nemůže být v čele strany věčně.

Kdo by ji po vás mohl převzít?
Jsou v ní minimálně tři, čtyři lidi, kteří by to zvládli. Určitě je potřeba přivádět nové obličeje, to se mi povedlo. Nepodceňoval bych ani úspěšné krajské a regionální politiky. Ale neděláme konkurz na nového předsedu, nechci nikomu dávat rady. Rozhodne si to sama strana. Ale není to tak, že by ta partaj byla mrtvá.

Chcete, aby důchodci nad rámec zákonné valorizace 840 korun měsíčně dostali ještě jednorázový příspěvek 5 000 korun. Neměli byste spíš pomoct lidem, kteří utrpěli finanční ztráty kvůli vládním opatřením ohledně koronaviru, jak říká opozice?
Z mého pohledu je potřeba postupovat ke všem férově. Pomohli jsme úplně všem, ale pro důchodce žádná speciální pomoc nebyla. Seniorský spotřební koš je trošku jiný. Hodně zdražují potraviny, takže tou krizí jsou senioři postiženi víc. Valorizovat jen o inflaci nestačí.

Chcete tím uplatit důchodce před volbami?
To můžete říct, že stabilizační příspěvek je uplácení policistů a hasičů, že zvedáme platy státním zaměstnancům… Když postavíme dálnici, tak podle tohohle klišé by to bylo také uplácení voličů. Zeptejte se seniorů, jestli se cítí uplácení, nebo jestli jsou drahé potraviny.

Nebylo by lepší přijít s důchodovou reformou?
My ji máme nachystanou, akorát pan premiér se do ní nechce pustit. Byla dlouhá debata na koaliční radě. Jana Maláčová poprvé přišla se smysluplnou důchodovou reformou, představila tři scénáře. Premiér se o tom odmítl bavit. Řekl, že jediné, co chce řešit, jsou dílčí úpravy ve vztahu muži–ženy a rizikové profese. Náš koaliční partner odmítá řešit důchodovou reformu.

Pan premiér je schopný změnit názor přes noc

Takže už jste to definitivně odpískali?
Třeba to ještě dopadne, pan premiér je ve svých názorech velmi flexibilní. On sám o sobě říká, že je populista. Je pravda, že ty názory mění velmi flexibilně. Stačí se podívat na jeho výroky na jakékoliv téma. Je schopný změnit názor přes noc.

Jak se vám s ním vládne?
Někdy je obtížné predikovat, co bude zítra. Nejdříve říkal, že zrušení superhrubé mzdy byl podvod. Teď přišel s dalším plánem na sekeru do státního rozpočtu ve výši 90 miliard. Takže je to jisté ode zdi ke zdi. Ale už jsem si na to zvykl.

Jak to tedy bude se zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmu na 15 procent? Prohlásil jste, že je to nereálné.
To je klasická taktika, kterou Andrej Babiš zkouší. Vykopne balónek a čeká, jak to dopadne. Vykopnul, že se zruší superhrubá mzda, s tím nemáme problém a na tom jsme se dohodli. Nad rámec toho řekl, že prosazuje snížení daně z příjmu na 15 procent. Současně ví, že to je mínus 90 miliard a je to problém pro státní rozpočet. Tajně doufá, že my řekneme, že jsme proti, protože to je moc. On pak může říct: No vidíte, já jsem vám chtěl přidat peníze, ale ti oškliví socani to zabili. Klidně se o tom pojďme bavit. Až mi pan premiér řekne, kde vezme ty peníze, tak to klidně může být 15 procent. Chci od pana premiéra slyšet i to B. Jestli je někdo v absolutní hrůze, tak je to podle mě ministryně financí, protože nemůže dát ten rozpočet dohromady. Kdyby měla naplnit všechny návrhy pana premiéra, tak ten rozpočet je nesestavitelný. Je to klasická politická hra. Vykopl to a odjel na Krétu. To je majstrštyk. Počkám, až se vrátí, a budeme to řešit.

Litujete někdy, že jste šli s Andrejem Babišem do vlády?
Politika je umění možného a žádná jiná alternativa nebyla. Buď jsme tam mohli pustit Okamuru, anebo jít do vlády. Moje práce je hledat řešení. Ve finále jsme ho vždycky našli. Na druhou stranu, abych nerýsoval jen černé scénáře – atmosféra v té vládě je podstatně lepší, než byla v jiných vládách. Zase tolik se nehádáme a na spoustě věcí jsme schopni se dohodnout a neděláme si naschvály. Jak jsem vnímal atmosféru na koaličních radách za minulé vlády, tak to byla větší šavlovačka.

Jaké si dáváte šance v krajských volbách?
Je tady nějaká politická realita, kterou musíme vnímat. Máme spoustu krajů, ve kterých můžeme mít slušný výsledek. Naši hejtmani v krizi ukázali, že jsou schopni se o kraje postarat. Tam by mohly být výsledky velmi dobré.

Když to nedopadne dobře, zůstanete v čele ČSSD?
Nemám sebevražedné tendence. Ale jsme demokratická strana a ta si musí říct, jak dál.

Tagy: