Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se na Twitteru podivil tomu, proč se na sociální síti řeší, že český tým záchranářů přepravoval do libanonského Bejrútu soukromý dopravce Smartwings, a nikoliv Armáda ČR. A jako jedno z vysvětlení si od něj uživatelé mohou přečíst, že armáda provozuje „letecké muzeum”. Ve stupňující se debatě se od vicepremiéra na Twitteru také objevilo, že „on si nezačal”.
Do Libanonu, v jehož hlavním městě Bejrútu v úterý došlo k výbuchu v přístavu, ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z českého týmu USAR (Urban Search and Rescue Team, Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí), kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař.
On-line deník Aktuálně.cz krátce nato informoval, že tým USAR neletěl s armádním speciálem, ale jeho přepravu zajistila společnost Smartwings. A právě nad tím se na sociálních sítích strhla debata. Kvůli využití letadel Smartwings čelí ministr vnitra Jan Hamáček kritice. Někteří jeho oponenti spojovali let s těmito aerolinkami s jejich dřívější neúspěšnou žádostí o mimořádnou vládní podporu kvůli epidemii koronaviru. Další kritizovali Hamáčka za to, že shazuje schopnosti českého vojenského letectva. Armáda se na Twitteru ohradila proti tvrzení, že nemá dostatečné přepravní kapacity.
„ČR zareagovala jako jedna z prvních, poslala do Libanonu špičkový záchranářský tým v řádu hodin. Máme být na co hrdí. Ale řeší se, jestli jsem se ďábelským plánem nepokusil zachránit Smartwings sumou 1,5 mil. Kč za let do Bejrútu…“ divil se Hamáček.
Proč záchranný tým neletěl s armádou, vysvětlil Hamáček mimo jiné i tím, že „máme místo armádního dopravního letectva létající technické muzeum.“ V dalším tweetu od něj zazněla další kritika armády. „Naše poslední zkušenost s @ArmadaTweetuje – (twitterové označení účtu Armády ČR, pozn. red.) objednali jsme přepravu roušek – humanitární pomoci do Severní Makedonie. Obě CASY, které byly k dispozici, se rozbily a náklad přiletěl o 24 hodin déle…“ uvedl Hamáček.
Poté se ale twitterové debatování poněkud zamotalo. Do diskuse se zapojila i Armáda ČR s tím, že oficiální žádost o přepravu do Bejrútu vůbec nedostala. To zase v jednom z tweetů vyloučil Hasičský záchranný sbor ČR.
„HZS ČR požádal o přepravu USAR týmu standardní cestou Armádu ČR (hovor proběhl 5. srpna v 0:35 ráno). Požadavek zněl na přepravu 36 osob, psů a materiálu. Do slíbené doby Armáda ČR žádnou leteckou techniku nenabídla. HZS ČR proto využil nasmlouvané kapacity soukromého dopravce,“ uvedli hasiči na Twitteru.
@ArmadaTweetuje neobdržela od @vnitro žádný oficiální požadavek na přepravu. Každopádně přepravní schopnosti AČR jsou na vysoké úrovni. Zvlášť od našeho členství v programu SALIS v rámci @NATO
— Armáda ČR (@ArmadaCR) August 6, 2020
1/2 Proč ČR využila letoun soukromé společnosti?
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) August 6, 2020
HZS ČR požádal o přepravu USAR týmu standardní cestou AČR (hovor proběhl 5.8. v 0:35 ráno). Požadavek zněl na přepravu 36 osob, psů a materiálu. Do slíbené doby AČR žádnou leteckou techniku nenabídla.
Na následnou kritiku jednoho z uživatelů, že špinavé prádlo není radno prát na veřejnosti, Hamáček pouze odpověděl, že „on si nezačal.”
V pozdním odpoledni pak uzavřel diskusi tweetem: „Abych tu dnešní debatu ukončil, budeme velmi rádi, když @ArmadaTweetuje zajistí přepravu USAR týmu @hasici_cr po skončení jeho nasazení zpět do ČR. Předem děkujeme.”