Fanoušek Slavie, vicepremiér, vodní skaut, předseda ČSSD, mladoboleslavský rodák. Všechna tahle slova charakterizují ministra vnitra Jana Hamáčka, který na konci března stanul v čele Ústředního krizového štábu. Fakticky se tak v současné situaci stal jedním z nejmocnějších mužů v zemi a dosáhl svého kariérního vrcholu.
O Hamáčkovi se dá říct, že je od mládí profesionálním politikem. Do ČSSD vstoupil v roce 2001. O rok později, když mu bylo 24 let, se stal předsedou Mladých sociálních demokratů. Ve 27 letech byl poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny. O sedm let později už seděl v předsednickém křesle dolní parlamentní komory a stal se tak jedním z nejvyšších ústavních činitelů.
Ve svém životopise Hamáček uvádí, že v mládí byl členem boleslavského osmého oddílu vodních skautů. „Sjížděli řeky ve Francii nebo ve Skandinávii a Honza se při tom naučil uznávat hodnoty jako kamarádství, schopnost pomáhat ostatním a lásku k přírodě. Možná i díky tomu s ním v pubertě nebyly žádné problémy,“ vzpomínala pro deník Právo Hamáčkova maminka Dagmar.
Hamáček je profesionál, zní z ODS
Po maturitě na gymnáziu Hamáček nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde tři roky studoval překladatelství a tlumočnictví. Vysokou školu ale nedokončil. Kromě práce ve Sněmovně se věnoval i komunální politice, osm let byl zastupitelem Mladé Boleslavi.
„S Honzou se mi spolupracovalo vždycky dobře. Převzal po mně středočeskou ČSSD a dal do toho ten svůj náhled. Byl komunikativní a dokázal mít v kolektivu pozitivní názory. Dával víc prostoru jednotlivým organizacím. Kladl velký důraz na sociální oblast, já jsem inklinoval k ekonomice a životnímu prostředí,“ hodnotí pro CNN Prima News bývalý hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).
Hamáčka uznávají nejen straníci, hezky o něm mluví i primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati z ODS. „Když byl Jan Hamáček opoziční zastupitel, ta spolupráce nebyla ideální. Každý opoziční zastupitel se musí chovat jako opozice, takže to chápu. Ale s Janem Hamáčkem jako ministrem vnitra je spolupráce velmi dobrá. Když jsme řešili problémy týkající se města i resortu vnitra, choval se velmi profesionálně. Jako člověk je velmi pracovitý, vážím si ho,“ řekl CNN Prima News primátor Nwelati.
Spolupráci s Hamáčkem si často chválí i premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Často zmiňuje, že se s ním dobře komunikuje, na rozdíl od někdejšího premiéra a lídra soc. dem. Bohuslava Sobotky.
U Hamáčka se podle Petery nyní projevily řídící vlohy. „Politicky se vyvíjí, to je poznat,“ hodnotí Petera. I když byl Hamáček předsedou Sněmovny nebo řídil dvě ministerstva zároveň (vnitra a zahraničních věcí), nikdy o něm nebylo slyšet tak jako během současné koronavirové krize. Ministrovy fotografie v červeném svetru se rozletěly po sociálních sítích i zpravodajských serverech.
Špitalo se, že šéfa ČSSD už politika nebaví
Před pár týdny to přitom ještě vypadalo, že ČSSD pod Hamáčkovým vedením, kterého se ujal v roce 2018, půjde ke dnu. Strana ve volebních průzkumech kolísala kolem pětiprocentní hranice, Hamáček do toho oznámil, že se rozvádí s ženou Kamilou, se níž mají dva syny, a po kuloárech se špitalo, že už ho politika nebaví. Otázkou zůstává, jestli nynější situace ČSSD pomůže.
„Současná krize skutečně Jana Hamáčka ukazuje i jinak, než jak jsme byli zvyklí. Určitě v tom svůj význam má i resort, v jehož čele stojí. Protože je to právě vnitro, které má jak zkušenosti, tak kapacity související s krizovým řízením. Hamáčkovo vystupování v krizových věcech je mnohem jasnější a srozumitelnější, než například vystupování premiéra Andreje Babiše,“ zhodnotil pro CNN Prima News politolog Metropolitní univerzity Praha Petr Just.
Zpočátku to sice podle Justa vypadalo, že Hamáček bude hrát jako obvykle druhé housle, poněvadž premiér Babiš oddaloval aktivaci Ústředního krizového štábu a do čela nejprve jmenoval epidemiologa Romana Prymulu (mimochodem po dlouhém sporu na jednání vlády). Na konci března ale Babiš rozhodl, že Prymulu vymění.
„Hamáčkovi se nakonec podařilo stát se navenek hlavním mluvčím kabinetu ve věcech krizového řízení. Otázkou samozřejmě zůstává, zda se to nějak promítne do veřejné podpory, ať už samotného Hamáčka či ČSSD, až se situace vrátí do běžného režimu,“ podotýká politolog Just.
Číňani jsou kamarádi
„To, že mě tato krize nabila, pravda je,“ přiznává sám Hamáček pro Hospodářské noviny. Sklidil navíc ovace za to, že díky kontaktům v Číně dokázal vyjednat dodávky ochranných prostředků do České republiky. Při jednání asistovala Česko-čínská komora vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka – exministra obrany, významného zákulisního hráče ČSSD a bývalého volebního manažera partaje. Tvrdík mimo jiné sedí ve vedení evropské odnože čínského konglomerátu CITIC a podílel se na převzetí fotbalového klubu SK Slavia Praha Číňany.
Hamáček s Tvrdíkem k sobě měli vždy blízko. Tvrdík Hamáčka podporoval při volbě předsedy ČSSD v roce 2018. Hamáček je také často vídán na fotbalových zápasech Slavie v lóži společně s Tvrdíkem. Právě blízkost k Číně Hamáčkovi vyčítají někteří politici.
Je flexibilní, hodnotí Kalousek
„Jana Hamáčka vnímám jako nesmírně příjemného společníka, příjemného a zábavného. Nemá v sobě vnitřní zlobu a příjemně se s ním jedná. Co se týče jeho názorové flexibility a pevnosti jeho postojů - je mnohem flexibilnější, než já pokládám u politika za přípustné,“ řekl CNN Prima News sněmovní matador Miroslav Kalousek (TOP 09), který se s Hamáčkem v parlamentu potkává téměř 15 let.
Hamáček také čelil kritice za to, že na podzim roku 2016 podepsal prohlášení čtyř ústavních činitelů, ve kterém se vymezili proti setkání tehdejšího lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.
„Vede mě to k tomu, abych se měl před některými věcmi na pozoru. Když má někdo nadstandardní vztahy s těmi či oněmi ekonomickými nebo mocenskými zájmy, tak to musíte zakalkulovat do dešifrování jeho postojů,“ dodal Kalousek.
Neziskový projekt Sinopsis, jenž informuje o dění v Číně, také připomněl, že týden před příjezdem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do ČR na jaře 2016 Hamáček z pozice předsedy Poslanecké sněmovny spolu s čínskou velvyslankyní Ma Kche-čching zaštiťoval seminář pod názvem Zkušenosti pro řízení a rozvoj státu. Charakter semináře kritizovala například někdejší šéfka dolní parlamentní komory Miroslava Němcová (ODS).
„Pokud jde o Čínu, tak to může mít negativní dopad na Hamáčka ne ani tak proto, že jde o Čínu, ale proto, že se čím dál tím více ukazuje, že řada domácích producentů a výrobců se sama nabízela s dodávkami ochranných prostředků, ale byli vládou odmítáni,“ konstatoval Just.
Hamáčkovo politické působení neprovází žádné významnější kauzy. V roce 2015 se „proslavil“, když řídil schůzi Sněmovny a pletl se mu při tom jazyk. Poté přiznal, že vypil dva panáky a byl unavený.
Deník MF Dnes v roce 2017 přišel se zjištěním, že v Česku mělo skončit nejméně 130 milionů korun z černého fondu Ázerbájdžánu. Podle deníku tamní režim ze stejného fondu uplácel evropské politiky, aby šířili jeho dobré jméno. Na seznamu politiků, kteří měli za Ázerbájdžán lobbovat, se tehdy objevil i Hamáček. Seznam sestavila Transparency International. Hamáček například ve Sněmovně založil česko-ázerbájdžánskou meziparlamentní skupinu přátelství. Hamáček však odmítl jakékoliv nařčení, že by z toho měl nějaké finanční výhody.