reklama

Hamáček: Strach z nákazy nesmí snížit volební účast. Hlasování v karanténě ale řešíme

Navrhnu změnu zákona, aby lidé v karanténě mohli na podzim volit, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Zároveň ale nesmí klesnout volební účast ze strachu z nakažení,“ dodal Hamáček.

reklama

Podle stávajícího zákona by lidé v karanténě nemohli v podzimních senátních a krajských volbách volit. Poté, co se kvůli tomu zvedla vlna kritiky, slíbil Hamáček, že situaci bude řešit a na úterý k tomu svolal schůzku všech sněmovních stran.

Sám bude navrhovat změnu zákona, sejít by se tedy v srpnu nebo v září měla celá Poslanecká sněmovna. Ta má nyní parlamentní prázdniny.

„My to vyřešíme. Akorát nám dejte pár týdnů. Půjde to do Sněmovny. Ať uděláme cokoli, bude to změna zákona. To zákonné ustanovení se musí upravit. Dnes říká, že kdo je v karanténě, nejde volit. Úplně škrtnout to nejde, ale najdeme způsob, jak to zařídit,“ řekl Hamáček. Zákaz volit by měl však zůstat zachován například pro pacienty s otevřenou tuberkulózou, uvedl ministr.

K tématu

Další host v Partii, předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS), navrhla, aby s volebními urnami chodila speciální volební komise v ochranných prostředních. „Místo strašení lidí, že nebudou moci volit, se musí vymyslet, jak to zajistit, aby volit mohli,“ zdůraznila.

Poslankyně ODS v debatě také uvedla, že volby se i při epidemii koronaviru uskutečnily v Polsku nebo v Jižní Koreji. Volit by podle ní měli moci i lidé, kteří nejsou jen v karanténě, ale jsou navíc na koronavirus pozitivní. „V zahraniční taková zkušenost je. Byly speciální volební místnosti bez klimatizace a lidé byli v ochranných oblecích. Chodili tam pozitivní, kterým to zdravotní stav povolil, a volit jim umožněno bylo,“ dodala.

Paroubek nebude můj poradce, řekl Hamáček

Terezie Tománková se Hamáčka zeptala i na informaci, že se expremiér a někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek má stát jeho poradcem. Ministr vnitra to odmítl s tím, že s ním pouze komunikuje a čte jeho názory a články. O tom, že by měl být Paroubek Hamáčkovým poradcem, v pátek informoval server SeznamZprávy.cz.

„Čas od času si napíšeme esemesku, on mi občas pošle nějaký materiál a já si ho přečtu,“ vysvětloval Hamáček. A dodal, že se nicméně nejedná o oficiální a placenou spolupráci. ČSSD podle něj nemá prostředky na to, aby jimi plýtvala na podobné účely.

K tématu

V následné diskuzi s poslankyní ODS Janou Černochovou ministr řekl, že mnoho členů ODS stále nepokrytě naslouchá názorům Václava Klause. „Já myslím, že i předseda ODS Petr Fiala občas čte, co napíše Václav Klaus,“ doplnil Hamáček směrem k Černochové. Je to podle něj v pořádku, protože se jedná o zkušeného politika a bývalého předsedu strany, což je i případ Paroubka. Fakt, že z toho prý média dělají aféru, označil za známku letošní okurkové sezony. „To si nemyslím,“ reagovala poslankyně.

Tagy: Jan Hamáček Terezie Tománková krajské volby Partie Terezie Tománkové Jana Černochová senátní volby Jiří Paroubek

Další hlavní zprávy

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama