Hospodaření politických stran: Kdo se provinil a dostal pokutu?
Kontrola hospodaření politických stran a různých volebních kampaní se v loňském roce nejvíce prodražila bývalému premiérovi a někdejšímu předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi a neparlamentní Straně soukromníků České republiky. Dostali pokutu ve výši 40 tisíc korun.
Paroubek předloni kandidoval na Ostravsku do Senátu. Mandát nezískal, ale pokutu dostal za nezveřejnění údajů o dárcích či nepředložení zprávy o financování volební kampaně. Redakci CNN Prima NEWS to sdělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, a o reakci proto požádala přímo Jiřího Paroubka. „Jestli vás zajímá na mé činnosti jenom taková blbost, tak se nemáme o čem bavit," řekl pouze.
Redakce má také k dispozici i výroční zprávu úřadu za rok 2019, kterou bude ve čtvrtek projednávat kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Z té vyplývá, čemu všemu se úřad v loňském roce věnoval. Ke komu konkrétní pokuty mířily, neuvádí.
Na doplňující dotazy redakce CNN Prima NEWS ale odpovídal vrchní rada a vedoucí oddělení kontroly a správního řízení úřadu pro dohled nad politickými stranami Ivo Kousal. „V roce 2019 nebyla uložena pokuta žádné politické straně či politickému hnutí zastoupeným v Parlamentu České republiky,“ sdělil Kousal s tím, že spolu s Jiřím Paroubkem pokutu 40 tisíc korun dostala Strana Soukromníků ČR, a to kvůli nezveřejnění údajů o dárcích a poskytovatelích bezúplatného plnění na internetových stránkách tři dny před dnem voleb či kvůli nedodání veškerého volebního účetnictví v rámci voleb do Senátu v roce 2018. Pokuta 36 tisíc dopadla i na stranu Svobodných, opět kvůli pochybení v rámci voleb do Senátu v roce 2018.
Za nepředložení výroční finanční zprávy za rok 2018 a neoznámení internetové adresy zvláštního účtu dostaly pokutu 35 tisíc korun i politické strany a hnutí Alternativa pro Česko, Evropská strana důstojného stáří, Komunistická strana česká 21, Nová generace, Občané pro Olomoucký kraj – volba OK, Občanská konzervativní strana, Pro občané, Pro Prahu, Republika a Romská demokratická strana.
Kousal ještě dodal, že všechna řízení zahájená v roce 2019 byla již pravomocně ukončena. „Ve čtyřech případech byla řízení zastavena, v ostatních případech byla uložena pokuta nebo napomenutí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kousal.
Dohled nad evropskými i senátními volbami
Z výroční zprávy úřadu, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, dále vyplývá, že kvůli nesplnění povinností dle zákona o sdružování v politických stranách úřad loni navrhl Úřadu vlády ČR pozastavení činnosti 35 politických stran a hnutí a rozpustit navrhl čtyři politické strany a hnutí. O podnětech ale vláda v roce 2019 nerozhodla. O které strany a hnutí šlo, výroční zpráva neuvádí.
Kontrola účasti v senátních volbách
Úřad se loni zabýval i senátními volbami, které se konaly v roce 2018 a v nichž lidé zvolili třetinu senátorů horní komory parlamentu. Do oblasti jeho zájmu spadaly i doplňující volby v obvodu Praha 9, které se konaly v roce 2019. Výroční zpráva udává, že výsledkem bylo uděleno 36 pokut ve výši 761 tisíc a 13 napomenutí.
Kontrolory zajímaly i evropské volby
I v případě evropských voleb úřad monitoroval zřízení transparentního volebního účtu, kontroloval obsah volebních materiálů a dohlížel na dodržení zákazu využití radničních zpravodajů či jiných komunikačních kanálů obcí a krajů pro účely volební kampaně.
Kandidáti do voleb měli do tří měsíců od vyhlášení výsledků dodat zprávu o financování volební kampaně a veškeré účetnictví. Ze 40 kandidujících subjektů jich zprávu předložilo 35 a veškeré volební účetnictví 23. Kontroly financování volební kampaně do Evropského parlamentu už se konaly v průběhu roku 2019 a budou pokračovat v roce 2020, uvedl úřad ve výroční zprávě.