reklama

Hamáček svolává jednání všech stran. Musejí vymyslet, jak se bude letos volit

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) urychleně svolává jednání všech parlamentních stran. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který zrušil část volebního zákona, budou muset zákonodárci vymyslet, jakým způsobem se budou letos vypočítávat mandáty.

reklama

„Respektuji verdikt Ústavního soudu. Svolám neprodleně jednaní s ostatními politickými stranami, kde ministerstvo vnitra představí možné alternativy řešení,“ napsal na Twitter Hamáček.

K tématu

Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Jinak se budou muset rozdělovat i získané mandáty. A zákonodárci budou muset vymyslet, jak konkrétně.

Poté, co si to ty strany ujasní, tak se musí vytvořit nějaká platforma, nejspíše asi nějaká společná porada představitelů sněmovních a senátorských klubů, na které by se zjistilo, jak moc jsou odlišné představy jednotlivých stran, nakolik je možné najít shodu poměrně svižně. Také by se měl stanovit nějaký harmonogram toho, kdy mají být změny provedeny, aby šly volby bezproblémově provést,“ řekl CNN Prima NEWS odborník na ústavní právo Jan Kysela.

Celá problematika spočívá v tom, že současný volební systém zvýhodňuje velké strany a naopak znevýhodňuje ty malé. Zjednodušeně – například hnutí ANO, které ve volbách v roce 2017 získalo necelých 30 procent hlasů, potřebovalo na jeden poslanecký mandát 19 tisíc hlasů.

Nejmenší sněmovní uskupení, hnutí STAN, které získalo pět procent hlasů, potřebovalo k zisku jednoho mandátu ve Sněmovně přes 43 tisíc hlasů. A právě to vadilo skupině senátorů, kteří ústavní stížnost podali.

Malé strany se mohou radovat

Rozhodnutí Ústavního soudu by tak mělo napomoct malým stranám. Těmi jsou v současnosti například KSČM, ČSSD nebo SPD.

„Rozumím tomu správně, že ze zrušení d’Hondtovy metody přerozdělování mandátů Ústavním soudem se mohou radovat zejména komunisté, Lidový dům (ČSSD, pozn. red.) a Okamura? Ovšem nikoliv již Babiš, koalice Pirátů a STAN a koalice SPOLU?“ podotkl europoslanec ODS Jan Zahradil.

„Náš volební systém znevýhodňuje malé politické strany. Vítězná strana potřebuje na mandát 19 tisíc hlasů, lidovci třeba dvakrát tolik. Chceme rovné volby. Je škoda, že na rozhodnutí čekáme od 2017 a přijde v roce voleb,“ uvedla šéfka lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Kratší pracovní týden podle Maláčové: Lidem vezme práci i část mezd, tvrdí experti
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Šmucler: S rouškami se to přehánělo. Zachrání nás očkování seniorů a promořenost
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš
Další články
reklama
reklama