Hnutí ANO ztrácí podporu
Koalice Pirátů a STAN atakuje hnutí ANO. Podle lednového průzkumu agentury Median by volby sice hnutí Andreje Babiše vyhrálo s 26,5 procenta, Piráti a Starostové mu však šlapou na paty s 25 procenty. Třetí na pásce by skončila koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) s 18,5 procenty.
Volební model agentury Median v lednu 2021
Jedná se o první průzkum agentury Median, který počítá s volebními koalicemi. Bodují především Piráti a hnutí STAN.
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější
Piráti, kteří se chystají kandidovat ve sněmovních volbách se Starosty, můžou dýchat na záda hnutí ANO. Myslí si to někteří politologové a naznačují to předvolební průzkumy. Podle všeho si to uvědomuje i sám premiér a lídr ANO Andrej Babiš. Jeho výpady proti Pirátské straně a „dredatému“ lídrovi Ivanu Bartošovi jsou čím dál ostřejší.
„Nejsilnější koalicí se stali Piráti a STAN s 25 procenty. Koalice má poměrně silné voličské jádro a potenciální zisk vyšší než hnutí ANO,“ konstatuje agentura.
Popularita ANO nadále klesá, ještě v srpnu se hnutí pohybovalo kolem 30 procent. „Hnutí ANO zaznamenalo v lednu 2021 pokles na 26,5 procenta. Zdá se tedy, že druhá vlna COVID-19 měla na voličskou základnu ANO negativní vliv,“ píše Median.
Koalice Spolu, kterou tvoří strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, by skončila třetí na pásce. V lednu 2021 by pro koalici hlasovalo 18,5 procenta lidí.
KSČM a ČSSD nejslabší
Do Sněmovny by se dostaly ještě SPD s 9 procenty a KSČM s ČSSD. Obě partaje se v průzkumu pohybují kolem 7 procent.
„KSČM a ČSSD jsou v současné chvíli z hlediska preferencí nejslabšími stranami, které mají podle volebního modelu z ledna 2021 reálnou šanci proniknout do Sněmovny,“ stojí v průzkumu.
Do Sněmovny by se nedostala Trikolóra, která má 2 procenta. Zeleným průzkum přisoudil 1,5 procenta.
Pokud by se sněmovní volby konaly v lednu 2021, zúčastnilo by se jich 63,5 procenta lidí, což je vyšší účast než při posledních volbách do Sněmovny v roce 2017. Volby se mají konat letos v říjnu.
Průzkum proběhl v období od 1. do 29. ledna 2021. Účastnilo se ho 1 026 respondentů na základně kvótního výrobu v náhodně vybraných oblastech ČR.