reklama

Biden působí vedle Harrisové submisivně. Nebyl by ale slabým prezidentem, říká Koura

Pokud by demokrata Joea Bidena Američané zvolili prezidentem, stala by se viceprezidentkou Kamala Harrisová. Kromě toho, že je první političkou tmavé pleti, která by tento post získala, má teoreticky šanci stát se i první prezidentkou Spojených států. Harrisová v minulosti usilovala o prezidentské křeslo za demokraty, svoji kampaň ale loni v prosinci ukončila. Jak Harrisová na voliče působí? A byla by dobrou prezidentkou? Na tyto a další otázky odpovídali ve speciálním pořadu 360° Pavlíny Wolfové historik Jan Koura, amerikanista Jakub Lepš a politolog Jiří Pehe.

reklama

Vedle Harrisové Biden působí stydlivě až submisivně. Ve funkci by ale nebyl slabý, neboť má velké politické zkušenosti, protože působil jako viceprezident bývalého prezidenta Baracka Obamy a věnoval se i zahraničně-politickým otázkám, uvedl Koura. Pehe dodal, že Harrisová každopádně pomohla zvýšit podporu pro Bidena ve velkých městech, kde žijí menšiny, především ta afroamerická.

K tématu

Bidenovi je 77 let. Kdyby například odstoupil ze zdravotních důvodů nebo zemřel, nastoupí na jeho místo Harrisová. Někteří kritici tvrdí, že Biden pro ni „připravuje půdu“ a brzy odstoupí. Historik Jan Koura ale nepokládá tento scénář za pravděpodobný. „Já bych tomu nevěřil. To je něco, co se v americké politice nedělá. Joeovi Bidenovi také jde o jeho jméno, jméno jeho rodiny, takže já bych toto rozhodně nečekal. Někteří kritici upozorňují, že Kamala Harrisová bude ta radikální. Já si myslím, že jedna věc je předvolební kampaň a druhá praktická politika. Joe Biden jako centrista ji bude určitě brzdit,“ uvedl Koura. „Všechno bude záležet na tom, jak bude Joe Biden s Kamalou Harrisovou spolupracovat, co jí povolí a o jaký prostor si jakožto viceprezidentka řekne,“ dodal Lepš.

Amerika už je na prezidentku připravena

Pokud by v budoucnosti Harrisová zastávala funkci prezidentky, snažila by se Američany sjednocovat, uvedl Koura. „Demokraté si toto vytyčili jako svůj cíl, takže já myslím, že by byly tlaky uvnitř strany, u vlivných senátorů, kongresmanů na to, aby se blížila více centristické politice,“ řekl.

Pehe si dovede představit, že by se Harrisová stala prezidentkou. Také si myslí, že to mohlo hrát roli u rozhodování voličů. „Spousta Američanů musela zakalkulovat do svého rozhodnutí, že budou volit Bidena, možnost, že mandát nedokončí, třeba ze zdravotních důvodů, a ona se stane prezidentkou,“ sdělil politolog.

„Amerika už asi je připravena na to, aby byla prezidentkou žena, ale přesto si troufnu říct, že konzervativní kruhy by ji přijímaly velmi těžce a se skřípěním zubů, protože tam je to pro ně něco, co ještě zůstává tabu,“ uvedl Koura.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama