reklama

Biden působí vedle Harrisové submisivně. Nebyl by ale slabým prezidentem, říká Koura

Pokud by demokrata Joea Bidena Američané zvolili prezidentem, stala by se viceprezidentkou Kamala Harrisová. Kromě toho, že je první političkou tmavé pleti, která by tento post získala, má teoreticky šanci stát se i první prezidentkou Spojených států. Harrisová v minulosti usilovala o prezidentské křeslo za demokraty, svoji kampaň ale loni v prosinci ukončila. Jak Harrisová na voliče působí? A byla by dobrou prezidentkou? Na tyto a další otázky odpovídali ve speciálním pořadu 360° Pavlíny Wolfové historik Jan Koura, amerikanista Jakub Lepš a politolog Jiří Pehe.

reklama

Vedle Harrisové Biden působí stydlivě až submisivně. Ve funkci by ale nebyl slabý, neboť má velké politické zkušenosti, protože působil jako viceprezident bývalého prezidenta Baracka Obamy a věnoval se i zahraničně-politickým otázkám, uvedl Koura. Pehe dodal, že Harrisová každopádně pomohla zvýšit podporu pro Bidena ve velkých městech, kde žijí menšiny, především ta afroamerická.

K tématu

Bidenovi je 77 let. Kdyby například odstoupil ze zdravotních důvodů nebo zemřel, nastoupí na jeho místo Harrisová. Někteří kritici tvrdí, že Biden pro ni „připravuje půdu“ a brzy odstoupí. Historik Jan Koura ale nepokládá tento scénář za pravděpodobný. „Já bych tomu nevěřil. To je něco, co se v americké politice nedělá. Joeovi Bidenovi také jde o jeho jméno, jméno jeho rodiny, takže já bych toto rozhodně nečekal. Někteří kritici upozorňují, že Kamala Harrisová bude ta radikální. Já si myslím, že jedna věc je předvolební kampaň a druhá praktická politika. Joe Biden jako centrista ji bude určitě brzdit,“ uvedl Koura. „Všechno bude záležet na tom, jak bude Joe Biden s Kamalou Harrisovou spolupracovat, co jí povolí a o jaký prostor si jakožto viceprezidentka řekne,“ dodal Lepš.

Amerika už je na prezidentku připravena

Pokud by v budoucnosti Harrisová zastávala funkci prezidentky, snažila by se Američany sjednocovat, uvedl Koura. „Demokraté si toto vytyčili jako svůj cíl, takže já myslím, že by byly tlaky uvnitř strany, u vlivných senátorů, kongresmanů na to, aby se blížila více centristické politice,“ řekl.

Pehe si dovede představit, že by se Harrisová stala prezidentkou. Také si myslí, že to mohlo hrát roli u rozhodování voličů. „Spousta Američanů musela zakalkulovat do svého rozhodnutí, že budou volit Bidena, možnost, že mandát nedokončí, třeba ze zdravotních důvodů, a ona se stane prezidentkou,“ sdělil politolog.

„Amerika už asi je připravena na to, aby byla prezidentkou žena, ale přesto si troufnu říct, že konzervativní kruhy by ji přijímaly velmi těžce a se skřípěním zubů, protože tam je to pro ně něco, co ještě zůstává tabu,“ uvedl Koura.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama