reklama

Biden působí vedle Harrisové submisivně. Nebyl by ale slabým prezidentem, říká Koura

Pokud by demokrata Joea Bidena Američané zvolili prezidentem, stala by se viceprezidentkou Kamala Harrisová. Kromě toho, že je první političkou tmavé pleti, která by tento post získala, má teoreticky šanci stát se i první prezidentkou Spojených států. Harrisová v minulosti usilovala o prezidentské křeslo za demokraty, svoji kampaň ale loni v prosinci ukončila. Jak Harrisová na voliče působí? A byla by dobrou prezidentkou? Na tyto a další otázky odpovídali ve speciálním pořadu 360° Pavlíny Wolfové historik Jan Koura, amerikanista Jakub Lepš a politolog Jiří Pehe.

reklama

Vedle Harrisové Biden působí stydlivě až submisivně. Ve funkci by ale nebyl slabý, neboť má velké politické zkušenosti, protože působil jako viceprezident bývalého prezidenta Baracka Obamy a věnoval se i zahraničně-politickým otázkám, uvedl Koura. Pehe dodal, že Harrisová každopádně pomohla zvýšit podporu pro Bidena ve velkých městech, kde žijí menšiny, především ta afroamerická.

Bidenovi je 77 let. Kdyby například odstoupil ze zdravotních důvodů nebo zemřel, nastoupí na jeho místo Harrisová. Někteří kritici tvrdí, že Biden pro ni „připravuje půdu“ a brzy odstoupí. Historik Jan Koura ale nepokládá tento scénář za pravděpodobný. „Já bych tomu nevěřil. To je něco, co se v americké politice nedělá. Joeovi Bidenovi také jde o jeho jméno, jméno jeho rodiny, takže já bych toto rozhodně nečekal. Někteří kritici upozorňují, že Kamala Harrisová bude ta radikální. Já si myslím, že jedna věc je předvolební kampaň a druhá praktická politika. Joe Biden jako centrista ji bude určitě brzdit,“ uvedl Koura. „Všechno bude záležet na tom, jak bude Joe Biden s Kamalou Harrisovou spolupracovat, co jí povolí a o jaký prostor si jakožto viceprezidentka řekne,“ dodal Lepš.

Amerika už je na prezidentku připravena

Pokud by v budoucnosti Harrisová zastávala funkci prezidentky, snažila by se Američany sjednocovat, uvedl Koura. „Demokraté si toto vytyčili jako svůj cíl, takže já myslím, že by byly tlaky uvnitř strany, u vlivných senátorů, kongresmanů na to, aby se blížila více centristické politice,“ řekl.

Pehe si dovede představit, že by se Harrisová stala prezidentkou. Také si myslí, že to mohlo hrát roli u rozhodování voličů. „Spousta Američanů musela zakalkulovat do svého rozhodnutí, že budou volit Bidena, možnost, že mandát nedokončí, třeba ze zdravotních důvodů, a ona se stane prezidentkou,“ sdělil politolog.

„Amerika už asi je připravena na to, aby byla prezidentkou žena, ale přesto si troufnu říct, že konzervativní kruhy by ji přijímaly velmi těžce a se skřípěním zubů, protože tam je to pro ně něco, co ještě zůstává tabu,“ uvedl Koura.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

reklama

Domácí zpravodajství

reklama