reklama

Havlíček: Vánoční trhy jsme zavřít museli. Podnikatele jsme nikdy přes palubu nehodili

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) slíbil provozovatelům zrušených vánočních trhů štědré kompenzace. „Budou výrazně vyšší, než jak tomu bylo doposud. Nikdo nemusí mít obavu, že by nedostal peníze na náklady, které ho to stálo,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci zavřela vánoční trhy. Výjimku mají jen prodejci vánočních stromků či kaprů a farmářské trhy. Dosluhující kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) novou restrikci oznámil ve čtvrtek. Její zavedení ze dne na den kritizoval třeba pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj mnoho stánkařů nakoupilo na úvěr zboží, které se jim teď zkazí.

Karel Havlíček však ve vysílání CNN Prima NEWS slíbil, že vláda bude ke stánkařům a provozovatelům trhů velmi štědrá. „Samozřejmě budeme těmto lidem náklady i ušlý zisk kompenzovat. Podnikatele jsme nikdy nehodili přes palubu. Dostali 340 miliard korun za všechny vlny a uděláme to i nyní,“ řekl. Dohoda se zástupci profesních svazů by podle Havlíčka měla být hotová v neděli.

„Kompenzace budou výrazně vyšší, než jak tomu bylo doposud. Nikdo nemusí mít obavu, že by nedostal peníze na náklady, které ho to stálo,“ uvedl. Rozhodnutí zavřít trhy hájil i tím, že to samé doporučoval třeba prestižní německý Institut Roberta Kocha.

Strach z nové varianty koronaviru

„Vím, že je to nepříjemné. Uvědomme si ale, že skoro všechny země v Evropě jsou v totální covidové krizi. Současně se na nás řítí další typ koronaviru z Jihoafrické republiky,“ dodal Havlíček. Narážel tím na fakt, že do Evropy včetně Česka dorazila výrazně nakažlivější varianta viru s názvem omikron.

I bez ohledu na tuto skutečnost je tuzemská epidemická situace kritická. Přibývají rekordní denní přírůstky nakažených a naplňují se i kapacity nemocnic. Vláda v reakci na to opět vyhlásila nouzový stav.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama