Havlíček: Vánoční trhy jsme zavřít museli. Podnikatele jsme nikdy přes palubu nehodili

Karel Havlíček

Havlíček o hrozbě lockdownu

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) slíbil provozovatelům zrušených vánočních trhů štědré kompenzace. „Budou výrazně vyšší, než jak tomu bylo doposud. Nikdo nemusí mít obavu, že by nedostal peníze na náklady, které ho to stálo,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci zavřela vánoční trhy. Výjimku mají jen prodejci vánočních stromků či kaprů a farmářské trhy. Dosluhující kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) novou restrikci oznámil ve čtvrtek. Její zavedení ze dne na den kritizoval třeba pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj mnoho stánkařů nakoupilo na úvěr zboží, které se jim teď zkazí.

Karel Havlíček však ve vysílání CNN Prima NEWS slíbil, že vláda bude ke stánkařům a provozovatelům trhů velmi štědrá. „Samozřejmě budeme těmto lidem náklady i ušlý zisk kompenzovat. Podnikatele jsme nikdy nehodili přes palubu. Dostali 340 miliard korun za všechny vlny a uděláme to i nyní,“ řekl. Dohoda se zástupci profesních svazů by podle Havlíčka měla být hotová v neděli.

„Kompenzace budou výrazně vyšší, než jak tomu bylo doposud. Nikdo nemusí mít obavu, že by nedostal peníze na náklady, které ho to stálo,“ uvedl. Rozhodnutí zavřít trhy hájil i tím, že to samé doporučoval třeba prestižní německý Institut Roberta Kocha.

Strach z nové varianty koronaviru

„Vím, že je to nepříjemné. Uvědomme si ale, že skoro všechny země v Evropě jsou v totální covidové krizi. Současně se na nás řítí další typ koronaviru z Jihoafrické republiky,“ dodal Havlíček. Narážel tím na fakt, že do Evropy včetně Česka dorazila výrazně nakažlivější varianta viru s názvem omikron.

I bez ohledu na tuto skutečnost je tuzemská epidemická situace kritická. Přibývají rekordní denní přírůstky nakažených a naplňují se i kapacity nemocnic. Vláda v reakci na to opět vyhlásila nouzový stav.

Tagy: