reklama

Nemocnice jsou na pokraji sil. Zaměstnanci jsou v karanténě, omezuje se základní péče

Zdravotníkům docházejí síly. Nemocnice mají problémy s personálem, který je v izolaci nebo v karanténě. Některá zařízení navýšila kapacitu, přesto ale počet lůžek nestačí. Je tak zřejmé, že dojde k pozastavení plánované péče.

reklama

Například v nemocnici v Kyjově je na oddělení ARO momentálně hospitalizovaných 14 lidí, přičemž původně zde bylo jen šest lůžek. „Nyní máme 14 pacientů na umělé plicní ventilaci, což je naše maximální kapacita. S koordinátorem řešíme překlad jednoho pacienta do jiné nemocnice, abychom zajistili alespoň jedno volné místo,“ uvedl primář oddělení ARO z kyjovské nemocnice Jiří Vyhnal pro CNN Prima NEWS. Jedenáct ze zmíněných 14 pacientů se podle něj léčí s covidem a jen jeden z nich je plně očkovaný.

Nemocnicím navíc chybějí zaměstnanci. Někteří jsou totiž nemocní nebo jsou v karanténě. „Ráno mi volala kolegyně, která měla službu, abych jí přijel pomoci řešit kritickou situaci v naší nemocnici,“ konstatoval Vyhnal.

Problém s nedostatkem personálu řeší také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. „Máme 6500 zaměstnanců, desetina z nich je v karanténě nebo jsou nemocní, a to je pro nás na hraně,“ popsal. Podle něj může i v Čechách nastat něco, čemu pracovně říká „moravský scénář“. „Musíme na to být připraveni včetně krátkodobého, téměř úplného zastavení plánované péče. Tomu se asi nemůžeme vyhnout,“ obává se Feltl.

Pracovníci chybějí také záchranné službě. „V posledních týdnech se dostáváme nad 300 událostí za 24 hodin. V sobotu to bylo 346 výjezdů, což se blíží historickému rekordu,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihomoravského kraje Michaela Bothová. Pokud by čísla dál stoupala, zavede ZZS traumaplán, což by znamenalo odsouvání méně naléhavých výjezdů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama