Nemocnice jsou na pokraji sil. Zaměstnanci jsou v karanténě, omezuje se základní péče

Zdravotníkům docházejí síly. Nemocnice mají problémy s personálem, který je v izolaci nebo v karanténě. Některá zařízení navýšila kapacitu, přesto ale počet lůžek nestačí. Je tak zřejmé, že dojde k pozastavení plánované péče.

Například v nemocnici v Kyjově je na oddělení ARO momentálně hospitalizovaných 14 lidí, přičemž původně zde bylo jen šest lůžek. „Nyní máme 14 pacientů na umělé plicní ventilaci, což je naše maximální kapacita. S koordinátorem řešíme překlad jednoho pacienta do jiné nemocnice, abychom zajistili alespoň jedno volné místo,“ uvedl primář oddělení ARO z kyjovské nemocnice Jiří Vyhnal pro CNN Prima NEWS. Jedenáct ze zmíněných 14 pacientů se podle něj léčí s covidem a jen jeden z nich je plně očkovaný.

Nemocnicím navíc chybějí zaměstnanci. Někteří jsou totiž nemocní nebo jsou v karanténě. „Ráno mi volala kolegyně, která měla službu, abych jí přijel pomoci řešit kritickou situaci v naší nemocnici,“ konstatoval Vyhnal.

Problém s nedostatkem personálu řeší také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. „Máme 6500 zaměstnanců, desetina z nich je v karanténě nebo jsou nemocní, a to je pro nás na hraně,“ popsal. Podle něj může i v Čechách nastat něco, čemu pracovně říká „moravský scénář“. „Musíme na to být připraveni včetně krátkodobého, téměř úplného zastavení plánované péče. Tomu se asi nemůžeme vyhnout,“ obává se Feltl.

Pracovníci chybějí také záchranné službě. „V posledních týdnech se dostáváme nad 300 událostí za 24 hodin. V sobotu to bylo 346 výjezdů, což se blíží historickému rekordu,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihomoravského kraje Michaela Bothová. Pokud by čísla dál stoupala, zavede ZZS traumaplán, což by znamenalo odsouvání méně naléhavých výjezdů.

Tagy:
nemocnice karanténa CNN Prima NEWS Všeobecná fakultní nemocnice pacient David Feltl Česko Praha koronavirus Kyjov plicní ventilace ZZS Jihomoravského kraje Jiří Vyhnal Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Nemocnice Kyjov