reklama

Hejtman z ANO kritizuje vládu. Dají vám pár vakcín a chtějí, abyste očkovali miliony lidí

Vláda by měla víc naslouchat lidem z praxe, a ne pouze sedět nad grafy. Do kabinetu se s těmito slovy v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS opřel hejtman Ústeckého kraje z vládního hnutí ANO Jan Schiller. Zkritizoval, že vláda nejdříve vyhlásí návrat dětí do škol a teprve poté řeší nedostatek testů na covid.

reklama

„Nejdřív je potřeba objednat testy, a teprve potom vyhlásit, že máme testovat ve firmách a ve školách. A tak je to se vším. Dají vám pár vakcín a chtějí, abyste očkovali miliony lidí,“ opřel se hejtman do vlády hnutí ANO, jehož je sám členem.

Podobně to vidí i hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). „S vládou jsme se bavili o návratu dětí do škol. A teprve po týdnu začala řešit, že vlastně nemají dost testů,“ kroutil hlavou Červíček.

Schiller na to prý premiéra i ministry upozornil. „Máme každý týden videokonference. Tohle všechno tam zaznívá, podněty od nás mají. Ale trvá týden, než si to někdo uvědomí. Musí víc naslouchat. Ne, že sedí nad čísly, a grafy rozhodují všechno. Grafy jsou úplně jiné než realita,“ kritizoval Schiller, který byl do prosince 2020 i poslancem za ANO.

Ústecký kraj je na chvostu tabulek proočkovanosti. Očkování tam podle údajů ministerstva zdravotnictví dostalo 41 497 lidí. Oproti tomu v Praze už dostalo dávku vakcíny 171 477 lidí. Na druhém místě v očkování je Jihomoravský kraj, kde bylo podle posledních údajů ministerstva vykázáno přes 93 tisíc očkování.

Přestali jsme plýtvat energií na to si stěžovat.

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) řekla, že počet očkování záleží na tom, kolik kraj dostane dávek vakcín. O rozdělování vakcín mluvil v týdnu bývalý národní koordinátor očkování proti covidu Zdeněk Blahuta.

Blahuta v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že o objemu dodávek vakcín pro jednotlivé regiony rozhodoval sám premiér. „Zdůvodňoval to tím, že to je všechno politika,“ popsal Blahuta.

Na nerovnoměrnost v dodávkách upozornil v půlce ledna hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Do Prahy tehdy podle něj směřovalo 32 procent vakcín, do Brna 19,4 procenta a do Libereckého kraje jen 2,8 procenta.

„Středočeský kraj nejdříve dostával 5 až 7 procent vakcín. Poté se to zlepšilo,“ řekla Pecková. „Přestali jsme plýtvat energií na to si stěžovat,“ komentovala vyjádření Blahuty.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařčení odmítl. Blahuta podle Babiše „brutálně lže“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama