Vetřelec na MS v Kataru měl hodně co říct. Podpořil Ukrajinu, íránské ženy i homosexuály

Hned trojnásobné poselství nesl první vetřelec na trávníku během katarského mistrovství světa. Fotbalový večírek, o který se starali Portugalci s Uruguayci, narušil fanoušek podporující Ukrajinu ve válce s Ruskem, práva žen v Íránu a zároveň komunitu LGBTQ+.

Nejsledovanější fotbalovou platformu se rozhodl využít jeden divák atraktivního duelu na stadionu Lusail.

Ve druhém poločase ještě za stavu 0:0 na několik desítek vteřin přerušil hru, když vběhl v „supermanském“ triku na trávník. Režie okamžitě do vysílání zařadila detailní záběry na hráče, aby fanoušek nebyl vidět, aparáty fotografů však cvakaly dál.

Na přední straně trika měl vetřelec nápis „Save Ukraine“, zachraňte Ukrajinu, zezadu pak „Respect for Iranian women“, respekt íránským ženám. Do toho ještě v ruce držel duhovou vlajku značící podporu homosexuálům.

Uživatelé sociálních sítí pak vášnivě diskutovali, co bylo s mužem po chvilce slávy a zadržení ochrankou dál.

Právě LGBTQ+ komunita to má v konzervativním dějišti šampionátu těžké, stejnopohlavní poměr či vztah je zde nezákonný. Katarští představitelé mluví o duševní poruše, organizace FIFA před mistrovstvím apelovala na reprezentace i fanoušky, ať jinak smýšlející národ v průběhu turnaje nedráždí.

I proto se rozhodla zakázat kapitánům národních týmů duhové pásky. Zároveň se v prvních dnech MS dost řešilo, že bezpečnostní složky některým fanouškům zabavovaly barevné klobouky či vlajky na podporu LGBTQ+ lidí. Americký novinář byl dokonce zadržen před vstupem na stadion kvůli tomu, že měl na sobě tričko se symbolem duhy.

Německá reprezentace se rozhodla ukázat svůj postoj jinak a před duelem s Japonskem si základní jedenáctka zakryla na týmové fotografii ústa, aby ukázala, že nemožnost nosit zmiňovanou pásku se rovná příkazu mlčet.

V pátek FIFA pro fanoušky chtějící přijít do ochozů s proprietami vyjadřujícími solidaritu se sexuálními menšinami rozvolnila. I proto mohl jeden divák vzít duhovou vlajku z tribuny na trávník během zápasu, který Portugalci vyhráli 2:0 a zajistili si postup do osmifinále.

Tagy: