reklama

Hlášky ministra Válka: Jsem lékař 10 milionů pacientů. Očkujte se, abyste neumřeli

Ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) dostal za úkol zapracovat na své rétorice. Jeho vyjádření mají být srozumitelná, aby je pochopili i laici. Například výzvu k očkování Válek nyní komunikuje velmi jasně. „Vakcína je potřeba, abych neumřel,“ vysvětloval po středečním jednání vlády šéf zdravotnictví.

reklama

Když se Válek ujal funkce ministra zdravotnictví, mnozí mu vyčítali, že jeho vyjádření jsou velmi odborná a složitá. „Je jasné, že když 30 let přednáší studentům medicíny, což je jedno z nejnáročnějších studií, je zvyklý používat různé odborné výrazy. Uznávám, že v roli ministra to není tak žádoucí,“ komentovala například šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Válek se na sobě snaží pracovat. Některé jeho výroky jsou tak velmi jasné, někdy pobaví i kolegy politiky. Ve středu na tiskové konferenci vlády například Válek apeloval na to, aby se lidé nechali očkovat třetí dávkou. „Testování rovná se chráním svoje okolí, abych ho nenakazil. Očkování rovná se chráním sebe, abych neumřel,“ prohlásil Válek.

Ve vysvětlování pokračoval i dál. „Důvodem očkování není vyhláška. Důvodem je, že se chci bránit proti koronaviru a nechci umřít. Nenosíte helmu na kole, protože je to ve vyhlášce. Nosíte ji proto, že si nechcete rozbít hlavu. Neskáčete do neznámé vody, protože vám to někdo zakázal. Ale protože to může znamenat, že si přerazíte páteř,“ řekl Válek.

Novináře zase pobavil, když poněkolikáté zmínil, že dotazy je potřeba klást postupně, a ne třeba tři najednou. „Strašně přeceňujete moji schopnost zapamatovat si dotazy,“ smál se Válek po komplikované a dlouhé otázce.

Válkovi pomáhá Kalouskův poradce

Válek také zaujal přirovnáním, že jako ministr se musí starat o zdraví celého národa. „Teď jsem lékař 10 milionů pacientů ČR,“ prohlásil. „Ti teď stojí před rizikem jménem covid, který pacienty zabíjí. Hledám pro ně řešení. Chci, aby byly v ČR dostupné všechny očkovací látky, abychom měli nastavený systém testování,“ uvedl šéf zdravotnictví.

Podle jeho stranické šéfky Pekarové Adamové se Válkovo vyjadřování zlepšilo. „Ví, že je v roli, kdy hovoří k celému národu, a nejen k poučenému posluchači. Velmi na sobě zapracoval a zlepšila se pochopitelnost jeho vyjádření,“ míní předsedkyně TOP 09.

Válkovi nově s mediálními vyjádřeními pomáhá i bývalý poradce a mluvčí exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) Ondřej Jakob. Dříve mluvil i za KDU-ČSL a před deseti lety získal ocenění mluvčí roku.

Jakob v rozhovoru pro MF DNES prohlásil, že mise na ministerstvu zdravotnictví bude mimořádně náročná. „Ale musím říct, že Vlastimil Válek je skvělý člověk, beru ho i jako kamaráda. Je to velký odborník na problematiku zdravotnictví, a když se ještě mírně zlepší mediální stránka jeho vystupování, bude velmi dobrým ministrem. Jsem přesvědčený, že další přešlapy už nebudou,“ sdělil Jakob.

Zmiňovanými přešlapy měl na mysli například Válkův výrok z říjnového rozhovoru pro CNN Prima NEWS, že čekat šest hodin u lékaře není tak strašné. „Nikde na světě není péče stejně kvalitní. To je stejné, jako když chcete chodit na fotbal jen na FC Barcelona. Můžete, ale zaplatíte si to,“ prohlásil například Válek.

K Válkovi byl kritický například bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Vadilo mu mimo jiné to, že před vstupem do vlády neřekl konkrétní opatření proti covidu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama