Hlášky ministra Válka: Jsem lékař 10 milionů pacientů. Očkujte se, abyste neumřeli

Ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) dostal za úkol zapracovat na své rétorice. Jeho vyjádření mají být srozumitelná, aby je pochopili i laici. Například výzvu k očkování Válek nyní komunikuje velmi jasně. „Vakcína je potřeba, abych neumřel,“ vysvětloval po středečním jednání vlády šéf zdravotnictví.

Když se Válek ujal funkce ministra zdravotnictví, mnozí mu vyčítali, že jeho vyjádření jsou velmi odborná a složitá. „Je jasné, že když 30 let přednáší studentům medicíny, což je jedno z nejnáročnějších studií, je zvyklý používat různé odborné výrazy. Uznávám, že v roli ministra to není tak žádoucí,“ komentovala například šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Válek se na sobě snaží pracovat. Některé jeho výroky jsou tak velmi jasné, někdy pobaví i kolegy politiky. Ve středu na tiskové konferenci vlády například Válek apeloval na to, aby se lidé nechali očkovat třetí dávkou. „Testování rovná se chráním svoje okolí, abych ho nenakazil. Očkování rovná se chráním sebe, abych neumřel,“ prohlásil Válek.

Ve vysvětlování pokračoval i dál. „Důvodem očkování není vyhláška. Důvodem je, že se chci bránit proti koronaviru a nechci umřít. Nenosíte helmu na kole, protože je to ve vyhlášce. Nosíte ji proto, že si nechcete rozbít hlavu. Neskáčete do neznámé vody, protože vám to někdo zakázal. Ale protože to může znamenat, že si přerazíte páteř,“ řekl Válek.

Novináře zase pobavil, když poněkolikáté zmínil, že dotazy je potřeba klást postupně, a ne třeba tři najednou. „Strašně přeceňujete moji schopnost zapamatovat si dotazy,“ smál se Válek po komplikované a dlouhé otázce.

Válkovi pomáhá Kalouskův poradce

Válek také zaujal přirovnáním, že jako ministr se musí starat o zdraví celého národa. „Teď jsem lékař 10 milionů pacientů ČR,“ prohlásil. „Ti teď stojí před rizikem jménem covid, který pacienty zabíjí. Hledám pro ně řešení. Chci, aby byly v ČR dostupné všechny očkovací látky, abychom měli nastavený systém testování,“ uvedl šéf zdravotnictví.

Podle jeho stranické šéfky Pekarové Adamové se Válkovo vyjadřování zlepšilo. „Ví, že je v roli, kdy hovoří k celému národu, a nejen k poučenému posluchači. Velmi na sobě zapracoval a zlepšila se pochopitelnost jeho vyjádření,“ míní předsedkyně TOP 09.

Válkovi nově s mediálními vyjádřeními pomáhá i bývalý poradce a mluvčí exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) Ondřej Jakob. Dříve mluvil i za KDU-ČSL a před deseti lety získal ocenění mluvčí roku.

Jakob v rozhovoru pro MF DNES prohlásil, že mise na ministerstvu zdravotnictví bude mimořádně náročná. „Ale musím říct, že Vlastimil Válek je skvělý člověk, beru ho i jako kamaráda. Je to velký odborník na problematiku zdravotnictví, a když se ještě mírně zlepší mediální stránka jeho vystupování, bude velmi dobrým ministrem. Jsem přesvědčený, že další přešlapy už nebudou,“ sdělil Jakob.

Zmiňovanými přešlapy měl na mysli například Válkův výrok z říjnového rozhovoru pro CNN Prima NEWS, že čekat šest hodin u lékaře není tak strašné. „Nikde na světě není péče stejně kvalitní. To je stejné, jako když chcete chodit na fotbal jen na FC Barcelona. Můžete, ale zaplatíte si to,“ prohlásil například Válek.

K Válkovi byl kritický například bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Vadilo mu mimo jiné to, že před vstupem do vlády neřekl konkrétní opatření proti covidu.

Tagy: