reklama

„Hloupý“ hrabě Archie. Harry a Meghan odmítli titul pro syna, obávají se šikany

Dvouletý syn prince Harryho a jeho manželky Meghan se v budoucnu nejspíše nedočká žádného formálního oslovení v tradicích britské monarchie. Podle zdrojů deníku The Telegraph se rodiče pro svého nejstaršího potomka Archieho zřekli titulu hrabě z Dumbartonu. A důvod? Oslovení obsahuje anglické slovo „dumb“, což v překladu znamená „hloupý“. Archie by prý mohl být terčem posměšků nebo šikany.

reklama

Několik zdrojů blízkých britské královské rodině potvrdilo deníku The Telegraph, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu odmítli pro svého syna Archieho titul hrabě z Dumbartonu.

„Nebyla to jen Meghan, kdo upozornil na možná úskalí, oslovení vadilo i Harrymu,“ prozradil jeden ze zdrojů.

Posměšky a šikana ze strany vrstevníků

Manželům žijícím v USA má údajně vadit, že název skotského města Dumbraton obsahuje slovo „dumb“, což v překladu znamená „hloupý“. „Obávají se, jak by to vypadalo na veřejnosti. Mají strach, že Archie bude kvůli nešťastné přezdívce terčem posměšků a šikany,“ dodal zdroj. Stejným titulem se ale pyšní i Harry a Meghan, jen ho veřejně nepoužívají.

Informace se objevily jen několik dnů poté, co Harryho otec, princ Charles, zveřejnil plán na zeštíhlení monarchie. To by znamenalo, že Archie by v budoucnu nemohl zdědit ani titul prince. Na ten by měl nárok poté, co se princ Charles stane králem a Archie tím pádem vnukem panovníka.

Král Jiří V. totiž v roce 1917 vydal rozhodnutí, že pouze vnoučata monarchy jsou oprávněna používat tituly prince nebo princezny a Jeho královské výsosti. Jedinou výjimku už tehdy dostal nejstarší syn nejstaršího syna prince z Walesu. Tím je v současnosti nejstarší syn prince Williama George.

Královna Alžběta v roce 2012 rozhodnutí ještě upravila a rozšířila výjimku na všechny děti nejstaršího syna prince z Walesu, což jsou kromě George ještě Charlotte a Louis. Ti mají tudíž na titul prince a princezny nárok bez ohledu na to, zda Charles usedne skutečně na trůn.

Harry tušil, co Charles plánuje

Některé zdroje ale uvádějí, že Harry už od samého začátku odmítal dát synovi jakýkoliv titul. Chtěl prý kráčet ve stopách v současnosti sedmdesátileté princezny Anny, která svým dvěma dětem Peterovi a Zaře žádný dát nenechala. Zároveň se Harry bál, že jeho otec se ke změně v královských právních dokumentech opravdu odhodlá.

Meghan o sporech ohledně titulu pro syna Archieho mluvila už během březnového rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfreyovou. „I když jsme ještě nevěděli, jaké pohlaví se nám narodí, oni nechtěli, aby dítě mělo titul prince nebo princezny. Řekli, že nedostane ochranu,“ šokovala vévodkyně ze Sussexu.

Meghan odmítla jmenovat člověka, který tyto obavy vyslovil. „Myslím, že by jim to velmi uškodilo. Mně o tom řekl Harry, že se s ním rodina o těchto věcech bavila. Už v době, kdy jsem byla těhotná, prý říkali, že naše dítě nedostane ochranku, nebude mít titul a objevily se obavy, jak moc tmavou pleť bude náš potomek mít,“ dodala v rozhovoru, který rozvířil v královské rodině velké emoce.

Tagy:
Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Barák lítal, popisuje rodina Krpálkův triumf. Někdo místo zápasů klikoval na silnici
OH 2021

Barák lítal, popisuje rodina Krpálkův triumf. Někdo místo zápasů klikoval na silnici

V současnosti jsou Jezdovice asi nejšťastnější obcí v Česku. Ve vesničce na Jihlavsku s necelými 250 obyvateli totiž vyrůstal čerstvě dvojnásobný olympijský šampion judista Lukáš Krpálek. Triumf v Tokiu prožívali jeho příbuzní a kamarádi různě. Někteří rozhodující duely netrpělivě sledovali, jiní se na zápolení o medaile nemohli koukat, tak dělali kliky. Jedno je ale jasné. Druhé zlato 31letého sympaťáka se bude zapíjet hned několikrát.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

reklama