reklama

Hnízda jiřiček z fasády odstraňoval wapkou, teď mu hrozí pokuta

Velké pobouření vzbudilo video z Českolipska, které se objevilo na sociálních sítích. Muž na záběrech odstraňuje z fasády domu silným tlakem vody desítky hnízd zákonem chráněných jiřiček. Případem se už zabývá policie i inspekce životního prostředí. V době hnízdění totiž není možné bez vyjádření odborníka odstranit jakékoliv ptačí hnízdo, které máte na svém domě.

reklama

„Zákonem chránění jsou všichni volně žijící ptáci a jejich funkční hnízda, doba hnízdění se počítá od začátku dubna do konce srpna,“ uvádí Radka Nastoupilová, mluvčí České inspekce životního prostředí.

Důležitý je zejména termín funkční hnízdo. Ve funkčním hnízdě se ptáci zdržují, snášejí vejce a vyvádějí mladé. Obvykle je poznat na první pohled, zda je hnízdo funkční, nebo ne. Aby ale nedošlo k omylu, požadují úřady, aby případnou snahu o odstranění takového hnízda v hnízdní sezóně posvětil odborník. To může být například člen České společnosti ornitologické, případně zaměstnanec odboru životního prostředí příslušného městského úřadu. Právě pracovníci odborů životního prostředí nakonec odstranění hnízda povolují.

Kdo se chce problémům vyhnout nebo si ušetřit běhání po úřadech, může počkat na podzim nebo zimu, tedy na dobu, kdy už vlaštovky nebo jiřičky odtáhnou na jih. V té době lze hnízda odstranit a nikoho se neptat. I to má ale svá omezení.

„Po skončení doby hnízdění nelze hovořit o významné vazbě těchto druhů na jednotlivá hnízda, protože v každé sezóně si pro hnízdění staví nový hliněný základ. Odstraňování opuštěných hnízd vlaštovek či jiřiček z budov po skončení hnízdní doby je tak dle dosavadního výkladu možné a může být prováděno i svépomocí. Současně je však nutné zdůraznit, že oba druhy mají silnou vazbu na konkrétní hnízdiště – při odstraňování hnízd by tak nemělo dojít k zamezení přístupu ptáků na hnízdiště a jeho znehodnocení. Je tedy možné například očistit fasádu, provést úpravy, které omezí znečištění okolí, ale nikoli instalovat zábrany, které by navíc mohly ptáky i zraňovat,“ upozorňuje Radka Nastoupilová.

Pták roku v ohrožení

Ornitologové zvolili právě jiřičku ptákem roku 2020, čímž chtěli upozornit na míru ohrožení tohoto druhu kvůli lidské činnosti. Zatímco někteří si je spolu s vlaštovkami a rorýsy na svých domech hýčkají, jiní pro ně pochopení nemají. Jedním z hlavních důvodů je znečištění okolí hnízda trusem. Už několik let proto můžete ve specializovaných obchodech koupit jak umělá hnízda, tak i různé zábrany, které trus zachytí. Řada kutilů si v tomto případě pomáhá i obyčejnou deskou, kterou umístí pod hnízdo.

V případě hnízd jiřiček na fasádě penzionu na Českolipsku zřejmě padne pokuta. Majitel penzionu totiž úřady o svém záměru neinformoval a s experty se neporadil. Štábu CNN Prima NEWS řekl, že hnízda už byla neobydlená několik let. O tom, že ptáci ani vajíčka uvnitř nejsou, se prý přesvědčili dělníci, kteří pracovali na opravě fasády. Pokud to bylo tak, jak říká, mohl si správným postupem ušetřit potíže s úřady. Na odstranění prázdných – tedy nefunkčních – hnízd by povolení s největší pravděpodobností dostal. Takhle pouze popudil veřejnost a čelil nevybíravým reakcím na sociálních sítích.

Velký rozruch vzbudil i dva týdny starý případ z Vlašimi, kde dělníci při opravě fasády supermarketu Albert podle pracovníků záchranné stanice shazovali hnízda jiřiček i s mláďaty. I tady hrozí pokuta a společnost provozující supermarket se teď potýká s nelibostí mnoha svých zákazníků, kteří vzkazují, že začnou chodit nakupovat jinam.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Lhář, podvodník a ikona antivaxerů. Slavný moderátor oslavoval deportaci Djokoviče

Novak Djokovič usedl do letadla, aniž by v Austrálii odehrál jediný zápas. Vyústění ságy plné zvratů někteří lidé kritizují, jiní kvitují, či dokonce oslavují. Do skupiny, které vyhoštění tenisové světové jedničky vyloženě udělalo radost, patří britský moderátor Piers Morgan. Deportaci srbského hráče okomentoval slovy o „lháři“ a „podvodníkovi“.

Senioři dostanou své peníze, prohlásil Jurečka. V červnu se důchody znovu zvýší

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Míru zvýšení penzí nesdělil, ještě podle něj není vyčíslena. Zároveň řekl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

Zmrazíte platy těm, kteří berou nejméně, pustil se Šmarda do vlády. Jurečka oponoval

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v Partii Terezie Tománkové střetl s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně otázky zmrazení platů státních zaměstnanců. Podle Šmardy na to doplatí ti nejslabší jako například kuchařky ve školách či školníci. Jurečka zase oponuje, že vláda ANO a ČSSD zvedla výdaje státu o 90 %. Současná vláda se snaží situaci řešit například zvýšením slevy na poplatníka.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama