Hvězdný 30. ročník Rock for People: Linkin Park v nové sestavě
hnízdo
Výpis příspěvků ke štítku „hnízdo“
Vosy a sršni potřebují lovit „maso“. Entomolog popsal, jak minimalizovat riziko útoku
Vosy ani sršni nebodají bez důvodu. Jsou to vrcholní predátoři, potřebují lovit „maso“, aby nakrmili larvy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl entomolog Jiří Skuhravec. Zároveň popsal, jak minimalizovat riziko bodnutí.
Vosy se letos přemnožily, útočí na zahrádkách i v kempech. Odborníci prozradili, jak se bránit
Letošní léto je ve znamení přemnožených vos. Ty dělají starosti hlavně provozovatelům letních zahrádek, táborů, kempů a především rodičům malých dětí. Nejčastěji přitom dostaneme žihadlo, když vosa brání své hnízdo nebo když ji omylem přišlápneme nebo přimáčkneme.
Nesnesitelná vedra: Ptáci vyskakují z hnízd, ježci a veverky jsou dehydrovaní
Kvůli vysokým letním teplotám pracovníci pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy přijímají více zvířat, nejčastěji jsou vyčerpaná a dehydrovaná. V posledních dnech se do stanice dostalo například více rorýsích mláďat, která kvůli horku vyskakují z rozpálených hnízd. ČTK to řekla vedoucí ošetřovatelka stanice Zuzana Pokorná. Lidem pracovníci doporučují pokládat na zahrady mělké misky s vodou, aby se zvířata mohla napít a osvěžit.
Sokolí rekord na Broumovsku: Vyvedli tu 14 mláďat
Letos opustilo hnízda v chráněné krajinné oblasti Broumovsko nejvíce sokolích mláďat v novodobé historii. Zahnízdilo tu sedm párů sokolů, z hnízd vylétlo 14 mladých ptáků. Dvě hnízdění úspěšná nebyla, skončila pravděpodobně predací už v době zahřívání vajec.
Počty zraněných mláďat kvůli zahradním úpravám narůstají
Počty přijatých zvířat v národních sítích záchranných stanic každý den narůstají. Jedním z aktuálních důvodů poranění zvířat je nepozornost při sečení, ořezávání keřů a stromů. Stanice evidují 137 případů v souvislosti s těmito důvody. Na problém upozornil v tiskové zprávě Český svaz ochránců přírody, který stanice koordinuje. Vyzývají, aby lidé v nynějším období mláďat zasahovali do zeleně co nejméně.
Nechtění sousedé jiřičky a vlaštovky: Jak si soužití ulehčit a jak jim pomáhat
Od května do srpna je období hnízdění jiřiček a vlaštovek. Jiřičky hnízdí v blízkosti lidí. Hnízda mají často u oken nebo dveří. S tím se pojí jedna nepříjemnost, v jejich hnízdech se objevují štěnice. Ale není důvod k panice.
Havraní teror v Táboře. Město prohrává souboj s chráněným opeřencem, lidé jsou zoufalí
Stovky havranů už několik let terorizují obyvatele jednoho z největších sídlišť v Táboře. Zákonem chránění ptáci si vystavěli nová hnízda a vyvedli mladé. Jejich křik ale budí lidi ze spánku a i výuka v tamní základní škole je kvůli tomu každým rokem náročnější, sdělila pro CNN Prima NEWS zástupkyně ředitele Pavlína Černá. Snahy radnice snížit počet havranů zatím vycházejí vniveč.
Právě teď je období veverčích mláďat. Jak jim pomoci?
Právě v těchto měsících je období, kdy ty nejrychlejší veverky přivádějí na svět svá mláďátka. Obecně se traduje, že se veverky rodí na jaře, ale není tomu tak vždy. Některé rezavé maminky mohou porodit už na konci ledna. Pro nás z toho vyplývá několik upozornění.
Nebezpečné sršně asijské se znovu ukázaly v Česku. Objevily se při vykládce kamionu z Francie
Do České republiky se opět dostaly invazní sršně asijské. Informovala o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). Evropská unie cizokrajný druh, který napadá a zabíjí včely, považuje za riziko pro biodiverzitu, připomněl slovenský Nový Čas. Hmyz se v Česku poprvé objevil v říjnu minulého roku.
Invaze kutilek asijských: Hmyz se už vyskytuje i v Česku, jeho hnízda skýtají úděsný pohled
Slováci poslední dobou nacházejí ve svých domovech podivná hnízda ve tvaru hliněného džbánku. Připomínají vosí hnízda, uvnitř se ale naskýtá děsivý pohled – spousta mrtvých pavoučích těl. Staví si je kutilky, invazivní hmyz původem z Asie, který se šíří i do Česka, pro člověka ale nebezpečný není.
Takhle vypadá osmikilové hnízdo agresivních sršní z Plzně. Vědci hledají nové královny i larvy
Hnízdo nebezpečných sršní asijských, které v pondělí odpoledne zlikvidovali hasiči v Plzni, už zkoumají vědci. Šlo o první potvrzený výskyt tohoto predátora v Česku, kterého se obávají hlavně včelaři. Část hnízda se podařilo zachránit a v úterý se dostalo do rukou odborníků na hmyz.
Velké hnízdo sršní asijských našli v koruně stromu na Plzeňsku. Hasiči je otrávili
Hasiči zlikvidovali ve čtvrtek odpoledne velké hnízdo sršní asijských, které bylo v koruně akátu v plzeňských Předních Skvrňanech. Bylo ve výšce zhruba 15 metrů, o trochu větší než lidská hlava. Hnízdo tam našli ochránci přírody v neděli v podvečer, další hnízda neobjevili, řekl Zdeněk Myslík z plzeňské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), na síti X o nálezu informoval také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jde o první potvrzený nález tohoto invazního druhu hmyzu v ČR, který se specializuje na lov včel. Podle přírodovědců se sršeň asijská do ČR dostala zřejmě kamionem ze Španělska.