V pátek dopoledne dostala záchranná stanice ve Vlašimi podnět ohledně shazování hnízd jiřiček i s mláďaty z fasády tamního supermarketu Albert. Záchranáři na místě zastihli pracovníky společnosti specializující se na výškové práce. Podle výpovědí svědků a záchranářů měli shodit okolo desítky hnízd, dalším shozům se podařilo zabránit. Záchranná stanice chce podat trestní oznámení. Vedení řetězce slibuje, že potenciální viníky tresty neminou.
„Dopoledne k nám na recepci přišla seniorka, která byla velmi rozhořčená, s tím, že u obchodu ve Vlašimi shazují lidé ze žebříku jiřičky i s hnízdy,“ popisuje ředitelka paraZOO Vlašim Alena Konvalinová. Když přijela s kolegou na místo, uviděli muže, kteří zrovna slézali z žebříků i s kbelíky. „Když uviděli naše bundy, začali být nervózní. Upozornili jsme je, že se dopouští nezákonné činnosti, načež se začali vymlouvat. Největší problém byl ale v tom, že nám odmítli sdělit, kam hnízda vysypali.“ Záchranná stanice pro živočichy Vlašim a paraZOO teď hledají svědky a chtějí podat trestní oznámení.
✅Společnost Ahold vstoupila na základě našich kroků v jednání s Odborem ŽP ve Vlašimi a připravují nápravné řešení právě...
Posted by Záchranná stanice pro živočichy Vlašim a paraZOO on Friday, May 29, 2020
„Je to věc, která je zakázaná – jakkoliv škodlivě zasahovat do hnízdění ptáků. Jedná se o přestupek proti zákonu o ochraně přírody a krajiny a pachatelům hrozí pokuty,“ vysvětluje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek s tím, že záleží na mnoha okolnostech. V případě, že je pachatelem právnická osoba, může správní orgán udělit pokutu ve výši až několika set tisíc korun. „Takhle okatě a až arogantně jsme se s tím ještě nesetkali, ale nemám pochyby, že se to občas děje,“ doplňuje Vermouzek.
Ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček uvedl, že se momentálně snaží o záchranu situace i mláďat. „Hluboce se omlouváme, není to nic, s čím by mohl kdokoliv z naší firmy souhlasit. Vyvodíme pracovněprávní postih a člověk, který je za to zodpovědný jak na naší straně, tak na straně dodavatele, bude potrestán. Snažíme se celou situaci zachránit, jednáme se záchrannou stanicí i firmou, která úkon prováděla, aby kontaktovala pracovníka a aby se pokusili mláďata zachránit.“
Stanice už podala podnět na odbor životního prostředí ve Vlašimi a zvažuje i další kroky. Podle Aleny Konvalinové mohli pracovníci společnosti specializující se na výškové práce zničit okolo desítky hnízd, po kterých zbyly na fasádě stopy. „Říkali, že měl být problém s hygienou, protože hnízda byla nad nákupními vozíky. Já osobně mám největší problém s tím, že mi nebyli ochotní sdělit, kde mláďata jsou. Jiřičky jich můžou mít spoustu, ani nevíme, v jakém stupni vývoje byla. Pracovníci společnosti nám tvrdili, že když řeknou, že tam byla mláďata, ukážou nám to a my je uvidíme, tak z toho budou mít větší problém. Nemohli pochopit, že ten problém už mají,“ dodává Konvalinová. Společnost, jejíž pracovníci měli hnízda shazovat, se k věci odmítla vyjádřit.
Kvůli incidentu sklidil Albert na svých facebookových stránkách tvrdou kritiku. „No, vy jste tedy hrdinové! Co vám ty nebohé jiřičky udělaly? Předpokládám, že víte, že odstraňování hnízd je od roku 2004 zakázáno podle zákona 114/1992 § 5a odst. 1b! Myslím, že bude vhodné nakupovat v jiném řetězci, i když mám Albert nejblíže. Tohle je opravdu tak absurdní, až se mi to nechce věřit,“ píše například jedna z naštvaných uživatelek.
„Když jsi bezbranný a zákonem chráněný, ale jistý Albert ČR na to má svůj názor. Takže nevážení, je mi zle z událostí, které se dnes odehrály ve Vlašimi. Máte na svědomí životy desítek mláďat, navíc chráněných zákonem. Už u vás nenakoupím. Bez úcty a pozdravu, KZ,“ vzkázala jiná zákaznice.