Zemanovi hrozí rozpad osobnosti. V jeho konziliu by měl být psychiatr, míní Hnízdil

Součástí konzilia prezidenta by měl být psychiatr a psycholog. I u hlavy státu může propuknout duševní porucha. V pořadu CNN Prima NEWS Co Čech, to politik! to řekl lékař Jan Hnízdil.

Hradní kancléř Vratislav Mynář na čtvrtečním brífinku ukázal videozáznam z týden staré schůzky v Ústřední vojenské nemocnici, kdy prezidenta Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Video je skutečně tak smutné, že se k němu snad ani nechci vyjadřovat,“ konstatoval před kamerami lékař Hnízdil. „I na mě působí depresivně. Jestli jsme viděli světlou chvilku, nebo je tak pan prezident delší dobu, nevíme. Náhle začíná uprostřed čehosi a náhle končí,“ sdělil šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt k podobě záznamu.

Přesná Zemanova diagnóza není veřejnosti známa. „Pokud jsme se dozvídali informace o zdravotním stavu pana prezidenta, dozvídali jsme se o jeho tělesném zdraví – má cukrovku, neuropatii, kolik má cholesterol. Prezident může být kvalitním prezidentem i s cukrovkou, na invalidním vozíku a vysokým tlakem. Rozhodující jsou charakterové vlastnosti a mentální způsobilost. O té jsme se ale nikde nedozvěděli,“ pokračoval Hnízdil.

Přítomnost psychiatra

„Abychom znovu nezažívali hrůzu, kterou zažíváme nyní, v konziliu prezidenta by měl být psychiatr a psycholog. I u prezidenta může propuknout duševní choroba. Může dojít k rozpadu osobnosti a charakteru,“ doplnil Hnízdil.

Cikrt si též myslí, že je dobré mít lékařské konzilium, které po dohodě s prezidentem vydává určité zprávy. „Je to asi nejlepší model. Tady bych ale byl velmi opatrný v mluvení o charakteru,“ řekl Cikrt.

Tagy: