reklama

Mynář má strach. Během brífinku si nacvičoval, co řekne vyšetřovatelům, zní z opozice

Reakce na čtvrteční vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře na tiskové konferenci na sebe nenechaly dlouho čekat. Z opozice se na jeho hlavu valí především výtky a kritika. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podotkla, že kancléřův exkurz do historie kulhal na obě nohy. Petr Gazdík (STAN) naopak podotkl, že mu tisková konference evokovala Mynářův nácvik výpovědi před vyšetřovatelem. „Považuji to za rétorické cvičení,“ řekl.

reklama

„Připadalo mi, že si Mynář nacvičuje, co bude říkat před vyšetřovatelem. Považuji to za rétorické cvičení,“ sdělil krátce po vystoupení hradního kancléře poslanec Petr Gazdík (STAN). Nerozumí tomu, jak se Mynář zachoval po 13. říjnu, kdy od Ústřední vojenské nemocnice obdržel informaci o zdravotním stavu Miloše Zemana.

V ní se uvádí, že prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Mynář přesto o den později za Zemanem přivedl předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). „Když se pak kancléř snaží propašovat předsedu Sněmovny za prezidentem, tak už nevím, co je v pořádku,“ dodal.

Pekarová Adamová měla pocit, že se Mynář snažil svým vystoupením pouze bránit. „Chrání sám sebe. Je zřejmé, že má strach, když nenechá promluvit ani novináře. Vždy přednese připravenou řeč, která neobsahuje důležité informace, ale jen obranu sebe sama,“ sdělila po vystoupení kancléře.

Připomněla, že se jedná o trestně stíhaného člověka. „Který nemá ani bezpečnostní prověrku. To nemůže působit jinak, než nedůvěryhodně,“ pokračovala.

Vyjádření Mynáře přineslo další otázky

Na Mynářův skok do minulosti, kdy připomínal, jak se o zdraví prezidenta informovalo za Václava Havla, reagovala předsedkyně s humorem. „Pustil se i do historických exkurzů, které kulhaly na obě nohy. To je důkaz, že Mynář chrání jen sebe,“ dodala s tím, že kancléř Zemanovi pouze škodí.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka dodal, že vyjádření a zveřejnění videa, na kterém Zeman podepisuje svolání Poslanecké sněmovny, přineslo jen další otazníky. „Mynář zapomněl, že mu dorazil dopis z ÚVN, který konstatuje stav prezidenta. Ten hovoří jasně,“ poznamenal. Souhlasil následně s Pekarovou, že výpověď Mynáře evokovala snahu se chránit.

Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala je toho názoru, že se s vyjádřením kancléře nic nemění. „Pro případnou aktivaci článku 66 bude rozhodující aktuální zpráva ÚVN na začátku listopadu, zda je pan prezident schopen vykonávat svou funkci,“ konstatoval pro ČTK. Vyjádřil se i ke zveřejněným záběrům Zemana na jednotce intenzivní péče (JIP). „Při pohledu na zveřejněné záběry z nemocnice znovu přeji panu prezidentovi uzdravení, také potřebný klid a respekt k jeho soukromí,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer
Rozhovor

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama