reklama

Hráli si, že mají čisťoulinké ručičky, teď je vše zpochybněno, rýpl si do STAN Klaus

Kauzy hnutí STAN týkající se jeho financování nebo stáže poslance Jana Farského zarážejí i bývalého prezidenta Václava Klause. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS si do Starostů rýpl, protože podle něj předstírali „čisťounké ručičky“, ale realita je jiná. Pokud by sám seděl v opoziční lavici, „hrál by tuto kartu dál“.

reklama

„Výlet pana Farského je pod moji rozlišovací možnost. Nicméně to, že oni takto chápou politickou práci a vesele si chtěli odletět poté, co se schválila důvěra, je důkaz, že to není vážná strana. Je to prázdné nehomogenní sdružení,“ kritizoval Klaus hnutí STAN ve vysílání CNN Prima NEWS.

Poslanec Jan Farský (STAN) totiž získal prestižní stáž v USA, voličům to ale před volbami nepřiznal a mandátu ve Sněmovně se vzdát nehodlá. Svůj plánovaný čtvrteční odlet nakonec odložil kvůli průtahům sněmovního jednání o důvěře nové vládě. I když tento týden rezignoval na post šéfa poslaneckého klubu, je jeho cesta nadále terčem kritiky.

To ale není jediný problém, který teď Starostové musí řešit. Hnutí totiž sponzoroval trestně stíhaný muž. A i když o tom předseda a ministr vnitra Vít Rakušan podle svých slov neměl nejmenší tušení, zejména šéf opozičního hnutí Tomio Okamura chce STAN v tomto směru pořádně proklepnout. Podle něj totiž část darů pochází z Kypru, který se řadí mezi daňové ráje, přestože to hnutí odmítá.

„Je to vážná věc. Někdo si hrál, že je přečistý a má čisťoulinké umyté ručičky. Najednou je vše zpochybněno. Kdybych byl opozicí, tak bych hrál tuhle kartu dál. I když já se nechytám zdánlivých drobností,“ poradil Klaus nepřímo.

Politolog: Starostové netušili, jaké bomby mají pod nohama

Právě opoziční hnutí SPD a ANO ve čtvrtek neprosadila schválení programu mimořádné schůze, na níž se mělo financování STAN řešit. Cílem mělo být odvolání Rakušana a vznik sněmovní vyšetřovací komise. Starostové opakovaně uvedli, že žádné peníze z ciziny nepřijali a že dary jsou buď od českých občanů, nebo od společností s českým identifikačním číslem a sídlem v Česku. Tedy od firem, které v Česku odvádějí daně a zaměstnávají lidi.

Kauzy kolem vládní strany hodnotil také politolog Ladislav Mrklas. „Myslím, že nervozita uvnitř vlády je. Speciálně STAN netušili, jaké všechny bomby mají pod nohama. Možná to tušili, ale doufali, že to nepřijde tak brzo,“ míní.

„Koalice Pirátů a Starostů kandidovala s tím, že přinášejí čistotu. Jenže Farský porušuje koaliční závazek, Vít Rakušan sklouzl do financování a jen opakuje, že vše, co provedl, je legální. To ale neznamená, že je to morální,“ dodal komentátor Tomáš Jirsa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama