reklama

Jsou jen špatná řešení. Bude platit vysokou daň, říká politolog o stáži poslance Farského

Poslanec Jan Farský (STAN) získal prestižní stáž v USA. Voličům to ale před volbami nepřiznal a mandátu ve Sněmovně se vzdát nehodlá. Podle politologa Jana Kubáčka už proto existují jen špatná řešení situace, ve které se politik ocitl. Řekl to v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Podle hudebníka Františka Ringo Čecha bývalý předseda poslaneckého klubu Starostů sebe i své hnutí zesměšnil.

reklama

Farský nakonec svůj odlet na univerzitní stáž do USA odložil kvůli průtahům sněmovního jednání o důvěře nové vládě. I když tento týden rezignoval na post šéfa poslaneckého klubu, je stále jeho cesta terčem kritiky. Nejen podle opozice by měl rezignovat na mandát poslance, což by však Farský považoval za zradu voličů.

Kritici ale považují za zradu právě to, že Farský bude vykonávat mandát ze zahraničí, i když slíbil, že zásadních hlasování se fyzicky zúčastní. „Nebetyčná drzost, opovrhování funkcí. Jak si to představuje? Že ve straně nedostal hned facku. Proč mu dovolí zesměšnit je i sebe? Poslanec by měla být čestná funkce,“ opřel se do Farského ve vysílání CNN Prima NEWS Ringo Čech.

Podle herce Pavla Nového by měl poslanec stáž odložit. „Je zaměstnancem státu a jako daňový poplatník jsem pro, aby tady byl,“ prohlásil.

Politolog Jan Kubáček uvedl, že voliče hnutí STAN vše kolem kauzy mrzí. „Jde o problém pro všechny Starosty, lidé od Farského očekávali jinou politickou kulturu. Mám pocit, že jsou už jen špatná řešení. Bude platit vysokou daň, po zbytek mandátu bude ten, který odjel studovat do USA. Bude se těžko vyhrabávat a potáhne se to s ním. Kolegům práci neusnadnil,“ zhodnotil politolog.

Ringo Čech: Rakušan by měl skončit

V pořadu došlo i na téma financování samotného hnutí STAN. Stranu totiž sponzoroval trestně stíhaný muž. Předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že o trestním stíhání člověka spojeného s jedním z darů neměl tušení. Opoziční hnutí SPD a ANO pak ve čtvrtek neprosadila schválení programu mimořádné schůze, na níž chtěla vyzvat k odvolání Rakušana a vytvořit vyšetřovací komisi k financování STAN.

Komise měla podle šéfa SPD Tomia Okamury prověřit původ peněžitých darů, které údajně pocházejí ze zahraničí, konkrétně z Kypru. Vládní hnutí opakovaně uvedlo, že žádné peníze z ciziny nepřijalo a že dary jsou buď od českých občanů, nebo od společností s českým identifikačním číslem a sídlem v Česku, které v Česku odvádějí daně a zaměstnávají pracovníky.

„Farský má vlastně jednu kliku, a to druhý malér pana ministr vnitra. Okamura u mě strašně bodoval. Podařilo se mu to, že ministr vnitra je pokryt blátem. Jediná cesta je, že Rakušan dostane ministerstvo někde za rohem. Měl by skončit, tohle je obrovský skandál,“ opřel se do vládní strany Ringo Čech.

Podle Kubáčka je to nešťastný škraloup v souvislosti s tím, že chce nová vláda omezovat daňové ráje. „Ale Kypr je jednou z výkladních skříní (daňových rájů). Je to hloupá symbolika, dlouhodobě máme jako čeští voliči výhrady k financování politických stran. Starostové na tom vyrostli, když říkali, že to chtějí dělat jinak,“ uvedl.

„Tady jde navíc o pár sponzorských darů v relativně rozumných částkách několika set tisíc korun. Neochota ale bude stát Rakušana víc, než zatím získává. Všichni mu to budou připomínat, bude s tím žít další dva nebo tři roky,“ odhadl Kubáček.

Tagy:
politika Vít Rakušan STAN Poslanecká sněmovna Tomio Okamura Jan Farský Pavel Novotný finance Jan Kubáček Kypr dar František Ringo Čech Co Čech, to politik!

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama