reklama

U soudu zazněly hrůzné detaily zmizení britské manažerky. Policista dostal za vraždu doživotí

Doživotí bez možnosti předčasného propuštění. Takový je trest pro bývalého londýnského policistu, který v březnu brutálně znásilnil a zavraždil 33letou Sarah Everardovou. K jejímu únosu zneužil služební průkaz i pouta. Otřesný případ vyvolal v Londýně navzdory lockdownu velké protesty a vážnou debatu o bezpečí žen na ulicích.

reklama

Začátkem března se Everardová vracela od kamarádky domů nočním Londýnem. Domů už ale nedošla a několik dní byla nezvěstná. Její tělo se našlo v lese u města Ashford v hrabství Kent. Děsivé detaily posledních chvil marketingové manažerky vypluly na povrch až u soudu s jejím vrahem.

Londýn byl v březnu kvůli pandemii sevřen lockdownem. Právě pod záminkou poručení protikoronavirových opatření zastavil Everardovou policista Wayne Couzens. Prokázal se služebním průkazem, nasadil ženě pouta a posadil ji do vypůjčeného auta.

„Mohl použít covid jako důvod k tomu, aby ji dostal do svého auta. Řekl: ‚Porušujete covidová pravidla.‘ A zatkl ji,“ uvedl vyšetřovatel vraždy Simon Harding. Jenže se jednalo o pouhou zástěrku pro únos. „Následně vyjel z Londýna. Tehdy si podle mě musela Sarah pomyslet: ‚Co se tady děje?‘“ pokračoval vyšetřovatel.

Strážník spoutanou ženu odvedl za město, kde ji hodiny znásilňoval a nakonec uškrtil opaskem. Následně se zastavil na čerpací stanici, kde si koupil sladkosti. Tělo Sarah poté odvezl na skládku, kde ho spálil ve staré ledničce a hodil do tůně.

„Jeho aktivity odpovídaly tomu, že obžalovaný hledal nebo lovil osamělou mladou ženu, aby ji unesl a znásilnil, což je přesně to, co udělal,“ prohlásil u soudu prokurátor Tom Little a zdůraznil, že Couzens si akci naplánoval, protože si před činem pronajal v půjčovně vůz.

Dopadnout pachatele trvalo zhruba týden. Couzens nejprve tvrdil, že ho k únosu přinutil východoevropský kuplířský gang. „Řekli mi, že musím jít sbírat holky a předat jim je. Oznámil jsem, že to se nestane. Jenže pak přišli s tím, že ublíží mé rodině,“ tvrdil při výslechu. Nakonec se však přiznal.

Fakt, že vraždil policista, přivedl Londýňany do varu a otřásl metropolitní policií. „Policisté Couzense nevnímají jako policistu, ale jako vraha, který se shodou okolností stal policistou. Nikoliv naopak,“ doplnil Harding. Soudce muži vyměřil za zneužití veřejného úřadu k brutálnímu znásilnění a vraždě nejvyšší trest, jaký britské právo zná. 48letý Couzens – bez šance na propuštění – zemře za mřížemi.

„Zradil jste svou rodinu a nejsou důkazy, že byste toho skutečně litoval,“ vmetl během rozsudku směrem k odsouzenému soudce Adrian Fulford.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?
Politika

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

Respirátory, konec testů zdarma i tvrdé kontroly v hospodách. Vláda přijala nová opatření

Restauratéři budou muset kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů, a to od 1. listopadu. Nové opatření schválila vláda po středečním mimořádném jednání, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten zmínil také návrat respirátorů uvnitř budov, konec testování zdarma s výjimkami či zkrácení karanténní doby. Vláda se naopak nedokázala shodnout na opatřeních ve školách a bude o tom dále jednat.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama