reklama

Holec: Vyjádření Mynáře připomíná sovětský Kreml. Kanceláři jde o čas a udržení moci

Situace kolem zdraví prezidenta Miloše Zemana od pondělí nabrala nový směr. Po přečtení části odpovědi Ústřední vojenské nemocnice ke stavu prezidenta předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) je jasné, že není schopen vykonávat svůj úřad. Komentátora Petra Holce z Info.cz přesto překvapuje, jakým způsobem se Hrad ke zdraví Zemana vyjadřuje. „Pondělní vyjádření Mynáře mi připomnělo sovětský Kreml, kde umírali nejvyšší funkcionáři a jejich stav se tajil,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Podle komentátora Holce lidé po hospitalizaci prezidenta brzy pochopili, že Zeman není schopen vykonávat své pravomoci. „Čekal bych civilizovanou komunikaci o zdraví prezidenta od kancléře či ošetřující lékaře. Nemyslím tím diagnózu, ale že sdělí, co se stalo za poslední týden, co bude dál a kdy se prezident vrátí do úřadu,“ podotkl.

Pondělní vyjádření hradního kancléře Vratislava Mynáře na tiskové konferenci ho zklamalo. „Vzpomněl jsem si na sovětský Kreml, kdy umírali nejvyšší funkcionáři a jejich stav se tajil. Kanceláři jde o čas a udržení moci. Pokud by Miloš Zeman skončil ve funkci, skončí i oni,“ zdůraznil.

Problémem je ovšem podle něj fakt, kdo lékařskou zprávu o zdravotním stavu prezidenta interpretoval. „Senát se Zemanem dlouho politicky bojuje, snaží se ho zbavit funkce. Není úplně šťastné, že to byl jeho předseda Miloš Vystrčil, kdo nám řekl, že prezident není způsobilý vykonávat svou funkci,“ uvedl Holec.

Vondráček není chytrý politik

Politická redaktorka CNN Prima NEWS Renáta Bohuslavová však uvedla, že zpráva nemocnice interpretovaná Vystrčilem byla zatím nejvěrohodnější informací, kterou Češi dosud obdrželi. „Věřím, že lidé jsou zklamaní a frustrovaní, ale nedokážu si představit, co důvěryhodnějšího bychom měli dostat než zprávu, jakou přečetl Miloš Vystrčil. Nyní je otázka, co dostaneme dál,“ mínila.

Na vyjádření Mynáře reagovala obdobně jako Holec. „Je to trapné. Vidíme, že na tom Miloš Zeman není dobře, nevíme, v jakém je stavu. Místo, aby Mynář vystoupil s informací, jestli je prezident v takto klíčové době po volbách schopný zastávat svou funkci, převedl vše do politické roviny. Utočí na Vystrčila a v mediálním prostoru mu to nepřidá,“ podotkla s tím, že podle ní Hrad hraje o čas.

K prohlášení předsedy Poslanecké Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) podotkla, že pokud se cítí být obětí nějakého scénáře, není chytrým politikem. „Když nedokáže vyhodnotit situaci a nedojdou mu důsledky, není to chytré jednání, ale hloupý přístup. Jestli se stal figurkou na šachovnici, není člověkem na svém místě,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama