Hradní kancléř Vratislav Mynář čelí na sociálních sítích ostré kritice za to, že dlouhodobě mlžil ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle dopisu Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) adresovaného šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.
„Dle názoru ÚVN není Miloš Zeman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,“ prohlásil Miloš Vystrčil v pondělí večer na tiskové konferenci.
Šéf Senátu přečetl dopis, který podepsal ředitel ÚVN Miroslav Zavoral. Jde o odpověď na dotazy Senátu ohledně Zemanova stavu, které Vystrčil poslal jak na Hrad, tak i do nemocnice. Z Hradu ale žádné odpovědi nepřišly. Vratislav Mynář krátce před vystoupením Vystrčila svolal vlastní tiskovou konferenci, na které prakticky řekl pouze to, že Vystrčil předvádí pokrytectví.
Podle sdělení nemocnice je návrat prezidenta k pracovním povinnostem nepravděpodobný. „Dle názorů ÚVN je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá – a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech hodnocena jako málo pravděpodobná,“ citoval ÚVN Vystrčil.
Ten samý dopis přitom Mynář dostal už 13. října. Přesto měl Zeman o den později předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) podepsat rozhodnutí o svolání dolní komory Parlamentu. Již krátce poté se začalo spekulovat o tom, že podpis nepatří prezidentovi. Případ prošetřuje i policie.
Mynář po prohlášení Senátu čelí ostré kritice na sociálních sítích. Třeba bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) volá po potrestání hradního kancléře. „Nikdy se už nedozvíme, jak dlouho nikým nevolený Vratislav Mynář fakticky vykonával pravomoci prezidenta za nemocného Zemana. V každém případě se jich nechtěl vzdát do poslední chvíle, tajil informace od ÚVN a útočil na Senát. Ten pán je zločinec a mělo by s ním být tak nakládáno,“ uvedl Kalousek.
Aktivace článku 66?
Podle šéfa ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialy je zpráva ÚVN velmi závažná. „Je potřeba hledat shodu na dalším postupu napříč politickým spektrem,“ zdůraznil. S tím souhlasí i předseda lidovců Marian Jurečka, který označil v poslední době často zmiňovanou aktivaci článku 66 ústavy za pravděpodobnou. Ta umožňuje zbavit prezidenta pravomocí v případě, že není z nějakého důvodu schopen vykonávat svůj úřad.
Situaci považují za závažnou i lídři koalice PirSTAN, tedy Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN). „Zítra se v Senátu sejdu s předsedy ostatních sněmovních stran a senátních klubů. Budeme probírat další postup a aktivaci článku 66,“ zmínil rovněž Bartoš.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury by bylo dobré, aby vedení Senátu nejdříve ukázalo dopis z ÚVN i dalším zákonodárcům. „Abychom mohli posoudit obsah a samostatně si ho vyhodnotit. Dobré by také bylo, aby se k dopisu oficiálně vyjádřila i kancelář prezidenta,“ dodal.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Vystrčilovi za jeho kroky poděkovala. „Senát je garantem ústavnosti země a protipólem gaunerského chování lidí okolo Miloše Zemana, ke kterým se přidal i Radek Vondráček. Po dnešních slovech Miloše Vystrčila opřených o dopis z ÚVN musí ze svého jednání vyvodit odpovědnost,“ zmínila Pekarová. Narážela tak na Vondráčkovu návštěvu prezidenta, o které nevěděla ani policie, ani personál ÚVN.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se v tomto ohledu opřel i do premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého stejně jako Mynáře a Vondráčka označil za lháře. Babiš Zemana navštívil minulou neděli krátce předtím, než byl prezident v ÚVN hospitalizován.
Sám premiér informace z dopisu od ÚVN považuje za překvapivé. Předseda dosluhující vlády je připraven jednat o dalším postupu s nejvyššími ústavními činiteli, Senátem i se zástupci nově se formující vládní koalice Spolu s Piráty a STAN. Na tahu je teď podle něj hlavně Senát, současné Sněmovně a jejímu předsedovi Vondráčkovi totiž vyprší mandát tento čtvrtek a nově zvolení poslanci se sejdou 8. listopadu.