reklama

Hořejší: Omikron je za dveřmi, zahltí nás. Bez třetí dávky jako byste nebyli očkovaní

Omikron je za dveřmi, varoval imunolog Václav Hořejší v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. „Zahltí nás stejně jako v jiných zemích, třeba Velké Británii nebo Dánsku. Už však začíná přicházet, jak ukazují čísla nakažených. Přestávají klesat a stagnují,“ uvedl.

reklama

„Omikron už začíná přicházet. Čísla, která reportují počty nakažených, zhruba čtyři týdny klesala, nyní klesat přestávají. Stagnují a po týdnu mírné stagnace začnou letět nahoru. Proti tomu se nedá nic dělat, jen chránit – očkovat se třetí dávkou,“ podotkl Hořejší.

Posilující dávka vakcíny podle něj může lidem zvýšit hladiny protilátek. „Dosavadní údaje ukazují, že kritická je doba po zhruba čtyřech měsících po podání druhé dávky očkovaní, kdy jeho účinnost klesá. A to nejen proti nové variantě, ale i proti deltě,“ sdělil imunolog. Dosud mají lidé možnost nechat se přeočkovat po pěti měsících od druhé dávky, Hořejší však podporuje návrh, kdy by tato lhůta byla zkrácena na tři měsíce.

„Když si dáte třetí dávku, efekt se projeví během dvou až tří dnů. Začnou se tvořit protilátky a během týdne se zvýší až dvacetinásobně. Shoduje se na tom více studií. Nevíme však, jak dlouho bude ochranný efekt proti omikronu trvat, je zde s námi pouze pár týdnů,“ sdělil. Na dotaz, zda by se lidé měli omikronu obávat více řekl, že klíčovým faktorem varianty, je její infekčnost.

„Jinak to ale vypadá, že vyvolává mírnější onemocnění a v nemocnicích končí o polovinu méně lidí než s deltou. Efekt toho, že je nakažlivější a může jí onemocnět i ten, kdo má dvě dávky očkování, může tyto pozitivní zprávy převážit,“ myslí si. Třetí dávkou je dosud proočkovaná zhruba jedna čtvrtina české populace.

„Zbytek je na tom vzhledem k omikronu skoro stejně, jako kdyby nebyl očkovaný. Prioritou by nyní mělo být, aby se proočkovaly rizikové skupiny, času však mnoho nezbývá. Nevidím ani enormní úsilí, byť to ministr Válek zdůrazňuje, ale to nestačí. Lidé musí být motivováni. Nakonec budou motivováni tím, co se bude v nejčernějším scénáři dít, ale to už bude pozdě,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Muž na Mělnicku zemřel násilnou smrtí, potvrdila pitva. Policie případ řeší jako vraždu

Smrt muže ve Vysoké na Mělnicku vyšetřuje policie jako vraždu. Násilnou smrt prokázala pitva. Podezřelou třiačtyřicetiletou ženu, partnerku zemřelého, kriminalisté zadrželi, nyní je ve zdravotnickém zařízení, uvedla v pondělí v tiskové zprávě mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Podle trestního zákoníku může ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozit trest deset až 18 let.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama