Hořejší: Omikron je za dveřmi, zahltí nás. Bez třetí dávky jako byste nebyli očkovaní

Omikron je za dveřmi, varoval imunolog Václav Hořejší v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. „Zahltí nás stejně jako v jiných zemích, třeba Velké Británii nebo Dánsku. Už však začíná přicházet, jak ukazují čísla nakažených. Přestávají klesat a stagnují,“ uvedl.

„Omikron už začíná přicházet. Čísla, která reportují počty nakažených, zhruba čtyři týdny klesala, nyní klesat přestávají. Stagnují a po týdnu mírné stagnace začnou letět nahoru. Proti tomu se nedá nic dělat, jen chránit – očkovat se třetí dávkou,“ podotkl Hořejší.

Posilující dávka vakcíny podle něj může lidem zvýšit hladiny protilátek. „Dosavadní údaje ukazují, že kritická je doba po zhruba čtyřech měsících po podání druhé dávky očkovaní, kdy jeho účinnost klesá. A to nejen proti nové variantě, ale i proti deltě,“ sdělil imunolog. Dosud mají lidé možnost nechat se přeočkovat po pěti měsících od druhé dávky, Hořejší však podporuje návrh, kdy by tato lhůta byla zkrácena na tři měsíce.

„Když si dáte třetí dávku, efekt se projeví během dvou až tří dnů. Začnou se tvořit protilátky a během týdne se zvýší až dvacetinásobně. Shoduje se na tom více studií. Nevíme však, jak dlouho bude ochranný efekt proti omikronu trvat, je zde s námi pouze pár týdnů,“ sdělil. Na dotaz, zda by se lidé měli omikronu obávat více řekl, že klíčovým faktorem varianty, je její infekčnost.

„Jinak to ale vypadá, že vyvolává mírnější onemocnění a v nemocnicích končí o polovinu méně lidí než s deltou. Efekt toho, že je nakažlivější a může jí onemocnět i ten, kdo má dvě dávky očkování, může tyto pozitivní zprávy převážit,“ myslí si. Třetí dávkou je dosud proočkovaná zhruba jedna čtvrtina české populace.

„Zbytek je na tom vzhledem k omikronu skoro stejně, jako kdyby nebyl očkovaný. Prioritou by nyní mělo být, aby se proočkovaly rizikové skupiny, času však mnoho nezbývá. Nevidím ani enormní úsilí, byť to ministr Válek zdůrazňuje, ale to nestačí. Lidé musí být motivováni. Nakonec budou motivováni tím, co se bude v nejčernějším scénáři dít, ale to už bude pozdě,“ dodal.

Tagy: