reklama

Z covidu může být běžná chřipka. Odborníci předpověděli vývoj pandemie v roce 2022

Svět vstoupil již do třetího kalendářního roku s pandemií koronaviru a nikdo neví, jak dlouho bude tento mimořádný stav trvat. Americká CNN ale oslovila tamní odborníky, kteří se snažili další vývoj nemoci alespoň částečně předpovědět. Ideální cesta je podle nich jen jedna – očkovat se a udělat z covidu co nejdříve „běžnou chřipku“.

reklama

I když počet případů lidí nakažených covidem klesne, je nepravděpodobné, že by se světu podařilo virus zcela eliminovat. Jednou však přijde den, kdy se už se přestaneme bavit o pandemii –⁠ nárůst případů se nebude vymykat kontrole a nemocnicím nebude hrozit přeplnění pacienty.

Podle odborníků přijde vrchol případů varianty omikron koncem ledna, podobně mluví experti z Česka i třeba z USA. Právě američtí lékaři pro americkou CNN odhadli, že v roce 2022 se možná koronavirus stane konečně běžnou součástí našeho života.

„Je pravděpodobné, že vlna omikronu rychle odejde a jaro či léto budou vypadat mnohem lépe,“ řekl lékař z dětské nemocnice v Bostonu Ofer Levy. „Další podzim a zimu zase uvidíme nárůst virových onemocnění – koronavirů, chřipky a dalších. Bude to spíše endemický cyklus,“ podotkl.

Označení „endemické onemocnění“ znamená, že nemoc je v populaci trvale přítomna, ale nepostihuje tak alarmující množství lidí. Jenže neexistuje jednotné měřítko, podle kterého by se dalo říct, že něco je epidemie nebo pandemie. „Všechno je to v očích pozorovatele, což může být problém,“ upozornil v listopadu epidemiolog Arnold Monto.

Oficiální ukončení komplikují mutace

Vzhledem ke schopnosti viru měnit se a vyvíjet nedokáže nikdo přesně předpovědět, jak by mohlo onemocnění COVID-19 vypadat v budoucnu. Vznik mutací delta nebo omikron už předpovědi o konci pandemie několikrát posunul.

„Najednou vidíme mnohem rozsáhlejší a rovnoměrnější přenos po celém světě. To ztěžuje oficiální vyhlášení konce pandemie,“ upozornil Monto a dodal, že stále mohou existovat oblasti, které zatím neprošly takovými vlnami jako zbytek světa, situace se tam tedy může zhoršit během několika dnů či týdnů. Američtí odborníci ale přece jen předpovídají, že koronavirus bude něco jako sezónní chřipka. „Většina respiračních virů se tak dříve či později začne chovat,“ konstatoval Monto.

Už když se pandemie na začátku roku 2020 teprve rozbíhala, předpovídali úředníci Světové zdravotnické organizace (WHO), že se koronavirus může stát endemickým a nikdy nezmizí. „Je horká fáze pandemie, pak zpomalení, pak fáze kontroly a pak snad dojde k eliminaci,“ řekl lékař a přední tvář boje s covidem v USA Anthony Fauci. Cesta k tomuto bodu je zdánlivě velmi jednoduchá. „Pokud se nám podaří celosvětově proočkovat více lidí, nebude nás virus ovládat tak jako nyní,“ vysvětlil Fauci.

Očkování jako nejlehčí cesta

I podle epidemiologa Philipa Landrigana je důležité, aby si populace vytvořila vůči koronaviru imunitu. Jednoduše řečeno, musí se nechat očkovat mnohem více lidí. Jenže vakcinaci ne všichni vítají. Například v USA je plně očkováno přibližně 62 % populace a ještě méně jich dostalo posilovací dávku. V Česku jsou čísla velice podobná.

„Musíme se dostat k hodnotě 80 %, možná dokonce nad 90 %. Ať už díky prodělané infekci, nebo očkování,“ uvedl Landrigan, který 15 let pracoval v americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

„Například ke zvládnutí šíření viru spalniček v USA musela být míra imunity nad 95 %. I pak jsme měli sporadické epidemie. K těm obvykle dochází, když se na jednom místě shromáždí skupina lidí, kteří nejsou očkovaní. Někdo přijede z daleka, virus se najednou rozšíří a bum, v jiném městě máte třeba 20 nových případů,“ popsal Landrigan.

Koronavirus dosud ve Spojených státech zabil více než 800 tisíc lidí. Chřipka způsobila v letech 2010 až 2020 každoročně přibližně 12 až 52 tisíc úmrtí. Podle infektologa Stephena Parodiho se budeme v budoucnu připravovat na koronavirus právě jako na chřipku. „Stejně jako v případě sezónní chřipky bychom mohli vědět, že v zimě zaznamenáme určitý počet případů. Můžeme pak připravit posílení personálu, mít zásoby léků a vše,“ popsal.

Podle Parodiho ovšem máme před sebou ještě spoustu práce. „Přechod k endemii uvidíme v průběhu roku 2022. Pro lokality s menší imunitou to však bude běh na delší trať,“ zdůraznil rozdíly mezi jednotlivými regiony.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama