Hořící auto, těžkooděnci a slzný plyn. Statisíce Francouzů dál protestují kvůli důchodům

Ve městech po celé Francii pokračovaly protesty proti vládní penzijní reformě, která by pro většinu Francouzů posunula hranici odchodu do důchodu ze 62 na 64 let. Obzvlášť Paříž zachvátily velké nepokoje, za oběť padlo jedno auto, pár košů na odpadky a sklo ve výlohách. Do ulic proto museli vyjít i policejní těžkooděnci. Odborové organizace uspořádaly už čtvrtou „mobilizaci“ proti letošnímu návrhu ve snaze donutit vládu a prezidenta Emmanuela Macrona ke změně kurzu. Podle ministerstva vnitra se sobotních demonstrací zúčastnilo na 963 tisíc lidí, což je více než v úterý, ale méně než na počátku protestů.

Protesty začaly 19. ledna, jen několik dní po odhalení vládního plánu, a pokračovaly 31. ledna a 7. února. Čtvrté kolo demonstrací bylo jako první svoláno na nepracovní den, aby se jej mohli zúčastnit i lidé, kteří se jindy nemohou uvolnit z práce. „Je to možná jediný moment, kdy můžu přijít, teď mám šanci,“ řekla agentuře AFP ředitelka střední školy Sandrine Thouronová na pochodu v Toulouse.

„Jsem tu za svou matku, která má z práce deprese a prožila syndrom vyhoření, a za všechny staré lidi, které vidím dělat těžkou práci,“ řekl osmnáctiletý recepční Nicolas Garcia, který demonstroval v Clermont-Ferrandu, a to vůbec poprvé v životě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Turecku roste agresivita, ozývají se výstřely. Rakouští a němečtí záchranáři se stáhli.

Odboráři doufali v silnou účast, která by vyslala vládě jasný signál. Policie v úterý vyčíslila účast na 757 tisíc lidí, zatímco o týden dříve zaznamenala asi 1,27 milionu demonstrantů. Francouzská média v pátek psala o tom, že úřady před novou mobilizací očekávaly v ulicích až 800 tisíc lidí.

Podle ministerstva vnitra se sobotních demonstrací zúčastnilo 963 tisíc lidí, uvedla stanice BFMTV na svém webu. Odbory ještě své vlastní celostátní odhady médiím nenabídly.

Tradičně bouřlivá Paříž

V dopoledních hodinách začaly pochody v Toulouse či Štrasburku a kolem 13:00 odstartovala také manifestace v Paříži naplánovaná na trase od náměstí Republiky po Place de la Nation. Odborová centrála CGT odhadla počet demonstrantů v metropoli na půl milionu, zatímco podle policie jich bylo 93 tisíc, uvedla BFMTV.

V Toulouse podle organizátorů pochodovalo 100 tisíc lidí, což je vyšší odhad oproti předchozím dvěma manifestacím v tomto jihofrancouzském městě. V Marseille podle pořadatelů byla účast ještě vyšší: 140 tisíc lidí.

Bouřlivo bylo především ve francouzském hlavním městě. Na centrálním pařížském bulváru bylo zapáleno jedno auto a několik odpadkových košů. To byl jeden z důvodů, proč proti davu zasáhla policie a rozehnala protestující slzným plynem. Na některých záběrech je také vidět hořící auto. Policisté zadrželi osm osob za přestupky, od držení střelné zbraně po vandalismus.

Předchozí protestní dny byly spojené se stávkami ve veřejném sektoru, které výrazně narušily hromadnou dopravu či školní výuku. V sobotu se tento scénář neopakoval, pařížské letiště Orly však kolem poledne informovalo o předem neohlášené stávce letových dispečerů. Výsledkem bylo zrušení poloviny letů, napsala televize BFMTV.

Jádrem konfliktu je snaha vlády do roku 2030 navýšit o dva roky věkové minimum pro odchod do důchodu a také zrušit většinu speciálních režimů v penzijním systému. Plán pramení z dlouhodobé politiky prezidenta Macrona a jeho strůjci jej obhajují jako snahu zvrátit ztrátovost současného nastavení.

Chystají se další protesty

Francouzský důchodový systém je označován za relativně štědrý a Francouzi tráví v důchodu v průměru nejvíce let ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Průzkumy naznačují, že většina země se změnou nesouhlasí, uvádí agentura Reuters.

Zatímco vláda se snaží reformu protlačit parlamentem, na obzoru jsou další protesty a stávky. Už během týdne odbory avizovaly další mobilizaci, a to na 16. února. Po sobotním jednání pak ohlásily březnovou generální stávku. Nestáhne-li vláda svůj návrh, pokusí se „zastavit“ život ve Francii, řekl za přední odborové organizace ředitel svazu FO Frédéric Souillot.

Tagy: