Redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo čelí ostré kritice kvůli vtipkování o ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii. Rozhořčení veřejnosti vyvolal kreslený obrázek zpustošeného tureckého města s popiskem „Není potřeba posílat tanky“. Řada lidí novináře obviňuje z islamofobie a projevů nenávisti. Příspěvek odsoudil i mluvčí tureckého prezidenta.
„Jste naprostá ostuda lidstva. Ti, kdo přemýšlejí a chovají se jako vy, by měli být pod sutinami,“ rozhořčil se pod kontroverzním twitterovým příspěvkem redakce herec iráckého původu Alexander Uloom. „Žádná úcta k lidskému životu, žádný stud, jenom zlo. To byl vždy ten pravý duch Charlie Hebdo,“ poznamenala alžírská novinářka Ouissal Harizeová. Podle řady komentujících nelze v podobných případech hovořit o svobodě projevu, ale pouze o šíření nenávisti.
✏️Le dessin du jour, par #Juin pic.twitter.com/kPcEqZDocO
— Charlie Hebdo (@Charlie_Hebdo_) February 6, 2023
Proti obrázku se vymezil i Ibrahim Kalin, mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Novodobí barbaři! Utopte se ve vlastní nenávisti,“ napsal na Twitteru. „V Charlie Hebdo dosáhli nového dna. V honbě za kontroverzí prokazují nulové zábrany, vždy jsou pro svoji takzvanou ‚satiru‘ připraveni zneužít tragédii a utrpení,“ prohlásil také bývalý turecký poslanec Abdurrahim Boynukalin.
K TÉMATU: Nad Tureckem se vznáší hrozba dalšího zemětřesení. V ohrožení je Istanbul, varují experti
Vrchol islamofobie
Podle některých lidí nejde pouze o nevkusný vtip, za obrázkem spatřují hlubší problémy. „Zesměšňování smrti tisíců muslimů je vrcholem toho, jakým způsobem nás Francie ve všech ohledech dehumanizovala,“ vztáhl incident k celému státu americký spisovatel a zakladatel jednoho z tamních institutů pro studium islámu Omar Suleiman.
Bývalá pakistánská ministryně pro lidská práva Shireen Mazariová označila satirický obrázek za vrchol nenávisti a islamofobie. „Čekám hlasy odsouzení z Evropy,“ doplnila na Twitteru.
Profesorka v USA ukázala studentům obraz proroka Mohameda. Univerzita ji vyhodila
Během výuky islámského umění ukázala studentům 700 let starý obraz proroka Mohameda a dostala za to vyhazov. Americká profesorka prý urazila studenty, kteří považují zobrazení proroka za rouhání, univerzita jim dala za pravdu. Někteří akademici se ale rozhodli profesorku bránit.
Už nejsem Charlie
„Už nejsem Charlie,“ napsala pod příspěvkem politická komentátorka z Libanonu Sara Assafová. Odkazovala tím na frázi „Jsem Charlie“, kterou veřejnost vyjadřovala solidaritu s novináři zabitými při útoku na redakci v roce 2015. Tehdy do jejího sídla vtrhli dva teroristé a zavraždili dvanáct lidí, jedenáct dalších zranili. K jejich čin je vyprovokovalo zveřejnění karikatury proroka Mohameda v časopise.
Někteří uživatelé upozorňovali na pokrytectví či nevděk redakce, právě kvůli solidaritě, kterou po útoku projevily i muslimské komunity. „I Turci ‚byli Charlie Hebdo‘, aby sdíleli vaši bolest. A vy se dnes opovažujete zesměšňovat utrpení celého národa,“ pohoršila se nad obrázkem turecká novinářka Öznur Sireneová.
Při zemětřesení v Turecku zemřela Češka. Záchranáři po ní pátrali několik dní
Zemětřesení v Turecku nepřežila jedna česká občanka. Ta byla od začátku katastrofy pohřešovaná. V zemi dlouhodobě žila se svým tureckým manželem. Informaci CNN Prima NEWS potvrdilo ministerstvo zahraničí. Šéf českého zastupitelského úřadu Petr Vacek řekl, že zatím nemá informace o dalších Češích, kteří by byli pohřešovaní.