Záchranáři popsali náročné pátrání po Janě a Adámkovi. Expert spekuluje o sáňkách

Pátrání po čtyřicetileté Janě a jejím tříletém synovi, kteří se ztratili v Krkonoších, trvalo několik dnů. Akce však skončila tragicky – záchranáři v pondělí našli jejich těla bez známek života. Horská služba na Facebooku popsala průběh pátrání. Profesionální horolezec Radek Jaroš pak pro CNN Prima NEWS uvedl, že ztratit se v horách je poměrně jednoduché.

„Ne všechna pátrání mají šťastný konec. Bohužel, jedním z nich je i příběh posledních dní. Přes veškeré vynaložené úsilí byla dnes po poledni pátrací akce po matce a jejím tříletém synovi ukončena se smutným koncem,“ napsala Horská služba v pondělí na svých facebookových stránkách. Co mohlo tragédii předcházet, popsal reportér CNN Prima NEWS.

Zoufalý otec rodiny ještě předtím vyvěsil na sociálních sítích prosbu o pomoc s pátráním. Lidé mu teď pod příspěvkem kondolují a posílají vzkazy plné podpory.

Ne všechna pátrání mají šťastný konec. Bohužel jedním z nich je i příběh posledních tří dní. Přes veškeré vynaložené...

Posted by Horská služba ČR - oficiální stránka on Monday, January 2, 2023

V podělí bylo na základě rozhodnutí policie pátrání provedeno v rojnici, a to od stanice lanové dráhy na Růžovou horu směrem na Portášky. „Obě osoby byly záchranáři nalezeny v rámci tohoto postupu bez známek života,“ uvedla Horská služba s tím, že pátrací akce se ve spolupráci s ostatními složkami IZS za všechny dny zúčastnilo přes 200 záchranářů Horské služby.

„Najezdili stovky kilometrů technikou a desítky kilometrů prochodili pěšky. Psovodi se svými čtyřnohými kolegy prokázali vysokou míru kvality výcviku a fyzické zdatnosti,“ dodala Horská služba. Zároveň s tím její členové vyjádřili hlubokou soustrast všem pozůstalým.

Během pátrání se objevila různá svědectví, například o tom, že lidé viděli ženu s dítětem u lanovky na Sněžku.

Hory jsou zrádné

Profesionální horolezec Radek Jaroš ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že ztratit se v horách není vůbec těžké. „Každé hory jsou zrádné. Zabloudit za mlhy se dá na 100 metrech čtverečních. Stačí odejít 20 metrů od značených tras a člověk může bloudit půl dne,“ sdělil.

Podle něj mohla matka se svým synem vyrazit sáňkovat. „Na různých fotkách byly vidět sáňky, tak jestli náhodou nejeli nějakou zkratkou na sáňkách a nestalo se tam nějaké zranění, na které nemohli reagovat,“ uvažoval profesionální horolezec ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:
Facebook Krkonoše horolezec CNN Prima NEWS Radek Jaroš horská služba Růžová hora Portášovy Boudy