reklama

Hospody by mohly otevřít už na víkend. Vláda to nepovolí, na svá pravidla opět kašle

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se opět neřídí svými vlastními pravidly a nedodržuje balíčky pro rozvolňování. Pokud by vláda postupovala podle svého plánu, mohly by interiéry restaurací nebo sauny otevřít už na víkend, svatby by mohly být větší. Už dříve se vláda vykašlala na systém PES či covidový semafor. Všechny systémy si přitom vymyslela sama.

reklama

Vláda představila nový rozvolňovací systém letos 22. dubna. Nazvala ho „balíčky pro návrat zpět do normálního života“. Pro balíčky je klíčovým ukazatelem takzvaná incidence, tedy počet nových případů na 100 tisíc osob za sedm dnů.

Podle oficiálního webu ministerstva zdravotnictví byla incidence ve středu večer na hodnotě 37,4 ve čtvrtek ještě klesla na 35,3. Pod hodnotou 50 se drží už šest dní po sobě. Pokud budou čísla klesat i v pátek, s čímž se dá počítat, měl by v Česku platit balíček číslo pět. Ten počítá s otevřením interiérů restaurací, saun, wellness nebo s konáním větších svateb. Nic z toho ovšem zřejmě platit nebude.

„Mám pocit, že ta situace je ještě horší než před rokem a čtvrt. To bylo pochopitelné, že v tom byl zmatek. Balíčky jsou třetí pokus o důvěryhodný systém a rozpadl se ještě dříve než PES,“ komentoval pro CNN Prima NEWS šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Restaurace, hospody, bary, kavárny a kluby jsou nyní zavřené, fungovat může pouze rozvoz jídla a zahrádky, a to od 6. hodiny ráno do 22. hodiny. Premiér Andrej Babiš už řekl, že restaurace a hospody se zřejmě otevřou až 14. června. O stejném datu před několika dny hovořil dnes už bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

„Jde opět o další datum vytažené z klobouku bez jakéhokoliv zdůvodnění,“ kritizoval Prouza. Spolu s Hospodářskou komorou apelují na vládu, aby rozvolňování urychlila a otevřela restaurace od 7. června.

Hospody zřejmě otevřou až 14. června

Co se týče svateb, v současnosti platí pravidlo, že venku může být 100 hostů, uvnitř je limit 50. Od pondělí 31. května budou svatby povolené pro 75 lidí uvnitř a 150 venku. Pátý balíček přitom počítá s tím, že svateb a pohřbů by se uvnitř mohlo účastnit 100 osob a venku maximálně 250 lidí.

Kabinet se nedrží balíčků ani co se týče otevírání saun a wellness, které jsou ve stejné skupině jako bazény. Provoz venkovních bazénů bude možný od 31. května, s fungováním vnitřních se počítá podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nejpozději od 14. června.

Ministři se bojí, aby se rychle nerozvolnilo a čísla nezačala stoupat. „24. května jsme pustili více, kompletní návrat do škol, navýšili jsme počty diváků na kulturních akcích, hotely jsme povolili se stoprocentní kapacitou. Proto musíme čekat 10 dní, potom rozhodneme o dalším postupu,“ řekl CNN Prima NEWS Havlíček.

Vláda také slibovala, že bude mít schůze každé pondělí a čtvrtek, aby lidé věděli dopředu, jak bude rozvolňování probíhat. „Vláda vždy zasedne v pondělí a ve čtvrtek. A ve čtvrtek potvrdí to, že následující pondělí skutečně budeme schopni uvolňovat v režimu, který máme,“ sliboval v dubnu vicepremiér Havlíček. Vláda ale zasedá i v pátek. Havlíček si však stojí za tím, že se kabinet stále drží scénáře, že v pondělí upřesňuje rozvolňování na následující týden.

Během roku koronavirové pandemie vláda vymyslela systém semafor nebo systém PES. Podle vlastních pravidel se vydržela řídit vždy jen několik týdnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama