reklama

Hospody by mohly otevřít už na víkend. Vláda to nepovolí, na svá pravidla opět kašle

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se opět neřídí svými vlastními pravidly a nedodržuje balíčky pro rozvolňování. Pokud by vláda postupovala podle svého plánu, mohly by interiéry restaurací nebo sauny otevřít už na víkend, svatby by mohly být větší. Už dříve se vláda vykašlala na systém PES či covidový semafor. Všechny systémy si přitom vymyslela sama.

reklama

Vláda představila nový rozvolňovací systém letos 22. dubna. Nazvala ho „balíčky pro návrat zpět do normálního života“. Pro balíčky je klíčovým ukazatelem takzvaná incidence, tedy počet nových případů na 100 tisíc osob za sedm dnů.

Podle oficiálního webu ministerstva zdravotnictví byla incidence ve středu večer na hodnotě 37,4 ve čtvrtek ještě klesla na 35,3. Pod hodnotou 50 se drží už šest dní po sobě. Pokud budou čísla klesat i v pátek, s čímž se dá počítat, měl by v Česku platit balíček číslo pět. Ten počítá s otevřením interiérů restaurací, saun, wellness nebo s konáním větších svateb. Nic z toho ovšem zřejmě platit nebude.

„Mám pocit, že ta situace je ještě horší než před rokem a čtvrt. To bylo pochopitelné, že v tom byl zmatek. Balíčky jsou třetí pokus o důvěryhodný systém a rozpadl se ještě dříve než PES,“ komentoval pro CNN Prima NEWS šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Restaurace, hospody, bary, kavárny a kluby jsou nyní zavřené, fungovat může pouze rozvoz jídla a zahrádky, a to od 6. hodiny ráno do 22. hodiny. Premiér Andrej Babiš už řekl, že restaurace a hospody se zřejmě otevřou až 14. června. O stejném datu před několika dny hovořil dnes už bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

„Jde opět o další datum vytažené z klobouku bez jakéhokoliv zdůvodnění,“ kritizoval Prouza. Spolu s Hospodářskou komorou apelují na vládu, aby rozvolňování urychlila a otevřela restaurace od 7. června.

Hospody zřejmě otevřou až 14. června

Co se týče svateb, v současnosti platí pravidlo, že venku může být 100 hostů, uvnitř je limit 50. Od pondělí 31. května budou svatby povolené pro 75 lidí uvnitř a 150 venku. Pátý balíček přitom počítá s tím, že svateb a pohřbů by se uvnitř mohlo účastnit 100 osob a venku maximálně 250 lidí.

Kabinet se nedrží balíčků ani co se týče otevírání saun a wellness, které jsou ve stejné skupině jako bazény. Provoz venkovních bazénů bude možný od 31. května, s fungováním vnitřních se počítá podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nejpozději od 14. června.

Ministři se bojí, aby se rychle nerozvolnilo a čísla nezačala stoupat. „24. května jsme pustili více, kompletní návrat do škol, navýšili jsme počty diváků na kulturních akcích, hotely jsme povolili se stoprocentní kapacitou. Proto musíme čekat 10 dní, potom rozhodneme o dalším postupu,“ řekl CNN Prima NEWS Havlíček.

Vláda také slibovala, že bude mít schůze každé pondělí a čtvrtek, aby lidé věděli dopředu, jak bude rozvolňování probíhat. „Vláda vždy zasedne v pondělí a ve čtvrtek. A ve čtvrtek potvrdí to, že následující pondělí skutečně budeme schopni uvolňovat v režimu, který máme,“ sliboval v dubnu vicepremiér Havlíček. Vláda ale zasedá i v pátek. Havlíček si však stojí za tím, že se kabinet stále drží scénáře, že v pondělí upřesňuje rozvolňování na následující týden.

Během roku koronavirové pandemie vláda vymyslela systém semafor nebo systém PES. Podle vlastních pravidel se vydržela řídit vždy jen několik týdnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová
Bydlení

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

reklama