ZPRÁVY PLUS - 26.5. v 10:30
Znovujmenování Adama Vojtěcha (za ANO) ministrem zdravotnictví je jen snahou premiéra Andreje Babiše (ANO) zakrýt více než 30 tisíc obětí a pandemií zdevastovanou ekonomiku Česka. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle Romana Šmuclera, prezidenta České stomatologické komory, je výběr Vojtěcha „nejlepší ze špatných variant“.
Kubek rozhodnutí premiéra Andreje Babiše povolat do čela ministerstva zdravotnictví opět Adama Vojtěcha označil za „šokující, ale jen na první pohled“. Podle něj má totiž svoji „hlubokou politickou logiku“. „Premiér tím dává najevo své přání, aby lidé zapomněli na to, co se tu celý rok dělo. Aby zapomněli na 30 tisíc mrtvých, zapomněli na to, že jsme byli měsíce v karanténě a že jsme si úplně zdevastovali ekonomiku,“ řekl šéf České lékařské komory (ČLK).
Otloukánek i oblíbenec Andreje Babiše. Kdo je staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch?
Adam Vojtěch (za ANO) se vrací do křesla ministra zdravotnictví osm měsíců po svém odvolání. V čele rezortu se mezitím stihli vystřídat další tři ministři – Roman Prymula, Jan Blatný a Petr Arenberger, který po několika kauzách končí v úterý. Vojtěch se přitom měl stát velvyslancem ve Finsku, jak schválila vláda. Jakou má Adam Vojtěch minulost a proč je oblíbencem premiéra Andreje Babiše?
Ten následně doplnil, že na začátku toho všeho stál coby šéf resortu zdravotnictví právě Adam Vojtěch, který poprvé odcházel na konci září v době, kdy se rozjížděla druhá vlna pandemie. Ta se posléze ukázala jako mnohem tragičtější a závažnější než první vlna loni na jaře. „Tato změna je snahou tuto covidovou kapitolu uzavřít a říct lidem: ‚Co bylo, to bylo,‘“ dodal prezident ČLK.
Šmucler CNN Prima NEWS sdělil, že jej návrat Vojtěcha nezaskočil. „Je to jistě nejlepší ze špatných variant. Bylo by dobré, kdyby nám tady spadl někdo, kdo se v tom vyzná, je skvělý a úplně nový, ale to se prostě nestane,“ řekl k Vojtěchovu znovujmenování prezident České stomatologické komory.
Ten ovšem ve vysílání zároveň řekl, že vypořádání se s pandemií tak jako tak řídil a řídí premiér Andrej Babiš. „Je to velké politické téma, tak si to bere do svých rukou. A já nečekám, že by pan Vojtěch mohl nějak vzdorovat rozhodnutí pana premiéra, ať už jsou taková či onaká, víc než profesor (Roman) Prymula či pan doktor (Jan) Blatný,“ dodal šéf českých stomatologů se zmínkou Vojtěchových nástupců v čele ministerstva.
Vojtěch musí dotáhnout očkování i odměny zdravotníkům
Podle něj bude pro staronového ministra důležité dotáhnout věci jako například odměny pro zdravotnický personál či celkově zákon o veřejném zdravotním pojištění. „Potřebujeme někoho, kdo bude hlavně procesovat úhradovou vyhlášku, která je špatně a která bude měnit úhrady na rok 2021,“ konstatoval Šmucler s tím, že jde primárně o pragmatické věci. „Myslím, že Adam Vojtěch jako právník a člověk, který to ví, ten krátký čas využije,“ uvedl. Poukázal na to, že již v říjnu Česko čekají volby, a vláda tak nemá moc času na prosazení změn.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek má za to, že se premiér Andrej Babiš opětovným povoláním Adama Vojtěcha snaží, aby lidé zapomněli na oběti pandemie a zdevastovanou ekonomiku. Zdroj: CNN Prima NEWS
Prezident České lékařské komory Milan Kubek má za to, že se premiér Andrej Babiš opětovným povoláním Adama Vojtěcha snaží, aby lidé zapomněli na oběti pandemie a zdevastovanou ekonomiku. Zdroj: CNN Prima NEWS
Mezi Vojtěchovy hlavní úkoly ale podle Kubka patří dovést válku s epidemií koronaviru do úspěšného konce. „Musíme dotáhnout očkování. Musíme velmi rozumně rozvolňovat,“ pronesl prezident ČLK. Myslí si, že ministr by měl být schopný čelit tlakům svých vládních kolegů a také ze strany předsedy vlády.
Právě kvůli tomu byl v době svého působení Vojtěch kritizován opozicí i odborníky, prý až příliš ustupoval Babišovi, což mělo vést například k řadě rozvolnění, která později přispěla k rozmachu nákazy a masivnímu nárůstu nakažených a zemřelých na podzim.
Vláda krátkozrace šetří na sekvenování, míní Kubek
Podle Kubka navíc vláda i nadále dělá chybná politická rozhodnutí navzdory doporučením odborníků. Nyní je tomu například u otázky sekvenování, kdy na něj vláda dá zhruba polovinu částky, po které volají odborníci. „Je to takové krátkozraké šetření,“ zhodnotil vládní krok prezident ČLK. Ten dále dodal, že pravidelné testování populace, aby následně lidé mohli bezpečně chodit do svých zaměstnání, je přitom pro stát daleko levnější, než aby lidé seděli doma a dostávali od něj podporu.
Oba představitelé lékařských komor se zároveň shodli, že kvůli pandemii řada pacientů zanedbala pravidelné lékařské vyšetření. Šmucler sice řekl, že u stomatologů tento problém nebyl tak vážný, ale připustil, že u jiných oborů to bylo horší. Kubek dodal, že bohužel lze očekávat závažné důsledky v oblasti onkologie či kardiologie.