CNN Prima News houfnice

houfnice

Výpis příspěvků ke štítku „houfnice“

Záběry drtivého úderu raketometů HIMARS. Ukrajinci zlikvidovali ruského „zabijáka měst“

Ukrajinským dělostřelcům se u Bachmutu podařilo zničit ruskou taženou houfnici 2A65 Msta-B, která si vysloužila přezdívku „zabiják měst“. Ukrajinci k demolici využili obávaný salvový raketomet americké výroby HIMARS. Důležitou práci provedli také operátoři dronů z 30. mechanizované brigády, kteří polohu děla okupantů lokalizovali. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je v době ruské agrese složité nezávisle ověřit.

Záběry „trestné palby“ Ukrajinců u Bachmutu. Houfnice okupantů zmizela v ohnivé kouli

Ukrajinská 45. dělostřelecká brigáda provedla v okolí doněckého Bachmutu další úspěšný úder na okupanty. Ve spolupráci s 56. motorizovanou pěší brigádou se jí povedlo zdemolovat ruskou taženou houfnici M1955 i s příslušnou municí. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů, na nichž je vidět exploze i mohutný požár, je v době ruské agrese složité nezávisle ověřit.

PŘEHLEDNĚ: Klíčové zbraně, které mají posílit armádu. Česko chystá nákupy za desítky miliard

Špičkové německé tanky, moderní švédská obrněná vozidla pěchoty i francouzské houfnice. Česká republika dohání dluh vůči své armádě a modernizuje, kde se dá. Starou sovětskou techniku chce postupně nahradit tím nejlepším, co je na trhu s vojenskou bojovou technikou k mání. To však také znamená nemalou investici. Do armádních nákupů potečou desítky miliard korun. Podívejte se, co všechno rozšíří tuzemský arzenál.

Zuzana, Krab či Caesar: Houfnice jako páteř ukrajinské obrany. Jak tato děla ovlivňují válku?

Západní houfnice dnes již tvoří neodmyslitelnou součást ukrajinského vojenského arsenálu v obraně před ruskou invazí. Bez nich by dost možná válka již dávno skončila porážkou Ukrajiny a dobytím Kyjeva. Česká děla Dana, slovenské Zuzany, polští Krabi či francouzští „Císaři“ si na frontové linii připsali řadu úspěchů. Vedle neodmyslitelné podpory v obraně pozic i protiofenzivách se však Ukrajinci potýkají okolo houfnic i s problémy. S prodlužujícím se konfliktem jim dochází munice, množství různých typů strojů zároveň znesnadňuje jejich provoz i logistiku.

Záběry z bojů: Ukrajinská houfnice v akci a totální demolice ruského vojenského skladu

Ukrajinská 40. dělostřelecká brigáda se ve spolupráci s 92. mechanizovanou brigádou postarala o zničení ruského vojenského skladu na okupovaném území. Totální demolici rozlehlé budovy – s municí, dalším vojenským materiálem i palivy uvnitř – zařídila podle všeho tažená houfnice dvěma přesnými údery. Na pořízených záběrech, jejichž okolnosti je složité nezávisle ověřit, je vidět obrovský požár zmíněného skladiště.