CNN Prima News houfnice

houfnice

Výpis příspěvků ke štítku „houfnice“

Záběry drtivého útoku: Ukrajinci zničili ruský konvoj. Využili houfnice i raketomety

26. ledna 2023 19:25

Ukrajinská armáda se na Donbase pochlubila dalším úspěšným úderem na ruské okupanty. Pomocí dělostřelectva i protitankových raketometů se ukrajinským vojákům povedlo zdemolovat ruský konvoj těžké techniky. Na sociálních sítích se objevily nové záběry, které střet v Doněcké oblasti dokumentují. Zprávy z místa bojů ale nelze ve válečném konfliktu nezávisle ověřit.

Vylepšená Dana jde potrápit ruské okupanty. Co vše umí modernizovaná česká houfnice?

7. ledna 2023 18:59

Ukrajinští obránci se mohou radovat z další české zbraně. Tentokrát jim v bojích poslouží nejmodernější varianta samohybné houfnice Dana M2 – ze všech světových armád ji dostanou jako první. Oproti předchozí verzi, kterou Ukrajinci hojně používají při ostřelování ruských pozic, se dočkala celé řady významných vylepšení. Největší změnou prošel systém zaměřování a řízení palby využívající GPS souřadnice. Dana M2 doplňuje už tak pestrou škálu vojenské techniky, která zamířila z České republiky na Ukrajinu.

Dáreček z Ruska. Rogozin byl zasažen francouzským dělem, střepinu poslal Macronovi

5. ledna 2023 20:17

Rusové se opět předvedli coby donátoři nepříliš chtěných dárečků. Bývalý šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, který nedávno utrpěl zranění při návštěvě separatistického Doněcku na východě Ukrajiny, poslal kus střepiny z dělostřeleckého granátu, který jej zasáhl, francouzskému velvyslanci v Moskvě. Měl prý totiž pocházet z děla CAESAR francouzské výroby, který Paříž darovala Ukrajině. Rogozin chce, aby se střepina dostala až k francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

Rusové se s houfnicemi schovávali mezi stromy. Raketometům HIMARS neunikli, ukazuje video

1. listopadu 2022 09:58

Ukrajinská armáda se pochlubila dalším úspěšným dělostřeleckým úderem. Tentokrát se jí pomocí obávaných amerických raketometů HIMARS povedlo zničit dvě ruské samohybné houfnice v Luhanské oblasti. Posádkám obrněnců nepomohlo ani to, že se schovaly do husté sítě stromů. Záběry z útoku, které nelze v průběhu války nezávisle ověřit, se objevily na sociálních sítích.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

1. července 2022 06:13

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Moderní houfnice i roztržka v EU. Expert popsal situaci okolo těžkých zbraní pro Ukrajinu

30. května 2022 16:55

Na ulicích Severodoněcku na východě Ukrajiny se odehrávají tvrdé boje a oběti přibývají každou hodinu, řekl v rozhovoru s AP starosta města. Město je nyní obklíčeno ze tří stran, z té čtvrté je řeka Severní Doněc. Ukrajinci tak čelí dilematu, jestli Severodoněck nadále bránit, nebo se stáhnout, a vyhnout se tak úplnému obklíčení. Pomoci by jim mohly další dodávky těžkých zbraní ze Západu.

PŘEHLEDNĚ: Tanky, houfnice i raketomety. Jakou těžkou techniku poslala ČR na Ukrajinu?

19. dubna 2022 05:47

Česká republika je jedna z mála zemí, která se odhodlala darovat těžkou vojenskou techniku ukrajinským obráncům. Do válkou zmítané země poslala sice starší, ale stále bojeschopné tanky, obrněnce i dělostřelecké stroje československé výroby. Celkem se jedná o desítky kusů těžkých válečných strojů. Jakou techniku Ukrajinci konkrétně obdrželi a jak jim může posloužit na bitevním poli?