Stávající JAS-39 Gripen nebo nové F-35 Lightning. Dvě varianty pro naše nadzvukové letectvo
Špičkové německé tanky, moderní švédská obrněná vozidla pěchoty i francouzské houfnice. Česká republika dohání dluh vůči své armádě a modernizuje, kde se dá. Starou sovětskou techniku chce postupně nahradit tím nejlepším, co je na trhu s vojenskou bojovou technikou k mání. To však také znamená nemalou investici. Do armádních nákupů potečou desítky miliard korun. Podívejte se, co všechno rozšíří tuzemský arzenál.
Bojová vozidla pěchoty CV90
Pořízení švédské obrněné chlouby je zároveň největším armádním nákupem v novodobé historii České republiky a jednou z největších státních zakázek vůbec. Za 246 kusů CV90 dá vláda 59,7 miliardy korun. Armáda původně chtěla 210 strojů za 51,7 miliardy korun. Kvůli rostoucím cenám techniky se ale ministerstvo rozhodlo využít opce a pořídit již nyní dalších 36 strojů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tanky, vrtulníky i „upíři“. Podívejte se, co vše Česko dosud poslalo Ukrajině
V základní výbavě se CV90 může pyšnit věží Bofors s kanonem ráže 40 mm. Exportní verze jsou vyzbrojeny kanony s menšími rážemi, 30 nebo 35 mm. Všechny varianty nicméně doplňuje standardní spřažený 7,62mm kulomet a šestice granátometů, které zvládnou vystřelovat kouřovou clonu pro krytí před nepřáteli i bojovou munici.
Součástí tendru je pořízení také 29 dílenských vozidel nebo náhradních dílů. Švédsko smluvně garantuje, že podíl českých firem na výrobě dosáhne nejméně 40 % hodnoty zakázky, v opačném případě budou následovat sankce.
Německé tanky Leopard 2
Česká republika už delší dobu jedná o nákupu jednoho z nejlepších bojových tanků současnosti – německého Leopardu 2 ve verzi A8. Ve hře je asi sedm desítek tanků, hodnota tendru bude řádově desítky miliard korun. Dodány by mohly být do konce dekády. Oproti současným třem desítkám modernizovaných T-72M4CZ v českém arzenálu půjde o kolosální technologický skok kupředu.
Jako první tank západních armád se mohl chlubit kanonem ráže 120 milimetrů. Díky hladkému vývrtu se stroj dočkal vyšší rychlosti střelby a delšího dostřelu do pěti kilometrů. Nejnovější varianty Leopardů 2 přišly s lepším, šípovitě tvarovaným plátovým pancířem, zvýšenou ochranou posádky proti protitankovým střelám i minám nebo vyspělejším informačním systémem.
Armáda mimo jiné loni v prosinci převzala první z tanků Leopard, které ČR za vojenskou pomoc Ukrajině věnovalo Německo. Celkem armáda získá 14 starších bojových tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. Vedle samotných strojů česká armáda dostane také náhradní díly, munici a tříletou servisní podporu včetně výcviku vojáků. Cena daru je podle dřívějších informací 3,85 miliardy korun.
Bojový letoun F-35
Asi nejtřaskavější položka v celém nákupním seznamu. Vláda loni v červenci rozhodla, že ministerstvo obrany zahájí s USA jednání o pořízení letounů F-35 Lightning. Celkem chce nakoupit 24 letadel, kterými v českém letectvu nahradí dosavadní švédské gripeny. Na jejich využívání má Česká republika smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci. Podle dřívějších odhadů expertů bude hodnota zakázky ve vyšších desítkách miliard korun, půjde tak nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie.
F-35, jehož prototyp se poprvé vznesl do vzduchu v roce 2006, se postupně stává novým standardem ve výzbroji USA a jejich spojenců. Bojový letoun, v jehož konstrukci se ve vrcholné míře používají technologie stealth, pro svá letectva koupily třeba Británie, Itálie, Japonsko, Nizozemsko nebo Izrael. Ve srovnání s dnes používanými gripeny české armády představuje F-35 ve všech směrech modernější, ale také na pořízení i provoz podstatně dražší letoun. Unese však výrazně větší náklad zbraní.
Houfnice CAESAR
Předchozí ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) ještě v září 2021 oznámil, že koupí 52 samohybných houfnic CAESAR od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun. Většinu děl nimcéně zkompletuje holding Czechoslovak Group (CSG), který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny. Cena zakázky je proti původním předpokladům asi o 40 procent vyšší, důvodem je podle dřívějšího vyjádření ministerstva například inflace nebo zdražení surovin.
Houfnice CAESAR ve výzbroji české armády nahradí samohybná děla DANA, jež neodpovídají požadavkům NATO na dostřel ani na ráži, kterou spojenci používají. Loni ministerstvo obrany uzavřelo dodatek ke smlouvě na nákup dalších deseti francouzských houfnic CAESAR, zaplatí za ně 1,77 miliardy korun. Celkem jich tedy armáda dostane 62, stát dohromady budou 10,3 miliardy korun. První by měla být dodána v příštím roce, poslední pak v roce 2026.
Protiletadlový systém SPYDER
Na seznamu se nachází dále protiletadlový raketový systém přímo od izraelské vlády. Původně se očekávalo, že za pořízení systému SPYDER od firmy Rafael stát zaplatí asi deset miliard korun. Izraelská strana pak předběžně prezentovala cenu o 50 % vyšší, než ČR předpokládala, tedy zhruba 15 miliard korun.
Ministr Metnar poté seznámil vládu s tím, že ČR pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun, v říjnu 2021 pak byla podepsána smlouva. Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby.