reklama

Hraboši poškodili až 90 procent úrody. Zemědělci chtějí znovu použít jed Stutox

Přemnožení hraboši letos poškodili ve Středočeském a Ústeckém kraji 80 až 90 procent úrody. Zemědělci proto volají po možnosti použít proti hlodavcům jed. Návrat k plošnému používání jedu Stutox podle nich bude možností, jak ochránit ozimy. Ty zemědělci sejí převážně v září. Hraboši působí škody i na Chrudimsku, kde zlikvidovali minimálně 30 procent úrody.

reklama

Zástupci Zemědělského svazu ČR a Agrární komory ČR na tiskové konferenci uvedli, že hraboši jsou znovu přemnožení. Letos ale více v Čechách než na Moravě. Svazy proto jednají s ministerstvem zemědělství o možnosti dalšího využívání jedu, rozhodnutí o výjimce očekává svaz do konce měsíce. Loni podle Zemědělského svazu ČR hraboši způsobili škody za dvě miliardy korun, letos půjde alespoň o stovky milionů korun. Jed by se mohl rozhozem používat na pozemcích, kde bude více než tisíc nor na hektar.

K tématu

„Skutečně jsem viděl porosty, které byly sklizené ještě před příjezdem sklízecí mlátičky,“ prohlásil při setkání se zemědělci v Chrášťanech na Rakovnicku prezident Agrární komory Jan Doležal. V některých případech bylo podle něj poškozeno 80 až 90 procent úrody. Na Rakovnicku, které dlouhodobě trpí nedostatkem srážek, místní zemědělci chtějí, aby se o možnostech aplikace jedu proti hlodavcům rozhodlo co nejdříve.

V Ústeckém kraji hlodavci poškodili někde až 80 procent úrody pšenice. Tamní zemědělci mají obavy, aby letošní ztráty nebyly ještě vyšší. Přemnožení hraboši ohrožují setí řepky. Zemědělci proto zvažují, zda setí neodloží na později. V regionu je na jednom hektaru pole až 15 tisíc aktivních nor, za kalamitní výskyt se považují čtyři tisíce aktivních nor. Zemědělci na severu Čech proto věří, že budou moci začít plošně aplikovat prostředek na hubení hrabošů.

Podle předsedy Zemědělského družstva v Rosicích u Chrasti na Chrudimsku Václava Blažka letos hraboši působí mimořádné škody. Sežrali minimálně 30 procent úrody. „Letos totálně zničili hrách, vojtěšku jsme ani nesklízeli, všechno se to likvidovalo,“ řekl ČTK Blažek. Podle něj bude nutné vrátit se k plošnému používání jedu.

K tématu

Na Královéhradecku zemědělci sice dramatické přemnožení hlodavců nezaznamenali, přesto by řada z nich zásah proti hrabošům přivítala. „Je to každoroční problém. Na polích máme hlodavce, působí nám škody, ale určitě ne takové, jaké jsem měl možnost loni vidět v postižených oblastech na Moravě,“ řekl ČTK Miroslav Hak z královéhradeckých Plotišť.

Zemědělci už připravují návrh, podle vědců Stutox nepomáhá

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) potvrdil, že připravuje návrh a odůvodnění výjimky na aplikaci jedu proti hlodavcům Stutox II. Dokumenty poté pošle ministerstvu zdravotnictví. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha se domnívá, že ústav nakonec vydání výjimky schválí. Ohledně míst, kde se hraboši rozmnožují, jednají svazy s kraji, aby jejich zaměstnanci mohli aplikovat jed v okolí silnic.

Někteří vědci ale tvrdí, že jed Stutox má minimální vliv na úbytek počtu hrabošů. „Počet hrabošů - po dosažení maxima - následující rok rapidně klesá i bez Stutoxu. Kdybychom uměli předpovědět, že příští rok nastane kalamitní gradace hrabošů a již před jejím začátkem bychom Stutox použili, možná by význam mít mohl. Jenže tohle my předpovědět neumíme. V okamžiku, kdy už je hrabošů moc, je použití Stutoxu bezpředmětné, protože v té době už kalamitní škody nastaly - jako letos třeba v Ústeckém a Středočeském kraji - takže jim již nezabráníme. A následující rok populace hrabošů stejně klesne i bez Stutoxu,“ uvedl Kindlmann.

Dodal, že skupina vědců z Mendelovy univerzity porovnala počet odchycených hrabošů ve dvou blízkých lokalitách. Šlo o jižní Moravu, kde loni zemědělci směli používat Stutox, a nedaleké Horní Rakousko, kde se hlodavci jedem nehubili. Vědci na jižní Moravě několik hrabošů chytili, ale v Horním Rakousku žádného. „K redukci hraboší populace tedy v Rakousku došlo i bez použití jakýchkoliv jedů,“ uvedl Kindlmann.

Hraboši se v Česku přemnožili loni. ÚKZÚZ loni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části území ČR. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci jedu na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy prokázaly zbytky jedu. Součástí Stutoxu II je toxický fosfid zinku. Letos v červenci ústav s odkazem na údaje státních veterinářů a ornitologů ohlásil, že se nepotvrdily obavy, že na jed proti hrabošům budou plošně umírat jiná zvířata, jako jsou sovy nebo zajíci.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Koronavirus

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

reklama
Havlíček: Zavřeným firmám stát zaplatí plné mzdy. COVID nájemné bude i pro další obory
Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
reklama
reklama
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Chceme dítě, nejsme přece blázni, slýchává psychoterapeutka kvůli umělému oplodnění
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama