jed

Výpis příspěvků ke štítku „jed“

Seniorka sypala kamarádkám do kávy jed, nechtěla splácet dluhy. Otrávila i vodicího psa

11. listopadu 2022 17:45

Otřesný případ ze Slovenska má pokračování. Penzistka tam otrávila kamarádky, aby jim nemusela splácet dluhy. 70letou Terezii ze Šah poslal v úterý Nejvyšší soud za tři pokusy o vraždu na 25 let do vězení. Žena totiž do čaje kamarádkám míchala jed atropin. Otrávený skončil i vodicí pes nevidomého maséra. Odsouzená důchodkyně trvá na své nevině a tvrdí, že se proti ní všichni spikli.

Spolkl baterii a ta mu v těle praskla. Chlapec bojuje o život, lékaři ho ale nemohou operovat

9. listopadu 2022 12:50

Stačila chvíle nepozornosti a rodiče dvouletého Dylana Alejandra z Mexika musí řešit závažný problém. Chlapec totiž spolkl v nestřeženém okamžiku baterii. Ta cestu trávicím traktem malého Dylana nepřežila v celku, roztrhla se a jedovaté sloučeniny teď ohrožují hocha na životě. Baterie chlapci způsobila popálení jícnu a plicní infekci. O případu informoval web The Mirror.

Alarmující zjištění vědců. Tetovací inkousty obsahují toxické látky, hrozbu aktivuje Slunce

3. září 2022 19:36

Ke znepokojivým výsledkům dospěli vědci ze Státní univerzity v New Yorku (SUNY). Při testování 56 tetovacích inkoustů zjistili, že některé obsahují azosloučeniny, které se při slunečním záření mohou proměnit v rakovinotvorné látky. Zároveň odhalili, že některé částice jsou tak malé, že mohou v těle vyvolat rakovinné mutace.

Jediná svého druhu: Psovodka vyhledává otrávené dravce a pomáhá odhalovat traviče

17. července 2022 15:30

Česká společnost ornitologická (ČSO) od začátku roku eviduje 32 otrávených ptáků a 18 savců. Většinou jde o dravce. Více než polovina počtu obětí jsou káně lesní, traviči mají na svědomí třeba i orla mořského. Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka. Psovodka ČSO Klára Hlubocká, kterou znáte z našeho pořadu Prima Mazlíček, vyhledává se speciálně vycvičenými psy v terénu otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává policii. Mimochodem v Česku je jediná svého druhu.

Zemřu? ptal se Abramovič po otravě. Mohlo jít o novičok či jed používaný za války Němci

30. března 2022 19:11

V pondělí se objevila šokující informace, že na začátku března při diplomatických jednáních Kyjeva a Moskvy kdosi zřejmě otrávil ruského oligarchu Romana Abramoviče, který se rokování účastnil jako člen ukrajinské delegace. Podle šéfa investigativního projektu Bellingcat Christa Grozeva byl Abramovič otráven buď novičokem, nebo jedem chlorpikrin, který se často používal za první světové války.

Loupající se kůže či dočasná ztráta zraku. Abramovič se stal obětí otravy, píší média

28. března 2022 21:13

U ruského oligarchy Romana Abramoviče a minimálně dvou vysoce postavených ukrajinských mírových vyjednavačů se v březnu projevily příznaky otravy. Trpěli bolestmi, olupováním kůže i zarudlýma očima. Ruský podnikatel navíc přišel dočasně o zrak. Informaci přinesla investigativní skupina Bellingcat, deník The Wall Street Journal (WSJ) a web The Guardian. Není jasné, která strana se měla stát terčem útoku ani kdo za pokusem o otravu stojí. Ukrajinští i američtí představitelé ale označili zprávy o otravě za spekulace.

Na život a na smrt, s mečem, jedem, ohněm. Středověké spory rozhodoval brutální soud

16. listopadu 2021 07:05

O vině a nevině ve středověku často nerozhodoval běžný, ale boží soud. Místo důkazů bylo důležité, zda bez újmy přejdete po rozžhaveném železe, přečkáte požití jedu. Vyplavete-li po vhození do rybníka, byť jste svázaný do kozelce. Případně jestli s mečem v ruce přemůžete svého odpůrce, jak to teď v kinech ukazuje nový film s Mattem Damonem. Historik Martin Nodl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že středověké právo by nás překvapilo i v mnoha dalších ohledech.