jed

Výpis příspěvků ke štítku „jed“

Při špatném zavařování může vzniknout velmi silný jed. Experti poradili, jak se vyhnout otravě

Botulotoxin je jedním z nejsilnějších jedů, které známe. Výjimečně se přitom může vyskytnout i u nás v kuchyni. Toxin, také známý jako klobásový jed, totiž vzniká při špatném zavařování potravin. Při jeho požití může dojít k závažným zdravotním problémům, které výjimečně vyústí i ve smrt. Experti z oboru toxikologie pro CNN Prima NEWS popsali mimo jiné i to, jak doma zavařovat správně.

Místo vakcíny píchl otčímovi jed. Britský lékař obelstil i vlastní matku, toužil po dědictví

Soud v britském Newcastlu se zabýval bizarním případem pokusu o vraždu z letošního ledna. Lékař Thomas Kwan chtěl v touze po dědictví rafinovaným způsobem zavraždit přítele své matky. Kwan měl 71letému muži namísto očkovací vakcíny proti covidu aplikovat jed rozežírající svalstvo. Během aplikace látky se vydával za cizího zdravotníka. Policie následně během domovní prohlídky u něj našla řadu nebezpečných chemikálií, informují britská média.

Včela, vosa nebo sršeň: Která z nich nejčastěji vyvolává alergickou reakci? Odborníci radí

S bodnutím včely, vosy či sršně se lidské tělo ve většině případů hravě vypořádá, zpravidla dochází pouze k lokální reakci. Jiné je to však v případě alergie na hmyzí jed. Alergici mohou být po bodnutí v krajním případě ohroženi na životě, hmyzí jed totiž patří mezi tři nejčastější spouštěče anafylaktického šoku. Kdy vyhledat lékaře, jak se chránit a co mít v případě potřeby po ruce?

Chlapec se otrávil peckami z třešní a skončil v nemocnici. Experti varují před nebezpečím

Oblíbené ovoce, jako například třešně, meruňky nebo švestky, může být i nebezpečné. Jde totiž o peckovice ukrývající jedovaté jádro. Pokud lidé zkonzumují vnitřek pecky, mohou u nich nastat vážné zdravotní komplikace. Upozornil na to web poison.org, který zároveň popsal případ čtrnáctiletého chlapce, jenž se otrávil třešňovými peckami.

Vědec šlapal na jedovaté hady, dupnul na ně 40 tisíckrát. Zkoumal, proč někteří nekoušou

Brazilský vědec šlápl více než 40 tisíckrát na jedovatého hada křovináře žararaku. Chtěl vyzkoumat důvody, proč někteří hadi koušou a jiní ne. Křovinář žararaka má v Brazílii na svědomí až 20 tisíc otrav po uštknutí ročně. Výsledky studie, zveřejněné ve vědeckém časopise Scientific Reports, mohou zachránit lidské životy, informovala v pondělí agentura DPA.