reklama

Zemědělci nemají na nákup půdy. Její cena přitom stále roste

Průměrná tržní cena za hektar zemědělské půdy se v tuzemsku pohybuje okolo 250 tisíc korun. Prezident české Agrární komory Jan Doležal pro CNN Prima NEWS řekl, že na pozemky většina malých a středních podnikatelů nemá finance. Podle něj je tento stav dlouhodobě neudržitelný.

reklama

„Zemědělská půda začíná být pro podnikatele cenově nedostupná. Má to jediný důvod. Pokud se podíváme na rentabilitu, tedy na náklady pro pěstování a ziskovost na jednom hektaru půdy, tak ta se dnes pohybuje v řádu tisíců korun,“ uvedl Doležal a dodal, že zemědělci se nechtějí dostat do situace, že by půdu za 250 tisíc korun spláceli třicet nebo padesát let.

Přijde generační výměna

„Trh je nervózní, protože sami zemědělci nejsou ochotni půdu kupovat a pro nezemědělské subjekty zase není zajímavá,“ vysvětlil prezident Agrární komory. Dále zdůraznil, proč je trend vysokých cen dlouhodobě neudržitelný: „Vzhledem ke generační výměně zemědělců je potřeba, aby ti současní podnikali ve stabilním prostředí.“

Průměrná cena zemědělské půdy letos ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o dvě procenta na 25,5 korun za metr čtvereční. Loni byla orná půda o 38 procent dražší než půda trvalých travních porostů. Meziroční nárůst tak činil pět procentních bodů, uvedla ve výroční zprávě společnost Farmy.cz, která se specializuje na prodej farem a zemědělských nemovitostí.

Nejsme v roce 2004

Stejný trend jako v Česku se prý děje i v zahraničí. Podle Doležela už ale není naše země v situaci jako v roce 2004, kdy při vstupu do Evropské unie byla v tuzemsku cena zemědělské půdy výrazně nižší než v západních evropských státech. „Dnes je to srovnatelné, v posledních letech dochází v okolních zemích dokonce k poklesu, a to proto, že zavedli regulaci nákupní ceny a pachtovného. Existují tam nezávislé orgány, které musejí potvrdit kupní i nájemní smlouvy s ohledem to, jestli se jedná o obvyklou cenu v daném čase a místě. Taková regulace v Česku neexistuje,“ řekl Doležal.

Největší zájem o českou půdu mají ze zahraničí zejména Němci, Nizozemci a Belgičané. Podle odborníků bude i do budoucna půda dobrou investicí. „Pokud se podíváme do historie, zemědělská půda v posledních 20 letech neklesala a byl u ní patrný mírný cenový nárůst. Je možné předpokládat, že i do budoucna bude zemědělská půda dobrou investicí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS člen rady Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama