reklama

Zemědělci nemají na nákup půdy. Její cena přitom stále roste

Průměrná tržní cena za hektar zemědělské půdy se v tuzemsku pohybuje okolo 250 tisíc korun. Prezident české Agrární komory Jan Doležal pro CNN Prima NEWS řekl, že na pozemky většina malých a středních podnikatelů nemá finance. Podle něj je tento stav dlouhodobě neudržitelný.

reklama

„Zemědělská půda začíná být pro podnikatele cenově nedostupná. Má to jediný důvod. Pokud se podíváme na rentabilitu, tedy na náklady pro pěstování a ziskovost na jednom hektaru půdy, tak ta se dnes pohybuje v řádu tisíců korun,“ uvedl Doležal a dodal, že zemědělci se nechtějí dostat do situace, že by půdu za 250 tisíc korun spláceli třicet nebo padesát let.

Přijde generační výměna

„Trh je nervózní, protože sami zemědělci nejsou ochotni půdu kupovat a pro nezemědělské subjekty zase není zajímavá,“ vysvětlil prezident Agrární komory. Dále zdůraznil, proč je trend vysokých cen dlouhodobě neudržitelný: „Vzhledem ke generační výměně zemědělců je potřeba, aby ti současní podnikali ve stabilním prostředí.“

K tématu

Průměrná cena zemědělské půdy letos ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o dvě procenta na 25,5 korun za metr čtvereční. Loni byla orná půda o 38 procent dražší než půda trvalých travních porostů. Meziroční nárůst tak činil pět procentních bodů, uvedla ve výroční zprávě společnost Farmy.cz, která se specializuje na prodej farem a zemědělských nemovitostí.

Nejsme v roce 2004

Stejný trend jako v Česku se prý děje i v zahraničí. Podle Doležela už ale není naše země v situaci jako v roce 2004, kdy při vstupu do Evropské unie byla v tuzemsku cena zemědělské půdy výrazně nižší než v západních evropských státech. „Dnes je to srovnatelné, v posledních letech dochází v okolních zemích dokonce k poklesu, a to proto, že zavedli regulaci nákupní ceny a pachtovného. Existují tam nezávislé orgány, které musejí potvrdit kupní i nájemní smlouvy s ohledem to, jestli se jedná o obvyklou cenu v daném čase a místě. Taková regulace v Česku neexistuje,“ řekl Doležal.

Největší zájem o českou půdu mají ze zahraničí zejména Němci, Nizozemci a Belgičané. Podle odborníků bude i do budoucna půda dobrou investicí. „Pokud se podíváme do historie, zemědělská půda v posledních 20 letech neklesala a byl u ní patrný mírný cenový nárůst. Je možné předpokládat, že i do budoucna bude zemědělská půda dobrou investicí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS člen rady Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama