reklama

Hřbitovy se plní návštěvníky. Na Dušičky bude dodržování opatření kontrolovat policie

Řada měst a obcí po celé zemi i správci vyzývají, aby lidé o Dušičkách zvážili návštěvu hřbitovů, nebo ji uskutečnili dříve. Den Památky zesnulých připadá na pondělí 2. listopadu. Ovšem někde se zvýšený počet lidí na hřbitovech projevuje už v posledních dnech.

reklama

„Všude je plno, takže je lepší na hřbitov dojít dříve v klidu a tichosti,“ uvedl Jan Krátký, návštěvník hřbitova svaté Otýlie v Českých Budějovicích. I když do Památky zesnulých zbývá několik dnů, hřbitov je plný lidí. I na přilehlém parkovišti se hromadí auta a řidiči jen těžko hledají místo k zaparkování.

Návštěva hřbitova je kvůli Dušičkám povolená, i když v Česku platí přísná opatření v boji s pandemií koronaviru. A tak správy hřbitovů návštěvníky upozorňují alespoň cedulemi na vstupních branách s nápisem „Noste roušky a dodržujte rozestupy“.

A přicházejí i s výzvou k pozůstalým. „Měli by si návštěvu rozložit, aby na hřbitovech nebyly velké návaly v rámci celostátního opatření,“ prohlásila zástupkyně ředitelky Správy hřbitovů České Budějovice Vladimíra Sobíšková.

Největší nápor se očekává o víkendu

K několika bezpečnějším krokům kvůli vládním opatřením přistoupil i největší hřbitov v Brně. Jeho areálem loni jezdil zdarma minibus. „Letos jsme se rozhodli, že tak neučiníme vzhledem k vládním nařízením. Šíření viru by tady mohlo hrozit,“ sdělil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Jízdu minibusem si loni pochvalovali hlavně senioři, kteří přes celý hřbitov nemuseli chodit pěšky. „Hlavně my důchodci jsme to využívali. Autobus to pěkně objížděl vrchem a jel až dozadu,“ popsala 74letá Libuše Velebová, která tentokrát musela jít s taškou plnou květin pěšky.

Největší nápor návštěvníků se na českých hřbitovech očekává o nadcházejícím víkendu. Na dodržování hygienických opatření proto budou ve větších městech dohlížet policejní hlídky, které se zaměří i na ochranu před krádežemi nebo usměrňování dopravy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama