reklama

Hřbitovy se plní návštěvníky. Na Dušičky bude dodržování opatření kontrolovat policie

Řada měst a obcí po celé zemi i správci vyzývají, aby lidé o Dušičkách zvážili návštěvu hřbitovů, nebo ji uskutečnili dříve. Den Památky zesnulých připadá na pondělí 2. listopadu. Ovšem někde se zvýšený počet lidí na hřbitovech projevuje už v posledních dnech.

reklama

„Všude je plno, takže je lepší na hřbitov dojít dříve v klidu a tichosti,“ uvedl Jan Krátký, návštěvník hřbitova svaté Otýlie v Českých Budějovicích. I když do Památky zesnulých zbývá několik dnů, hřbitov je plný lidí. I na přilehlém parkovišti se hromadí auta a řidiči jen těžko hledají místo k zaparkování.

Návštěva hřbitova je kvůli Dušičkám povolená, i když v Česku platí přísná opatření v boji s pandemií koronaviru. A tak správy hřbitovů návštěvníky upozorňují alespoň cedulemi na vstupních branách s nápisem „Noste roušky a dodržujte rozestupy“.

K tématu

A přicházejí i s výzvou k pozůstalým. „Měli by si návštěvu rozložit, aby na hřbitovech nebyly velké návaly v rámci celostátního opatření,“ prohlásila zástupkyně ředitelky Správy hřbitovů České Budějovice Vladimíra Sobíšková.

Největší nápor se očekává o víkendu

K několika bezpečnějším krokům kvůli vládním opatřením přistoupil i největší hřbitov v Brně. Jeho areálem loni jezdil zdarma minibus. „Letos jsme se rozhodli, že tak neučiníme vzhledem k vládním nařízením. Šíření viru by tady mohlo hrozit,“ sdělil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Jízdu minibusem si loni pochvalovali hlavně senioři, kteří přes celý hřbitov nemuseli chodit pěšky. „Hlavně my důchodci jsme to využívali. Autobus to pěkně objížděl vrchem a jel až dozadu,“ popsala 74letá Libuše Velebová, která tentokrát musela jít s taškou plnou květin pěšky.

Největší nápor návštěvníků se na českých hřbitovech očekává o nadcházejícím víkendu. Na dodržování hygienických opatření proto budou ve větších městech dohlížet policejní hlídky, které se zaměří i na ochranu před krádežemi nebo usměrňování dopravy.

Další hlavní zprávy

Partie

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity jsou podle poslance SPD Jaroslava Foldyny devianti. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Schyluje se podle něj k tomu, že bude tato komunita upřednostňována třeba při výběru pracovní pozice. Proti jeho vymezení se tvrdě ohradili jak senátorka ODS Miroslava Němcová, tak Pirát Jan Lipavský.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Partie

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Nebudeme se snižovat na Babišovu úroveň, stojí si za svým Piráti. Podle jejich poslance Jana Lipavského se premiér Andrej Babiš (ANO) bojí a začíná lhát. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS tak reagoval na opakované výtky ze strany ANO, že Piráti jsou promigrační a chtějí lidem danit byty. Piráti to neustále vyvrací a tvrdí, že nic takového nechtějí a v programu nemají.

Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Stát nám nejvíc pomůže, když otevře hranice, říká šéf pražského hotelu Four Seasons
Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Další články
reklama
reklama